سخنگوی دولت با بیان اینکه واردات در مناطق آزاد باید بصورت معکوس یعنی صادرات انجام شود درباره بهانه های امریکا مبنی بر لغو تحریم ها گفت: تحریم های لغو شده بر اثر توافق برجام بود و به هیچ بهانه دیگری برنمی گردد .

به گزارش خبرنگار سیاسی مرورنیوز، محمدباقر نوبخت در نشست خبری و درپاسخ به سوْال موج درباره اینکه دولت به عنوان مجری مبارزه با قاچاق چه اقداماتی انجام داده است، افزود: وجود کالای قاچاق را نمی توانیم الزاما به مناطق آزاد ربط دهیم چون گمرک در مناطق آزاد فعال است و این موضوع بیشتر در جاهایی غیر  از مبادی رسمی ورودی انجام می شود.

وی ادامه داد: اینکه رویکرد مناطق آزاد را به صادرات محور تغییر دهیم حرف سنجیده ای است و روند واردات باید به صادرات معکوس شود.

وی درباره بدعهدی های امریکایی ها در برجام و اظهارات مقامات این کشور که ایران باید دست از حمایت حزب الله و دولت سوریه بردارد و درغیراینصورت تحریم ها برمی گردد، گفت: در برجام طرفین تعهداتی دارند که باید انجام دهند  آنها نمی توانند به بهانه های دیگر مانند بحث های حقوق بشری و مسائل منطقه ای تحریم ها را برگردانند.

نوبخت تصریح کرد: هر جا احساس کنیم در اجرای برجام کندی صورت گرفته اعتراض خودمان را به صورت جدی بیان می کنیم.

** چند روز صبر کنید

نوبخت درباره خبر استعفای جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: طبق اظهارات آقای جنتی بهتر است چند روز صبر کنید.

**پیش نویس بودجه 96 تا اواسط آبان به دولت می رود

سخنگوی دولت همچنین از رشد اقتصادی 4.4 درصدی در سه ماهه نخست امسال خبر داد ودرباره لایحه بودجه سال 96 گفت: پیش نویس لایحه بودجه 96 تا اواسط آبان ماه از سازمان برنامه و بودجه به دولت می رود.

وی ادامه داد: درسه ماهه بهار امسال نسبت اشتغال به جمعیت در سن کار، از ٣٣.٩ درصد در بهار سال ٩٤ به ٣٤.٧ درصد در مدت مشابه افزایش داشته است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه سیاست های کلی انتخابات به سران سه قوه ابلاغ شده است، خاطرنشان کرد: اگر برای این سیاستها به اتخاذ قانون نیاز باشد، لایحه آن را به سرعت تقدیم مجلس خواهیم کرد و مجلس هم با توجه به حساسیت ها کار را تسریع می کند.

*تفاوت آمارها طبیعی است

نوبخت درباره تفاوت آمارهای اقتصادی در کشور، گفت: آمار اقتصادی که دولت اعلام می کند آمار رسمی است که از طرف مرکز آمار ایران اعلام می شود اما التفات دارید که در همه جای دنیا آمارها متفاوت است.

وی با ذکر مثالی ادامه داد: مثلا بانک جهانی یک آمار اعلام می کند و صندوق بین المللی پول هم یک آمار دیگر و هر کدام یک عدد را می گویند.

*حضور مستشاری ایران در عراق/ قطعا سربازان ما در عملیات آزاد سازی موصل نیستند

نوبخت در پاسخ به اینکه در آزادسازی شهر موصل آیا نیروهای ایرانی نیز شرکت دارند یا نه، گفت: قطعا سربازان ما در آنجا نیستند تا در عملیات شرکت کنند اما درباره بحث های مستشاری جمهوری اسلامی ایران نسبت به همه کشورهای مسلمان وظیفه خود می داند و در قانون نیز به صراحت آمده است.

وی تصریح کرد: موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به کشور همسایه (عراق) روشن است و از سوی مراجع رسمی دیپلماسی خارجی بیان شده و ما هم منتظریم اقدامات به نتیجه موثر تبدیل شود تا حذف تروریسم در منطقه را شاهد باشیم.

نوبخت در پاسخ به اینکه گفته می شود پروژه های نیمه تمام به برخی افرادی واگذار شده که صلاحیت ندارند، دولت در این زمینه چه نظارتی دارد؟ گفت: سیاست دولت بر اساس الزام قانونی، واگذاری طرح ها و پروژه های نیمه تمام به مردم است و شورای اقتصاد دستورالعمل چگونگی واگذاری طرح ها را دو بار اصلاح کرد و در مرحله اول هیچ پیمانکاری برای گرفتن پروژه های نیمه تمام وارد نشد.

وی افزود: شورای اقتصاد تصمیم گرفت شرایط را آسان تر کند و به رغم برخی اظهارات، این شرایط را قبول کردیم و در جلساتی هم که با رهبر معظم انقلاب اسلامی داشتیم ایشان همواره این موضوع را جویا می شدند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: در حال حاضر بیش از دو هزار طرح که هر طرح با تعدادی پروژه همراه است در دست داریم که برای اتمام این طرح ها 400 تا 500 هزار میلیارد تومان اعتبار نیازمندیم.

*استیضاح از وظایف مجلس است/ فانی پاسخ می دهد

نوبخت در پاسخ به اعلام وصول استیضاح وزیر آموزش و پرورش نیز گفت: استیضاح جزو وظایف قانونی نمایندگان مجلس شورای اسلامی است و دولت هم خود را موظف می داند در هر استیضاحی کاستی ها را برطرف کند و یا اگر سوءتفاهمی بود، پاسخ ها را ارائه خواهیم داد و اگر چنین عملی در دستور کار مجلس باشد، قطعا وزیر آموزش و پرورش پاسخ خواهند داد.

وی در پاسخ به اینکه طرح استیضاح وزیر علوم در دستور کار نمایندگان قرار گرفته است، اظهار داشت: استیضاح حق نمایندگان مردم است اما من این طرح را ندیدم و نمی دانم این استیضاح بر مبنای چه مواردی مطرح شده است.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز