وزیر کشور گفت: دستور تنظیم و تدوین سند توسعه روستایی در 31 استان کشور صادر شده و عملیات اجرایی آن هم اکنون در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش مرور نیوز، عبدالرضا رحمانی فضلی عصر پنجشنبه در همایش شوراهای روستا و دهیاران استان لرستان که در شهرستان دلفان برگزار شد با بیان اینکه گام اول اقتصاد مقاومتی در سه استان پایلوت به خوبی اجرا شده افزود: در گام دوم اقتصاد مقاومتی از هر استان یک شهرستان به عنوان شهرستان ویژه و یک منطقه به عنوان منطقه ویژه انتخاب خواهد شد. 

رحمانی فضلی با بیان اینکه طرح شهرستان ویژه برای اولین بار در شهرستان قلعه گنج کرمان اجرا شده است، تصریح کرد: انتخاب این شهرستان الگوی موفقی بوده که باید در لرستان به عنوان یکی از استان های پایلوت اقتصاد مقاومتی نیز این طرح اجرایی شود. 
به گفته وی در استان لرستان 2 شهرستان دلفان و سلسله به عنوان اجرای پایلوت اجرای طرح اقتصاد مقاومتی انتخاب شده اند، گفت: تلاش بر این است که در شهرستان قلعه گنج از بودجه عمومی سرمایه گذاری های خصوصی و بخش خارجی استفاده شده و همچنین سرمایه های داخلی فعال شود. 
وی بیان کرد: در راستای تامین سرمایه داخلی از طریق پس اندازهای خرد که در 60 روستا از مجموع 140 روستای شهرستان قلعه گنج مشارکت داشته اند. 
تاکنون بیش از 6 میلیارد ریال در صندوق حمایت از اشتغال با کمک و همکاری مردم سرمایه گذاری شده و علاوه بر این بنیاد مستضعفان نیز معادل همین اعتبار را اختصاص داده است. 
وزیر کشور اضافه کرد: به منظور توانمندسازی بانوان و اجرای آموزش های لازم برای تاثیر آنها در تحقق اقتصاد مقاومتی تاکنون اقدامات خوبی انجام شده است. 
وی اظهار کرد: طرح دیگری که در استان کرمان در راستای اجرای موثرتر اقتصاد مقاومتی انجام شده، طرح منطقه بندی است که بر این اساس کرمان به 6 منطقه تقسیم شده است که اگر با نتیجه مثبت همراه باشد در مرحله بعدی توسعه داده خواهد شد. 
وزیر کشور یادآور شد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده سه استان کشور شامل کرمان، لرستان و آذربایجان شرقی به عنوان استان های پایلوت اقتصاد مقاومتی انتخاب شده اند که عملکرد استان لرستان در این زمینه مثبت و موفقیت آمیز بوده است. 
وی گفت: قرار است در قالب برنامه های اقتصاد مقاومتی از ظرفیت های موجود استان ها در جهت ارتقای همه جانبه توسعه گام برداشته شود. 
رحمانی فضلی با اشاره به اینکه تا زمانی که کشور به صورت کلان متمرکز اداره می شود نمی توان به موفقیت رسید گفت: باید اختیارات بیشتری به استان ها واگذار شود و در مجلس نیز قوانینی در این خصوص تصویب شود تا بتوان در مسیر توسعه قرار گرفت. 
وی گفت: در همین راستا تاکنون 100 اختیار به استان ها واگذار شده است. 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز