این روزنامه در ادامه به نقل از یک منبع دیگر که روابط نزدیکی با جامعه ایرانی زبان در تورنتو دارد اشاره می‌کند که بسیار بعید است ایران ویزای گردشگری به یک زن تنها که آن هم پاسپورت کانادایی دارد اعطا کند. مشاور حقوقی می‌افزاید هیچ تردیدی در این زمینه و درباره سخت‌گیری در صدور ویزای برای یک زن تنها به منظور سفر به ایران وجود ندارد.

به گزارش مرورنیوز، نشریه کانادایی «تورنتو سان» با انتشار گزارشی به سفر دو سال پیش «مریم منصف» وزیر دولت لیبرل جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا به ایران در سال ۲۰۱۴ میلادی اشاره کرده است. 

این روزنامه اشاره می‌کند با وجود آن‌که روابط دیپلماتیک و کنسولی ایران با کانادا از سال ۲۰۱۲ میلادی قطع شده است برخی از کارشناسان امور مهاجرت می‌گویند که گرفتن ویزای ایران بدون داشتن پاسپورت ایرانی کار بسیار سختی است. 

افشاگری درباره سفر دو سال پیش وزیر کانادایی به ایران/مریم منصف کیست؟

پرسش این روزنامه این است که خانم منصف در حالی که پاسپورت ایرانی نداشته چگونه توانسته به ایران سفر کند و چه نوع ویزایی دریافت کرده است. این وزیر افغان‌تبار دلیل سفر خود را کمک به پناهجویان افغان در ایران اعلام کرده است. با این حال، تورنتو سان متقاعد نشده و می‌نویسد که دفتر خانم منصف به سوالات آن نشریه درباره این سفر و نوع ویزای او پاسخی نداده است. 

تورنتو سان می‌افزاید: «در سال ۲۰۱۲ میلادی دولت هارپر روابط دیپلماتیک با تهران را قطع کرد و سفارت ایران‌ در اتاوا تعطیل شد. با توجه به این موضوع سفر  و رفت و آمد بین کانادا و ایران به طور فزاینده‌ای دشوارتر شد. در سال ۲۰۱۴ میلادی دولت ایران شرایط را سخت‌تر کرد و دیگر امکان سفر شهروندان کانادایی به ایران وجود نداشت. شهروندان کانادایی که پاسپورت ایرانی نداشتند از سفر به ایران منع شده‌اند به جز در قالب تورهایی که با مجوز دولت صادر شده باشند. «گوییدی ممن» وکیل مهاجرت برجسته در تورنتو درباره محدودیت‌ها می‌گوید:«این کمی خسته‌کننده است و بخشی از این محدودیت‌ها و اعمال آن‌ها عمدی است. این نشان می‌دهد که ایران می‌خواهد مقابله به مثل کند. آنان می‌خواهند سیگنال دیپلماتیک را به اتاوا بفرستند که از رویکرد دولت کانادا ناراضی هستند». 

این روزنامه در ادامه به نقل از یک منبع دیگر که روابط نزدیکی با جامعه ایرانی زبان در تورنتو دارد اشاره می‌کند که بسیار بعید است ایران ویزای گردشگری به یک زن تنها که آن هم پاسپورت کانادایی دارد اعطا کند. مشاور حقوقی می‌افزاید هیچ تردیدی در این زمینه و درباره سخت‌گیری در صدور ویزای برای یک زن تنها به منظور سفر به ایران وجود ندارد. 

«تورنتو سان» اشاره می‌کند که این موضوع شک و تردیدها را درباره چکونگی سفر خانم منصف به ایران افزایش می‌دهد. حمید یزدان‌پناه وکیل مهاجرت ایرانی - امریکایی می‌گوید که با توجه به شرایط تولد خانم منصف در ایران به لخاظ نظری او می‌تواند یک پاسپورت ایرانی داشته باشد و بسیار آسان‌تر سفر کند. این روزنامه با بدبینی به نقل از این وکیل که از فعالان مخالف نظام ایران است می‌نویسد: «دولت ایرن همواره یک دستور کار دارد و تنها اجازه ورود به داخل آن کشور را به خارجی‌هایی را می‌دهد که به‌نفع آن حکومت کار کنند و به آن سود برسانند». تورنتو سان با بیان این جمله به نوعی می‌خواهد نشان دهد که برخلاف دولت قبلی کانادا در زمان نخست‌وزیری هارپر که ضد‌ایران بود دولت تحت رهبری ترودو به تهران سود می‌رساند. 

به نظر می‌رسد این نشریه با انگیزه‌های سیاسی و با هدف تخریب دولت ترودو این گزارش را منتشر کرده است. آن هم زمانی که انتقاد محافظه‌کاران از دولت کانادا در حال افزایش است. 

پیش از این روزنامه کانادایی "گلوب اند میل" در روایتی از زندگی مریم منصف وزیر دولت کانادا گزارش کرده بود که او در ایران متولد شده است. او برای پایان دادن به ابهام‌ها روز پنجشنبه گذشته اعلام کرد که مادرش هرگز نه به او و نه به دو خواهر دیگرش نگفته بود که آن‌ها در ایران متولد شده‌اند. جوان‌ترین وزیر کابینه جاستین ترودو در این‌باره گفت: «پس از انتشار مقاله گلوب‌اندمیل من و خواهرانم از مادرمان پرسیدیم که چرا او هیچ‌وقت به ما نگفته که در ایران به‌دنیا آمدیم؟ او هم پاسخ داد که به نظرش این قضیه آنچنان اهمیتی نداشته است. ما شهروندان افغانستان بودیم و از آنجایی که پدر و مادرمان هم افغان بودند، مطابق قوانین ایران نمی‌توانستیم تبعه این کشور محسوب شویم.»

خانم منصف در ۱۱ سالگی به همراه خانوادش از ایران به کانادا مهاجرت کرد. وی گفته است که همیشه فکر می‌کرده در شهر هرات به دنیا آمده اما در واقع وی در مشهد متولد شده است. 

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا همواره سرگذشت خانم منصف را به عنوان نمونه‌ای از موفقیت ساختار چند فرهنگی کشورش مثال می‌زند. باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا هم در جریان یک سخنرانی در پارلمان کانادا به زندگی مریم منصف اشاره کرد. 

این وزیر کانادایی هم چنین توضیح داده است که او مدتی از زندگی‌اش را در هرات گذرانده است. پدر او در مرز ایران و افغانستان در سال 1988 میلادی کشته شد و او به همراه مادر و دو خواهرش در سال 1996 میلادی پس از آن که هرات به دست طالبان افتاد به کانادا فرار کرد. منصف زمانی که به عنوان یک پناهنده مهاجرت کرد 11 ساله بود.

مریم منصف کیست؟ 

او سیاستمدار کانادایی افغان‌تبار است و متولد نوامبر سال 1984 میلادی است. او یکی از اعضای حزب لیبرال به رهبری جاستین ترودو نخست‌وزیر فعلی در مجلس عوام کانادا بوده است. در خاطرات زندگی او امده که مشخص نشده که پدر خانم مصنف توسط نیروهای ارتش شوروی در مرز کشته شده یا توسط راهزنان. عموی او سال‌ها قبل در دانشگاه کابل به فعالیت سیاسی ضد کمونیستی می‌پرداخته است. مادر او ثریا به همراه دختران شان به دلیل خطر اخراج از ایران به دلیل حضور غیر‌قانونی به کانادا می‌روند. این سفر از طریق ایران، پاکستان و اردن انجام شد. منصف مدرک لیسانس خود را در رشته علوم روانشناسی از دانشگاه ترنت دریافت کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز