رئیس سازمان پدافند غیرعامل درباره برنامه ریزی دشمن برای جنگ های زیستی در زمان صلح گفت: اهداف این جنگ ها عموما اقتصادی و با هدف از بین بردن زیرساخت های غذایی و دارویی کشور طراحی می شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی مرور نیوز، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در اولین همایش ملی پدافند زیستی با اشاره به گام های اساسی برای مقابله با مشکلات زیستی گفت: طیفی از اقدامات را در دستگاه های مختلف برای مقابله با حملات زیستی در نظر گرفته ایم؛ عرصه غذا، بهداشت، محیط، نباتات شامل حوزه پدافند زیستی می شود.

وی ادامه داد: منشا تهدیدات زیستی بیماری های طبیعی، اقدامات تروریستی و عملیات جنگی از سوی کشورهای متخاصم است که در دو مورد دوم شاهد دخالت انسانی و عملیاتی عامدانه هستیم.

سردار جلالی ماموریت پدافند زیستی را ایجاد پایداری در حوزه تهدیدات عامدانه زیستی و مصون سازی سرمایه های اصلی مثل انسان، دام و غذا دانست و خاطرنشان کرد: در جنگ های زیستی ما شاهد به خطر افتادن امنیت ملی هستیم این تهدیدات انسان ساخت و دارای دکترین اصلی ترین شرکت که در آن صلاح های زیستی شامل ویروس ها و باکتری ها به صورت هوشمندانه مهندسی می شود.

به گفته وی، اهداف جنگ زیستی هم شامل زمان جنگ و هم شامل زمان صلح می شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور اهداف جنگ زیستی در زمان صلح را عموما اقتصادی برشمرد و یادآور شد: در این جنگ زیر ساخت های اقتصادی، غذا و دارو تهدید می شود. براین اساس باید به دنبال فرماندهی، کنترل و مدیریت حوادث و پیامدها باشیم.

وی تهدیدشناسی در این حوزه را نیازمند آزمایشگاه های پیشرفته و شبکه پایش عنوان کرد و گفت: برای مقابله با تهدیدات زیستی که سلامت انسان را هدف قرار می دهد باید راهکاری تعریف کرده باشیم که در آن وظایف بین دستگاه های اجرایی برای زمان بروز حادثه مشخص باشد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل ، شبیه سازی محیطی برای ارتقای آمادگی و طراحی عملیات های انتظامی نیز از دیگر موارد مورد نیاز برشمرد.

سردار جلالی واکسن شناسی و تولید دارو را مرحله آخر پدافند زیستی عنوان کرد و گفت: در این مرحله تیم های امنیتی پزشکی باید تشکیل شود و با توجه به سطوح بالای آمادگی هلال احمر ، بسیج و نیروهای انتظامی در این مرحله مشکل چندانی نخواهیم داشت.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز