سخنگوی ستاد اربعین با توصیه به زائران اربعین برای سفر کاروانی و گروهی، درباره اتباع افغان گفت: اتباع با کارت و دفترچه به دفاتر کفالت در استان ها مراجعه و بقیه هم به دفاتر اداره کل اتباع خارجی استان داری ها مراجعه کنند.

حمیدرضا گودرزی در گفت وگوی اختصاصی با خبرگزاری مرور نیوز، افزود: الان افراد در حال ثبت نام به صورت کاروانی و فردی هستند اما بهتر است برای پیشگیری از مشکلات، زائران گروهی سفر کنند تا خود درمانی و خودپلیسی داشته باشند.

وی ادامه داد: اگر افراد به صورت جمعی به عراق بروند در صورت بروز مشکلات تصمیمات عاقلانه تری می گیرند و از آنجا که برخی افراد ترس دارند بویژه آنانی که برای نخستین بار به کشور ثالث می روند، سفر جمعی از بسیاری از این ترس ها خواهد کاست.

سخنگوی ستاد اربعین درباره اتباع افغانی که قصد حضور در این آیین باشکوه را دارند، گفت: همه اتباع که قصد تردد و حضور در این حرکت عظیم را دارند و کارت آمایش، کارت هویت، کارت خانوادگی ، گذرنامه مجردی دفترچه پناهندگی و دفترچه اقامت دارند همه باید به به دفاتر کفالت که در 24 استان وجود دارد مراجعه کنند.

وی افزود:  بقیه استان ها هم به اداره کل اتباع خارجی استانداری های هفده گانه مراجعه و  رقم 40 دلار بابت هزینه روادید و 24 هزار و800 تومان بابت دفترچه بیمه  و35 هزار تومان بابت دفترچه باید پرداخت کنند.

گودرزی خاطرنشان کرد: تا کنون بیش از 300 هزار زائر اربعین ثبت نام شده در سامانه ، روادید خود را دریافت کردند و  موضوع مهم در حوزه صدور ویزا این است که در سه مرز شلمچه، چذابه و میزان ویزای فوری صادر نخواهد شد.

وی ادامه داد: موضوعات امنیتی اربعین بر عهده کمیته انتظامی- امنیتی است که نیروی انتظامی مسئولیت آن را بر عهده دارد. این کمیته موضوع کنترل ویزا در مرزها را انجام می دهد.

سخنگوی ستاد اربعین درباره مشکلات پیش آماده برای زائران بدون ویزا در مراسم اربعین سال گذشته، اظهار کرد: مجازات عبور غیر مجاز از مرز و ورود بدون گذرنامه به عراق 6 ماه مجازات حبس دارد و این موصوع علاوه بر مشکلات دیگری است که برای فرد به وجود می آید.

گودرزی با بیان اینکه ویزا در 16 شهر کشور صادر می شود، تاکید کرد: زائران اربعین بدانند قبل از رسیدن به مرزهای سه گانه، توسط تیم های کمیته امنیت کنترل شده و در صورت نداشتن ویزا، قبل از رسیدن به مرز بازگردانده می شوند.

 

 

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز