کارشناس مسائل لبنان گفت: عربستان به امید کسب آخرین جایگاه سیاسی در منطقه حاضر به پذیرش ریاست جمهوری میشل عون شد.

اعلام حمایت سعد حریری، رئیس جریان المستقبل، از میشل عون نامزد مورد نظر حزب‌الله برای پست ریاست جمهوری لبنان، در حالی که امیدها را برای پایان بن بست سیاسی در این کشور بالا می‌برد، این سوال را نیز ایجاد می‌کند چه عواملی در پشت پرده این تغییر رویکرد جریان 14 مارس است. در این رابطه حسین آجرلو، کارشناس مسائل لبنان به خبرنگار سیاسی مرور نیوز گفت: جریان 14 مارس که در دو سال و نیم گذشته نه تنها نامزدی برای ریاست جمهوری لبنان پیشنهاد نکرده بلکه با کاندیداهای طرف مقابل مخالف بوده است. نگرانی بابت از دست دادن جایگاه مردمی 14 مارس باعث شده تا سعد حریری چنین تصمیمی را بگیرد.

وی ادامه داد: در صورتی که میشل عون به ریاست جمهوری برسد، حریری، رهبر بزرگ‌ترین حزب پارلمان لبنان نخست وزیر می‌شود و این چیزی است که عربستان به عنوان حامی حریری مصمم شده که در شرایط نامطمئن وضعیت سیاسی ریاض در منطقه، به دست آورد.

آجورلو در مورد تاثیر ریاست جمهوری احتمالی عون بر عملکرد حزب الله تصریح کرد: پست ریاست جمهوری یک پست تشریفاتی در ساختار سیاسی لبنان است اما همین پست می‌تواند در مسیر حرکت حزب‌الله سنگ‌اندازی کند. چنانکه در زمان ریاست جمهوری میشل سلیمان شاهد این موضوع علیه حزب‌الله بودیم. بر این اساس روی کار آمدن عون اقدامات حزب‌الله در حفظ تجهیزات نظامی‌اش و یا مبارزه با تکفیری‌ها را آسان‌تر می‌کند.

این کارشناس مسائل لبنان در خصوص نقش کشورهای فرا منطقه‌ای در تحولات سیاسی لبنان اظهار داشت:  فرانسه از زمان فروپاشی عثمانی تلاش دارد فضای سیاسی این کشور را به شکل دلخواه خود رقم بزند. از طرفی عربستان هم با حمایت از گروه 14 مارس در نظر دارد تا گزینه‌های مورد نظر خود را به قدرت برساند. با این حال ساختار فرقه‌ای لبنان اجازه هیچ گونه پیش بینی در مورد آینده این کشور نمی‌دهد.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز