فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی بر اهمیت و جایگاه ژئوپلیتیکی ایران تاکید کرد و گفت: ایران در تمامی تئوری های ژئوپلیتیکی و استراتژیکی نقش مهمی در منطقه غرب آسیا دارد.

به گزارش مرور نیوز، امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در آئین اختتامیه هجدهمین همایش صنایع دریایی بر اهمیت و جایگاه ژئوپلیتیکی ایران تاکید کرد و گفت: ایران در تمامی تئوری های ژئوپلیتیکی و استراتژیکی نقش مهمی در منطقه غرب آسیا دارد.

وی با اشاره به برخی از آیات قرآن در مورد اهمیت دریا اظهار کرد: به نظر می رسد هر چه در مورد صنایع دریایی بکار برده ایم در این آیات دیده می شود.

دریادار سیاری به موضوع توسعه، محور و اهمیت دریا پرداخت و گفت: بیش از۷۰ درصد کره زمین را آب تشکیل داده و نزدیک به ۸۰ درصد مردم در کنار دریا و با فاصله ۲۰۰ کیلومتری از آن زندگی می کنند، همچنین ۹۰ درصد تجارت جهانی از مسیر دریا انجام می گیرد.

وی به بُعد امنیت دریا از نگاه جهانی نیز اشاره کرد و افزود: ایجاد یک سیستم پیوسته تحرک که در خدمت تجارت جهانی قرار می گیرد، دسترسی به آبها و خشکی ها مجاور دریا، امکان تاثیر گذاری جهانی از راه دریا، فرصتی برای پیشرفت و توسعه پایدار و افزایش ثروت ملی و بستری تمدن ساز است و نشان از اهمیت دریا دارد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران به ابعاد استفاده از دریا اشاره کرد و گفت: استفاده از این ظرفیت دارای ابعاد مختلفی است و به مسائلی چون میزان بهره گیری، جغرافیای کشور، سیاست دولت مردان، ویژگی های مردم، گستردگی سواحل و کیفیت سواحل مربوط می شود.

وی به اهمیت اقتصادی دریا نیز پرداخت و گفت: استفاده از ظرفیت های دریا برای توسعه اقتصادی، ایجاد بنادر حمل و نقل جهانی و منطقه ای، استفاده از ظرفیت ترانزیت کالا و استفاده از ظرفیت دریا برای توسعه مدنیت در نوار ساحلی از آن جمله است.

دریادار سیاری موقعیت دریایی جمهوری اسلامی را حائز اهمیت عنوان کرد و افزود: ۶ حوزه ژئوپلتیکی در اطراف کشور وجود دارد که ۳ حوزه خزر، خلیج فارس، اقیانوس هند و عمان، دریایی است. در اطراف کشور ما ۱۵ همسایه است که با ۸ کشور مرز دریایی داریم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با تاکید بر اینکه مرزهای دریایی از اهمیت بالایی برخوردار است افزود: مکران از سواحل بسیار مهم ایران است، از ۶۳ درصد مرزهای زمینی کشور، تنها ۷ درصد صادرات و واردات انجام گیرد و این درحالی است که ۹۳ درصد واردات و صادرات از طریق ۳۷ درصد مرزهای دریایی وارد کشور صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه اقتصاد آبی مبتنی بر ظرفیت های اقیانوس است اظهار کرد: اهداف این اقتصاد بهبود زندگی انسان و برابری اجتماعی همزمان با کاهش معنی دار مخاطرات محیطی و کم یابی زیستی است که قابل توجه محیط زیست خواهد بود.

دریادار سیاری در مورد راه های افزایش منابع دریایی گفت: ما می توانیم نیروی کار، سرمایه گذاری خارجی و همچنین سرمایه گذاری در خارج را افزایش دهیم و منابع جدیدی را به منابع تولید اضافه کنیم.

وی تصریح کرد: این منابع همان چیزهایی است که می توان ازاقیانوس بهره گرفت و مرز تولید را بالا برد، اقتصاد آبی نزدیک کردن منابع دریا به منابع ملی و افزایش تولید کالا و خدمات است.

دریادار سیاری در ادامه در مورد بهره های استفاده از اقیانوس افزود: اقیانوس برای ما تامین کننده غذا، انرژی، حمل و نقل، ذخایر معدنی، دارو، گردشگری و تجارت است و آنچه ما را برای دستیابی و افزایش این منابع کمک می کند استفاده از ظرفیت سواحل مکران است که ما را مستقیم به آبهای جهان وصل می کند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش به ظرفیت بالای سواحل مکران اشاره کرد و گفت: مکران دارای ساحل مناسب، ظرفیت بالا در اقتصاد آبی، عمق آبی مناسب، پس کرانه های خوب، مجاورت با اقیانوس، موقعیت گذرگاهی جهانی، نزدیکی به خطوط کشتیرانی جهانی، نزدیکی به منابع انرژی و ظرفیت تجارت جهانی و گردشگری است؛ لذا اقتصاد آبی  گزینه مهمی برای ارتباط است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز