مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه که در راس هیاتی به منظور حضور در اولین نشست کمیته مشترک کنسولی جمهوری اسلامی و جمهوری بلغارستان وارد صوفیا شد.

به گزارش مرورنیوز، علی چگینی در این سفر ضمن دیدار با مقامات وزارت کشور، مهاجرت، پلیس، دادستان کل و معاون وزیر امور خارجه بلغارستان، از یکی از کمپ‌های بسته پناهندگان صوفیا نیز بازدید و از آخرین وضعیت هشت پناهنده ایرانی حاضر در این کمپ مطلع و توصیه های لازم را به عمل آورد. 

در این دیدارها، چگونگی ارائه بهینه‌تر خدمات کنسولی به دانشجویان، نخبگان، تجار، رانندگان و توریست‌های دو کشور، ضرورت هماهنگی‌های بیشتر فیمابین درخصوص مشکل پناهندگان، احیای تلاش‌های طرفین برای نهایی کردن قراردادهای سه‌گانه قضایی، تبادل تجربیات در زمینه استفاده از سیستم «ای ویزا» و... مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.  

چگینی در دیدار با مقامات وزارت علوم با اشاره به زمینه‌های مشترک فرهنگی، جایگاه جغرافیایی و همچنین اراده سیاسی رهبران دو کشور، آمادگی کشورمان را برای تقویت مناسبات دانشجویی، تبادل استاد، اعطا بورس برای آموزش زبان فارسی و بلغاری به یکدیگر و... مورد تاکید قرار داد که با استقبال طرف بلغاری روبه‌رو شد. 

همچنین طرفین توافق کردند به منظور تقویت همکاری‌های پلیسی میان دو طرف، هیات‌های کارشناسی از بخش پلیسی و مرزی دو کشور در آینده نزدیک با یکدیگر دیدار کنند.  

مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه در دیدار با تساتساروف، دادستان کل بلغارستان از پیشنهاد وی مبنی بر احیای موضوع سه موافقتنامه استرداد مجرمین، انتقال محکومین و معاضدت قضایی استقبال و مقرر شد طی ماه‌های آینده هیاتی از مراکز ذی‌ربط ایرانی به منظور تبادل نظر پیرامون این مهم به صوفیا سفر کنند.  

والنتین پوریازوف، معاون وزیر امور خارجه بلغارستان نیز ضمن اشاره به دیدارهای‌ اخیر صورت گرفته میان دو کشور تاکید کرد: روابط دوجانبه وارد فضای جدیدی شده است و به همین دلیل لازم است همکاری‌های کنسولی به موازات سایر زمینه‌ها توسعه یابد.  

در پایان رایزنی‌های کنسولی صورت گرفته، طرفین بر تبادل تجربیات در زمینه‌های ویزا، ارائه ویزای گروهی - توریستی، ارائه ویزاهای مدت‌دار یکساله مالتی پل برای برخی از گروه‌ها به ویژه رانندگان کامیون، ضرورت نهایی کردن اسناد سه‌گانه قضایی، تعامل موثرتر درخصوص پناهندگان، مورد تاکید قرار دادند. 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز