معاون اول رییس جمهور گفت: ما در منطقه ای قرار داریم که درگیر مسایل مهمی نظیر افراطی گری، جدایی طلبی و تروریسم است و باید درباره مسایل امنیتی با یکدیگر همکاری کنیم.

به گزارش مرور نیوز، معاون اول رئیس جمهور صبح امروز سه شنبه 21 فروردین با معاون اول نخست وزیر ازبکستان دیدار و به بیان سخنانی پرداخت.

اسحاق جهانگیری در دیدار «آچیلبای رحمت اف» معاون اول نخست وزیر ازبکستان، اظهار داشت: دو کشور باید در چارچوب کمیسیون مشترک ضمن شناسایی فرصت های همکاری، زیرساخت ها، قوانین و تفاهم های لازم برای به فعلیت رسیدن این ظرفیت ها را فراهم کنند.

وی دیدار روسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس آستانه و سفر آتی روحانی به تاشکند را سرآغاز فصل جدیدی از مناسبات دو کشور ارزیابی کرد و گفت: ما در منطقه ای قرار داریم که درگیر مسایل مهمی نظیر افراطی گری، جدایی طلبی و تروریسم است و باید درباره مسایل امنیتی با یکدیگر همکاری کنیم.

معاون اول رئیس جمهور از رفع موانع بانکی به عنوان یکی از پیش نیازهای توسعه مناسبات نام برد و اظهار امیدواری کرد؛ کمیسیون مشترک دو کشور علاوه بر تامین راهکارهای لازم برای رفع محدودیت های بانکی، به منظور ارتباط بهتر تجار و بازرگانان دو کشور و نیز افزایش ظرفیت گردشگری از طریق ایجاد تسهیلات لازم گام های موثری بردارد.

جهانگیری موقعیت استراتژیک کشورمان در ترانزیت کالا را یادآور شد و گفت: ما امکانات وسیعی در بندر چابهار ایجاد کرده ایم تا کشورهای آسیای میانه بتوانند براحتی از این مسیر کالاهای خود را از طریق اتصال به آبهای آزاد به دنیا صادر کنند.

وی توان مهندسی شرکت ها و پیمانکاران ایرانی برای ارایه خدمات فنی و مهندسی به ازبکستان در زمینه نفت، گاز، برق و آب را خاطرنشان ساخت و گفت : جمهوری اسلامی ایران آماده است نیاز ازبکستان به حامل های انرژی را بطور کامل برآورده کند.

«آچیلبای رحمت اف» معاون اول نخست وزیر ازبکستان نیز در این دیدار، با اشاره به اینکه هدفش از سفر به تهران رفع موانع پیش روی مناسبات دو کشور است، گفت: سیاست تاشکند افزایش سطح مناسبات اقتصادی با تهران تا سقف یک میلیارد دلار و مذاکره برای توسعه همکاری های ترانزیتی، گردشگری و تجاری با جمهوری اسلامی ایران است.

ازبکستان از طریق کریدور امن و راحت ایران کالاهای خود را صادر می کند

وی با اشاره به ظرفیت های فراوان برای توسعه همکاریهای فیمابین، ‌ از مذاکرات خوب خود با مقامات ایرانی در بخش های مختلف خبر داد و گفت: ازبکستان از طریق کریدور امن و راحت ایران کالاهای خود را صادر می کند و امیدوار است با احداث خطوط ریلی دیگر از طریق چابهار نیز به آبهای آزاد متصل شود.

رحمت اف همچنین در خصوص ایجاد خطوط هوایی میان دو کشور، ‌ خرید نفت و نیز اعطای تسهیلات ویژه به تجار و گردشگران ایرانی دیدگاه های خود را بیان کرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز