نمایندگان مجلس بارفع ایرادشورای نگهبان ازماده ای از لایحه دائمی شدن احکام برنامه،بامعافیت مساجدو حوزه های علمیه از پرداخت حق انشعاب مخالفت وفقط بامعافیت پرداخت عوارض ساخت وسازموافقت کردند.

به گزارش مرور نیوز، در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی بررسی گزارش کمیسیون برنامه و بودجه در مورد رفع ایرادات شورای نگهبان به لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

نمایندگان با رفع ایراد شورای نگهبان به ماده‌ای از این لایحه، امکان انتشار اسامی مدیران به همراه سوابق آنان پس از تائید مرجع ذیصلاح را حذف کردند.

بر این اساس کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که به عنوان مدیران نهادهای مالی، تشکل‌ها و ناشران اوراق بهادار انتخاب شده یا می‌شوند، مکلفند مدارک هویت و کلیه اسناد و مدارک مربوط به سوابق شغلی و تحصیلی خود را جهت ثبت و پایگاه اطلاعاتی مدیران مربوطه به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه کنند.

سازمان بورس و اوراق بهادار موظف است مشخصات و سوابق تحصیلی و تجربی مدیران یاد شده را در پایگاه اطلاعاتی مذکور ثبت کند و عملکرد آنها را از حیث قوانین و مقررات حاکم بر بازار اوراق بهادار و سوابق تخلفاتی و کیفری مربوط به آنها در طول مدیریت در نهادهای مالی و ناشران اوراق بهادار بر اساس ترتیبات اجرایی که به تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار می‌رسد، منتشر نماید.

پیش از این طبق این ماده انتشار اسامی مدیران به همراه سوابق آنان پس از تائید مراجع ذیصلاح امکان‌پذیر بود که با ایراد شورای نگهبان، این قسمت از ماده حذف شد.

نمایندگان همچنین با اصلاح ماده دیگری دولت را مکلف کردند با بهره گیری از ظرفیت همه دستگاه ها اقداماتی را برای زنده نگاه داشتن اسلام و یاد امام(ره)انجام دهد:

پشتیبانی از مراکز تحقیقاتی و آموزشی حوزوی از طریق شورای عالی حوزه‌های علمیه و دانشگاهی، تشکل‌های اجتماعی، فرهنگی، مردم‌نهاد در زمینه اسلام‌شناسی، شیعه‌شناسی، ایران‌شناسی و اندیشه‌های انقلاب اسلامی و شخصیت‌ها و نهادها و مجامع تقریبی و همچنین گسترش شبکه‌های مجازی بین‌المللی و فعالیت‌های رسانه‌ای و هنری با ساماندهی مادی و معنوی و توسعه سرمایه انسانی و مقابله با جبهه معاند نظام اسلامی.

آئین‌نامه اجرایی این ماده ظرف مدت ۶ ماه از تاریخ ابلاغ این قانون توسط سازمان برنامه و بودجه، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، وزارت ارشاد، شورای عالی حوزه‌های علمیه، سازمان صدا و سیما و مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) و مؤسسه تنظیم و نشر آثار مقام معظم رهبری تهیه می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

علاوه بر این با تصویب ماده دیگری، دولت موظف شد سند جامع سبک زندگی اسلامی ایرانی را با لحاظ شاخص‌های کمی و کیفی نظیر الگوی مصرف، ترویج روحیه مشارکت و فرهنگ، تعاون و رقابت سالم بین مردم، قناعت و صرفه‌جویی و احترام به کسب و کار حلال، احترام به قانون، تفریحات و اوقات فراغت سالم، ترویج سخت‌کوشی و ساده‌زیستی متناسب با آموزه‌های اسلامی، تدوین و با رعایت موارد زیر اجرا نماید:

پیش از رفع ایراد شورای نگهبان به دولت فرصت داده شده بود تا پایان سال اول ابلاغ این قانون، سند جامع سبک زندگی اسلامی ایرانی را به مجلس ارائه کند اما با رفع ایراد شورای نگهبان، قید زمانی یکساله و تأکید بر ارائه این سند به مجلس حذف شد.

نمایندگان مجلس هچنین با رفع ایراد شورای نگهبان به بند دیگری، دولت را مکلف کردند از طریق شورای عالی حوزه‌های علمیه در اجرای وظایف تکلیفی نظام اسلامی و به منظور حضور مؤثر و هدفمند حوزه و روحانیت از حوزه‌های علمیه در حکم نهاد عمومی غیردولتی، پشتیبانی و حمایت به عمل آورد.

مجلس شورای اسلامی با رفع ایرادات شورای نگهبان به دو تبصره دیگر از این لایحه مقرر کرد فضاهای آموزشی، پژوهشی و اداری حوزه‌های علمیه از پرداخت عوارض ساخت و ساز معاف باشند.

همچنین مساجد نیز از پرداخت هزینه‌های عوارض ساخت و ساز صرفاً برای فضای اصلی معاف هستند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز