معاون وزیر کشور با تاکید بر لزوم دریافت ویزا برای حضور در مراسم اربعین در عتبات عالیات گفت: طبق توافق های انجام شده با دولت بغداد هیچ کسی بدون ویزا اجازه ورود به این کشور برای شرکت در مراسم سوگواری را نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار سیاسی مرورنیوز، حسین ذوالفقاری معاون وزیر کشور در نشستی به منظور بررسی اعزام زائرین به عتبات عالیات در روز اربعین ، افزود: اقداماتی که امسال قرار است در حوزه اعزام زائر به عراق انجام شود نسبت به سال قبل بهبود یافته و حداکثر زمانی که ما برای انجام زیرساخت ها در اختیار داریم بین 35 تا 40 روز است.

وی در مورد بازگشایی مرز سومار ، اظهار داشت: در این رابطه عراق برای پذیرش زائر اعلام آمادگی کرده اما لازم است پیش از آن زیرساخت های عراق برای ورود زائر و همچنین تامین امنیت جانی آنان مورد بررسی قرار گیرد؛ از طرفی دیگر لازم است در داخل کشور نیز در این مرز زیرساخت ها آماده شود.

به گفته وی، براین اساس در هفته جاری این مسئله که مرز سومار بازگشایی می شود یا نه، تصمیم نهایی گرفته می شود.

ذوالفقاری همچنین در رابطه با بیمه زائرین عنوان کرد: بیمه گذار مشخص شده و بیمه زائرین اجباری است تا بتوانیم در صورت وجود صوانح رانندگی، بیماری و یا فوت خدمات لازم ارائه شود. همچنین کمیته ای تحت عنوان کمیته بحران که مسئولیت آن با سازمان هلال احمر نیز برای وضعیت های غیرعادی پیش بینی کرده ایم.

معاون وزیر کشور تصریح کرد: تمام زائرینی که قصد سفر به عتبات عالیات در اربعین دارند باید ویزا دریافت کنند و به همین منظور برای اتباع بیگانه ای که در داخل ایران هستند تمهیداتی در نظر گرفته ایم که طبق آن دولت بغداد با توجه به مدارک قانونی این اتباع، به آنان ویزا می دهد.

وی تاکید کرد: بحث لغو روادید با عراق برای اربعین منتفی است و این موضوع روز چهارشنبه گذشته به تایید دو طرف رسید.

**ثبت نام بیش از 200 هزار نفر در سامانه سما

در ادامه محسن نظافتی مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت اعلام کرد: تا کنون بیش از دویست و ده هزار نفر برای حضور در مراسم اربعین در کشور عراق در سامانه سما ثبت نام کردند که از این تعداد 50 هزار نفر آنها تمامی مدارک و وجوه لازم برای دریافت ویزا را به دفاتر زیارتی تحویل داده اند.

وی تاکید کرد: مقدمات انجام دریافت ویزا با همکاری عراق آغاز شده است و قرار است از این هفته صدور ویزا شروع شود.

نظافتی خاطرنشان کرد: در ده تا پانزده روز آینده در دوازده نقطه مشخصی که قرار بود قاصولگرایی های عراق ارائه خدمات کنند بازگشایی می شود و صدور ویزا از بعد از عاشورا به این دوازده نقطه تسریع خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز