جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ترمیم کابینه از سوی رئیس جمهوری را با برنامه ریزی قبلی و حساب شده دانستند و گفتند: حاشیه سازی ها وجاهت ندارد، این اقدام، مثبت و لازم بود.

به گزارش مرور نیوز، هفته گذشته خبر تغییر سه وزیر آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان از اخبار داغی بود که در کشور مطرح و با استقبال بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رو به رو شد.

برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقد بودند که ترمیم کابینه در راستای مطالبات مردم و نمایندگان مجلس بوده و می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند. در این راستا از این اقدام رئیس جمهوری تشکر و قدردانی کردند.

در مهم ترین موضع گیری مجلسی ها، محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی و رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان در هفته گذشته در جمع خبرنگاران از ترمیم کابینه توسط دکتر روحانی تشکر کرد و گفت: وزرایی که به دولت راه می یابند نه تنها برای چند ماه، بلکه باید برای پنج سال آینده برنامه ریزی کنند.

عارف این موضوع را جزو مطالبات نمایندگان و مردم دانست و اظهار امیدواری کرد که هر ترمیمی که در کابینه انجام می شود، مثبت باشد و تحرک بیشتری را در بخش های ذی ربطشان ببینیم.

بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در مصاحبه هایی مختلف از این ترمیم کابینه استقبال کردند و از رئیس جمهوری خواستند که گزینه ای توانا، دلسوز و کارآمد را برای پیگیری مطالبات مردم در این وزارتخانه ها قرار دهد.

در این راستا حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری روز شنبه در همایش روز ملی روستا و عشایر گفت: هدف کشور توسعه و تعالی است و هدف دولت، خدمت به جامعه و مردم است؛ در راه خدمت گاهی نیاز به تثبیت مدیر است و گاهی نیز نیاز به تغییر.

وی با تاکید بر این که باید دعواهای کودکانه در کشور خاتمه یابد، گفت: باید رسانه های ما از دروغ، اتهامات، اختلاف، ایجاد تفرقه و جناح بندی های غیر ضرور دست بردارند.

رئیس جمهوری به تغییرات اخیر در کابینه یازدهم هم اشاره کرد و افزود: اگر دولت برای ثبات، وزیر عوض نکند، سایت های بداخلاق می گویند چرا دولت این وزرا را عوض نمی کند، می رود تغییر ایجاد کند، همان بداخلاق ها می گویند چرا عوض می کند؟

وی خاطرنشان کرد: برادر عزیز من! هدف کشور توسعه و تعالی است و هدف دولت خدمت به جامعه و مردم است؛ در راه خدمت گاهی نیاز به تثبیت مدیر است و گاهی نیز نیاز به تغییر است.

روحانی یادآور شد: این طور نیست که در یک شرایط واحد باشیم اما من نکته ای دیگر می گویم؛ همه ما به فکر معضل اصلی کشور یعنی عدم اشتغال بیکاری نسل جوان تحصیلکرده و به ویژه زنان و دختران ما باشیم.

با توجه به این سوالات به خوبی می توان دریافت که ترمیم کابینه شتاب زده و ناگهانی نبوده و با یک برنامه ریزی قبلی و برای خدمت بهتر بیشتر به جامعه بوده است. بر این اساس، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند که دولت از مدت ها قبل خواهان ترمیم کابینه بوده و در زمان کنونی آن را به مرحله اجرا رسانده است.

**ترمیم کابینه از سوی دولت با برنامه ریزی قبلی انجام شده است

از این رو، قاسم میرزایی نکو عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی می گوید: ترمیم کابینه از سوی رییس جمهوری و دولت با برنامه ریزی قبلی انجام شده و به صورت اتفاقی نبوده است.

وی با تاکید بر این که برخلاف حاشیه سازی دلواپسان، ترمیم کابینه از مدت ها قبل در دستور کار دولت قرار داشت، افزود: ترمیم کابینه از سوی رییس جمهوری حساب شده و با برنامه ریزی قبلی بوده است و امری دفعی و اتفاقی نبوده است.

وی خاطرنشان کرد: دولت از قبل موضوع تغییر کابینه را مطرح کرده بود و حتی ترمیم کابینه در مورد وزرای دیگری را نیز مطرح کرده بود ولی نهایتا رییس جمهوری به این جمع بندی رسید که ترمیم کابینه را در این سه وزارتخانه انجام دهد.

میرزایی نکو یادآور شد: دولت از فرصت مجلس دهم استفاده کرد و این اقدام را انجام داد و این ترمیم کابینه به این معنی نیست که دولت به طور اتفاقی این کار را انجام داده است.

نماینده مردم دماوند در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که دولت همواره وضعیت وزرا را ارزیابی می کند، گفت: مجموعه بازرسی ویژه رییس جمهوری، مسوول این کار است و همواره وضعیت وزرا را ارزیابی می کند؛ از این رو این گونه نیست که این اقدام یک دفعه انجام شده باشد.

** ترمیمی حساب شده/حاشیه سازی ها وجاهت ندارد

حجت الاسلام والمسلمین عبدالحمید خدری نماینده مردم بوشهر در مجلس شورای اسلامی، ترمیم کابینه را کاملا حساب شده دانست و گفت: رییس جمهوری از قبل برای ترمیم کابینه برنامه داشت و این گونه نبود که این موضوع به صورت اتفاقی انجام شده باشد.

وی با اشاره به جلسه فراکسیون امید با رییس سازمان برنامه و بودجه و معاون پارلمانی رییس جمهوری اظهار داشت: در این جلسه آقایان نوبخت و امیری تاکید داشتند که دولت از قبل تصمیم به این ترمیم کابینه داشته است و در زمان کنونی این فرصت مهیا شد.

این عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: معرفی وزرای پیشنهادی با حداقل زمان به مجلس نشان می دهد که برخلاف حاشیه سازی هایی که انجام می شود، اقدام دولت کاملا برنامه ریزی شده و از پیش تعیین شده بوده است.

خدری در مورد برخی حاشیه سازی ها در این زمینه گفت: برخی حاشیه سازی ها مبنی بر این که این ترمیم کابینه از قبل برنامه ریزی شده نبوده، وجاهت ندارد و درست نیست، زیرا دولت هم به این موضوع تاکید داشته که این ترمیم کابینه را با برنامه انجام داده است.

وی اظهار امیدواری کرد که وزرایی که سکان دار این سه وزارتخانه می شوند بتوانند در راستای مطالبات مردم و نمایندگان مجلس شورای اسلامی گام بردارند.

**نگاه مجلس به ترمیم کابینه مثبت است

علیرضا رحیمی دیگر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که ترمیم کابینه یک شبه اتفاق نمی افتد، اظهار داشت: این ترمیم کابینه به هیچ وجه شتاب زده نبود، خصوصا این که دولت در سه وزارتخانه این ترمیم را انجام داد؛ از این رو هیچ گونه شبهه ای برای شتاب زده بودن این موضوع وجود ندارد.

وی افزود: تعبیر شتاب زده بودن این اقدام دولت، یک تعبیر ناوارد و نابجا است، آنچه که در جهت ترمیم کابینه اتفاق افتاده در واقع در جهت کارآمدی بیشتر دستگاه ها و تحقق وعده های رییس جمهوری است.

این نماینده مجلس، نگاه کلی قوه مقننه را به این ترمیم کابینه مثبت دانست و اظهار امیدواری کرد که سه وزیری که به دولت می روند از توانمندی بالایی برخوردار باشند تا بتوانند به خوبی این وزارتخانه ها را اداره کنند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز