تهران در تلاش است هر زمانی که بخواهد، بین آن کشور و دریای مدیترانه امکان ارتباط و مسیر امن برای تماس با نیروهای وابسته‌اش وجود داشته باشد.

به گزارش مرور نیوز، روزنامه «واشنگتن‌تایمز» نزدیک به نئومحافظه‌کاران آمریکایی در گزارش تازه‌ای درباره افزایش قدرت منطقه‌ای ایران نوشته است: «در حال حاضر شاهد گسترش مرزهای و قدرت محور جدیدی از قدرت در خاورمیانه میان ایران، سوریه و فدراسیون روسیه هستیم و ایران بزودی می‌تواند از طریق ایجاد کریدوری به سوی دریای مدیترانه به حوزه‌های بیشتری دسترسی پیدا کند. 

این نشریه آمریکایی افزوده است: «این دسترسی آرزوی دیرینه ایران بوده است. ایران می‌خواهد به سرزمین‌های نشریه‌امریکایی: آروزی‌دیرینه ایران در حال تحقق/ به‌زودی به‌دریای‌مدیترانه خواهد رسید عربی، شمال آفریقا و اروپا دسترسی داشته باشد تا هژمونی تازه‌ای را در منطقه ایجاد کند. هدف ایجاد پلی زمینی است که توسط نیروهای نیابتی ایران و شبه‌ نظامیان در عراق و سوریه به خصوص حزب‌الله لبنان در حال ایجاد شدن است. به نظر می‌رسد این عملیات توسط سردار سلیمانی، فرمانده شاخه برون‌مرزی سپاه قدس ایران هدایت می‌شود که چندین بار از مسکو بازدید کرده و با مقام‌های ارشد آن کشور دیدار داشته است. پس از ۱۲ سال جنگ عراق و درگیری‌های شدید در سوریه، ایران در حال حاضر از هر زمان دیگری برای تامین امنیت در این مسیر ایجاد‌شده نزدیک‌تر است.»

این روزنامه با اشاره به گزارش اخیر روزنامه «گاردین» با همین مضمون به نقل از یک مقام اروپایی مدعی شده که تهران در تلاش است هر زمانی که بخواهد، بین آن کشور و دریای مدیترانه امکان ارتباط و مسیر امن برای تماس با نیروهای وابسته‌اش وجود داشته باشد.»

واشنگتن‌تایمز معتقد است که این کریدور از طریق استان دیاله در عراق، از شهر تازه‌ باز پس‌گرفته شده توسط نیروهای حامی ایران انجام خواهد شد و پس از آن نوبت به قلمروی تحت کنترل کردها در سوریه می‌رسد؛ سپس راه به لاذقیه که در کنترل دولت سوریه است منتهی می‌شود.»

این روزنامه در ادامه اشاره می‌کند که ترکیه از این موضوع می‌هراسد و نگران است که این مسئله و حضور ایران در مناطق کردنشین سوریه سبب برقراری ارتباط میان تهران و پ‌.ک.ک شود. 

واشنگتن‌تایمز در پایان با اشاره به اینکه ایجاد کریدور ایران می‌تواند تاثیر منفی برای منافع اسرائیل داشته باشد، می‌نویسد: «حزب‌الله اخیر اعلام کرده که پس از جنگ داخلی در سوریه و پایان‌یافتن آن، تمرکز خود را بر روی اسرائیل معطوف خواهد کرد. این موضوع می‌تواند برای اسرائیل خبری نگران‌کننده باشد.»

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز