کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به برنامه جدید آمریکا برای بحران سوریه گفت: کاخ سفید در نظر دارد برای حفظ امنیت رژیم صهیونیستی در طرح دوم خود سوریه را به چهار کشور تقسیم کند.

پس از نقض آخرین آتش بس موقت بحران سوریه ، وزیر امور خارجه آمریکا ضمن متهم کردن طرف روسی به این اقدام اعلام کرد مسکو مخالفین میانه رو را افراطی می‌کند و رد این شرایط امیدی دیگر به مذاکرات صلح وجود ندارد. در همین رابطه حسن هانی زاده، کارشناس مسائل سیاسی درمورد وضعیت سوریه در پاسخ به خبرنگار مرور نیوز گفت: پس از نقض آتش بس اخیر توسط گروه‌های تروریستی مورد حمایت آمریکا و بمباران نیروهای ارتش سوریه با هواپیماهای آمریکایی، وضعیت بحران این کشور پیچیده‌تر از گذشته شد. در همین حال حضور نظامی ترکیه در منطقه استراتژیک جرابلس و درگیری با حزب دموکراتیک کرد سوریه وضعیت مبهمی را برای این منطقه به وجود آورده است.

وی ادامه داد: در این شرایط به نظر می‌رسد واشنگتن تلاش دارد مسکو را از دمشق دور کند و عرصه میدانی را برای تروریست‌ها بازتر کند تا با تسلط این گروه‌ها بر آینده سوریه و سرنگونی بشار اسد، آمریکا به تنهایی مدیریت بحران را در دست بگیرد.

هانی زاده از برنامه کاخ سفید برای اجرای طرح بی (B) در سوریه سخن گفت و افزود: آمریکایی‌ها طرح دوم خود را که متضمن تجزیه سوریه به چهار کشور است در دستور کار دارند. این طرح امنیت پایداری برای رژیم صهیونیستی پدید خواهد آورد و سوریه را به چند کشور براساس شرایط اقلیمی، مذهبی و جغرافیایی تقسیم می‌کند.

این کارشناس مسائل سیاسی حضور جمهوری اسلامی ایران، عراق و حزب الله را مهم‌ترین موانع محقق شدن این طرح دانست و خاطرنشان کرد: تا زمانی که محور مقاومت در کنار نیروهای اسد باشند آمریکا موفق نمی‌شود نقشه خود را پیاده سازد. از همین رو مقامات واشنگتن تلاش دارند با استفاده از آتش بس موقت نیروهای تروریستی را به سلاح‌های جدیدی تجهیز کنند. در همین راستا گزارش‌ها حاکی از آن است که گروه‌های مذکور به موشک‌های فوق مدرن ضدهوایی که قادر هستند هواپیماها در ارتفاع بالا سرنگون کنند، مجهز شدند. 

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز