رئیس جمهور گفت: همه باید توجه کنیم که یکی از اهداف مهم ما اقتدار ملی است و نیاز به قدرت و توان داریم.

به گزارش مرور نیوز، رئیس جمهور، حجت الاسلام حسن روحانی در مراسم «دوازدهمین سالروز ملی فناوری هسته ای» که صبح امروز در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد، با تبریک روز ملی فناوری هسته ای و تقدیر از همه کسانی که در سالیان گذشته و دولت های مختلف در این فناوری قدم برداشتند، اظهار داشت: رونمایی دستاوردهایی که در این مراسم انجام شد، پیام های زیادی دارد برای کسانی که فکر می کنند حرکت هسته ای ما در دولت یازدهم و دوازدهم متوقف و یا کند شده است. به ملت بزرگ ایران با صراحت و شفافیت می گویم که صنعت هسته ای ما با توان، دقت و محاسبه دقیق تر امروز نسبت به دیروز سرعت بیشتری دارد.

وی افزود: سال گذشته ۴۲ پروژه را رونمایی کردیم؛ در حالی که امسال ۸۳ پروژه رونمایی شد که نشانگر آن است در مسیر فناوری علمی راه خود را ادامه خواهیم داد.

اقتصاد و زندگی ما امروز دانش بنیان است

رئیس جمهور با بیان اینکه یکی از وظایف مهم دولت و مسئولین این است که فضا را برای دانشمندان در رشته های مختلف علمی فراهم کند، اظهار داشت: اقتصاد و زندگی ما امروز دانش بنیان است و کسب و کار نیز به زودی دانش بنیان خواهد شد. ۳ هزار شرکت دانش بنیان در چند سال اخیر مشغول فعالیت شدند و دارای درآمد فراوانی هستند. همه باید توجه کنیم که یکی از اهداف مهم ما اقتدار ملی است و نیاز به قدرت و توان داریم.

حسن روحانی

وی افزود: از تعبیر قدرت بهتر، «اقتدار» است که به معنای قدرت مشروع و مفید برای کشور و جامعه است. قدرتی که مبنای آن تهدید و زورگویی و تجاوز نیست و قدرتی است برای منافع ملی و ثبات و امنیت منطقه و صلح جهانی است.

دیپلماسی و فعالیت دانشمندان هسته ای ما دو روی یک سکه است

روحانی با بیان اینکه در این اقتدار ملی نیازمند قدرت نرم و سخت هستیم که ترکیب صحیح این دو قدرت، قدرت هوشمند را به ارمغان می آورد، تاکید کرد: دیپلماسی و فعالیت دانشمندان هسته ای ما دو روی یک سکه است، در یک سمت تلاش می کنیم تا در یک فناوری روز که برای انرژی کشور، بهداشت و سلامت، معادن و صنعت ما ضرورت دارد. تلاش های خودمان را به صورت مستمر ادامه دهیم.

وی افزود: روی دیگر این سکه قدرت دیپلماسی است. دیپلماسی نشان می دهد که ملت ایران تنها ملتی نیست که در دفاع مقدس پیشتاز باشد، بلکه منطق حرف زدن پای میز مذاکره را دارد و می تواند با بزرگترین قدرت های دنیا حرف بزند و حق ملت ایران را تثبیت کند و به توافقی برسد که بار را بر دوش مردم ما کم کند.

دیپلماسی به راه ما سرعت می دهد

رئیس جمهور تاکید کرد: دیپلماسی به راه ما سرعت می دهد و هزینه ما را کم می کند. بدون دیپلماسی هم می توان کار کرد، اما با هزینه بیشتر. دیپلماسی موانع را بر می دارد و هزینه های ما را برای دستیابی به منافع ملی می کاهد.

روحانی با اشاره به اینکه به همه قدرت های دفاعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی نیاز داریم، تصریح کرد: برخی به یک روی سکه فقط نگاه می کنند، عده ای می خواهند ما تسلیم باشیم و می خواهند از منافع خود چشم پوشی کنیم. هیچگاه در پی خشنودی دشمنان و بدخواهان نیستیم بلکه به دنبال رضای خدا و خشنودی ملت خودمان و ملت های دیگر هستیم، کما اینکه در سالهای گذشته دنیا شاهد بود که در برابر تروریست ها در منطقه و کسانی که آنها را پرورش داده بودند، ایستادگی کردیم.

وی ادامه داد: دشمنان اگر در کشور ما مشکلی وجود داشته باشد، می خواهند آن را چند برابر نشان دهند و فکر می کنند برای مشکلات راه حل نداریم. تمام مشکلات دیروز، امروز و حتی فردایمان هر چه بزرگ باشد، ملت ما از آن مشکل بزرگ تر است. اتکای ما به خدای بزرگ و ملت متحدمان است.

ادامه دارد...

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز