کارشناس مسائل عرب درباره لفاظی های آمریکا پس از نشست لوزان گفت: تهدید غرب به تحریم اسد و حامیانش مانور سیاسی و پوششی برای شکست تروریست‌های مورد حمایت آمریکا در حلب است.

با توجه به بی نتیجه ماندن نشست لوزان برای رسیدن به آتش بس در سوریه، وزیر امور خارجه آمریکا پس از دیدار با همتای بریتانیایی خود اعلام کرد اگر بمباران حلب متوقف نشود برای تحت فشار قرار دادن اسد، دمشق و حامیانش را تحریم خواهند کرد. در این رابطه محمد اخباری، کارشناس مسائل جهان عرب در پاسخ به خبرنگار سیاسی مرور نیوز گفت: استفاده از لفظ تحریم بعد از بی نتیجه ماندن نشست لوزان، تنها یک مانور سیاسی برای اقناع افکار عمومی است.

وی ادامه داد: سوریه بیش از 5 سال در تحریم است و این تهدید تاثیری برای وضعیت این کشور ندارد. از این رو هدف تحریم روسیه است. اما پیوند های اقتصادی و آسیب هایی که ممکن است از طریق تحریم اقتصادی این کشور دامن غرب را بگیرد مانع از دست زدن به چنین تصمیمی شود. در حوزه نظامی نیز مسکو وابستگی لجستیکی با آمریکا و متحدانش ندارد که بخواهد تحریم ها در این بعد بر روند فعالیت‌های روسیه اثر منفی بگذارد.

اخباری با بیان اینکه انتخابات پیش رو در آمریکا نقش مهمی در فاصله‌گیری این کشور از عملیات میدانی سوریه دارد تصریح کرد: کاخ سفید امیدوار است بتواند وضعیت سوریه را فعلا از طریق سیاسی پیش ببرد. این در شرایطی است که هم‌اکنون دست برتر را نیروهای اسد در صحنه جنگ دارد و در صورت آزادی سازی کامل حلب، این موقعیت تقویت خواهد شد. 

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز