علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در مراسم رونمایی کتاب «5+1» گفت: اگر برجام نبود در شرایط سخت بودیم، اما جمهوری اسلامی تدبیر کرد و خود را در موقعیت بالاتر قرار داد.

به گزارش مرور نیوز، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی بعد از ظهر امروز در مراسم رونمایی از کتاب "تجربه ای دیگر" نوشته شده مرتضی غرقی خبرنگار پیشکسوت صدا و سیما، ضمن اعلام اینکه ساعت 17 امروز جلسه هیات نظارت بر اجرای برجام است اظهار داشت: ملتی ریشه دار است که تاریخ مکتوب از خود داشته باشد و اندک هستند ملت هایی که چند هزاره پا برجا باشند که یکی از آنها ما هستیم.

وی گفت: بنابراین ما در حال تدوین بخشی از انقلاب خودمان هستیم. بحث مذاکرات هسته ای به‌عنوان یکی از حساس ترین مقاطع تاریخ انقلاب اسلامی ایران است چرا که سرنوشت ساز و تاثیر گذار بوده است و خیلی مهم است که این مقطع را آنگونه که هست به نسب های بعدی منتقل کنیم.

صالحی ادامه داد: نوشتن کتاب بی طرف کمی سخت است و طبیعی هم هست و خیلی تقوا و پرهیزگاری می خواهد. برای بیان اشتباهات و آنچه به واقع اتفاق افتاده است. اما یک راه برای رسیدن به حق وجود دارد و آن این که نویسندگان مختلف از زوایای گوناگون آن مساله را بیان کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: آقای غرقی در کتابش آن چیزی را نوشته که دیده و شنیده و این خیلی منبع مهمی برای شناخت حقیقت است و آن را بسیار کتاب مهمی میدانم. همچنین اصل این مذاکرات را خیلی مهم میدانم.

وی افزود: این مذاکرات از بعد بین المللی الگو بود و کل دنیا را درگیر خود کرد و بازتاب آن عمومی و جهانی بود و اغراقی در این امر نیست. بنده هم به عنوان یکی از اعضای این مذاکرات و همچنین به عنوان کسی که دیر پاترین شخص در مساله هسته ای هست و در جریان جزییات سیر تحولی این پرونده بودم و مسائل جلو و پشت پرده را میدانم می گویم که این مذاکرات در خلا انجام نگرفت و پیشینه ای داشت.

صالحی خاطرنشان کرد: زمانی آقای روحانی و بعد از آن آقای لاریجانی و سپس آقای جلیلی و تا به امروز هم آقای ظریف عهده دار مذاکرات هسته ای ما بوده اند و هر کدام خشتی روی خشت گذاشته اند و نمی توانیم هیچ دوره ای را با دوره دیگر مقایسه کرد چرا که شرایط تمام دوره ها متفاوت بوده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: یکی از تفاوت‌های مذاکرات دور آخر اجازه حضرت آقا مبنی بر مذاکره با آمریکا بود که دولت یازدهم هم به حق از این فرصت کمال استفاده را کرد برای پیشبرد مذاکرات هسته ای و این هم به پشتوانه مذاکرات دوره های پیشین بوده است.

وی اظهار داشت: یکی از تقاوت های تیم مذاکره کننده ایرانی با آمریکایی این بود که تیم ما سال ها بود در مذاکرات هسته ای بوده اند ولی آنها در این امر تازه کار بودند و تجربه کافی نداشتند.

صالحی با بیان اینکه فرض کنید الان برجامی‌ نداشتیم و شرایط ترامپ، عدم صدور نفت، قطعنامه ها و تحریم ها هم بود گفت: در این صورت شرایط قبول کنید سخت تر میشد؛ هر چند که ملت ما مقاوم است البته ما هشیاری خود را در سال های دوران انقلاب به کار گرفته ایم تا بدین جا رسیده ایم و می بینیم که روز به روز اقتدار و شخصیت ما بالاتر می رود و اگر نبود اقتدار ایران آنها تره ای هم برای ما خرد نمی کردند و این موفقیت ها و جایگاه امروز ایران به پشتوانه هشیاری و تدبیر و اقتدار رهبران این کشور بوده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: با تدبیر جمهوری اسلامی ایران موقعیت بالاتری داریم، نسبت به دوره قبل از برجام صادرات ما بیشتر نشده است، کشتی رانی و حمل و نقل ما افزایش پیدا نکرده است؟ بی انصافی است که بگوئیم نشده است و تغییر مثبتی نداشته‌ ایم.

وی با بیان اینکه اگر جایی نقصی هست باید بگوئیم تا ملت اطمینان کنند گفت: قبول کنیم الان چیزی از دست نداده ایم، می دانیم اگر برجام بهم بخورد چطور باید برگردیم ولی جزییات را بیان نمیکنیم، طرف مقابل ضرر میکند، ما چیزی در صنعت هسته ای از دست نداده ایم. همه چیز در این صنعت روی ریل است و قسم خوردم برای این مساله چرا که میدانم چه کار کردم.

صالحی گفت: وقتی چاله راکتور را با فتوشاپ نشان می دهند که بتن ریخته‌اند اینکه نمی شود، پس به شوخی گفتم سازمان انرژی هسته ای هم منحل شده است، چنین چیزی نیست و بدانید خیلی خوب در صنعت هسته ای در حال پیشروی هستیم و ما اجازه گرفتیم به لحاظ امنیتی که خبرنگاران از نزدیک راکتورها و دستگاه را ببینند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز