وزیر امور خارجه کشورمان گفت: شما نمی‌توانید با بی احترامی به یک کشور، مردم آن، دولت آن کشور و طرح آشکار ادعاهایی همچون توهم تغییر حکومت، با آن وارد مذاکره شوید. در چنین شرایطی، شما فضای لازم برای مذاکره ندارید.

به گزارش مرور نیوز، وزیر امور خارجه، محمدجواد ظریف که به نیویورک سفر کرده است، در گفت و گو با شبکه سی بی اس نیوز  به سوالاتی پاسخ داد.

ظریف در پاسخ به سوالی درباره تلاش‌های آمریکا برای آزادی شهروندانش که در ایران در بازداشت به سر می‌برند، تاکید کرد که واشنگتن باید رویکرد خود را تغییر دهد.

ظریف تصریح کرد: آمریکا باید رویکرد خود را از موضع تعامل با یک حکومت مستقل دیگر اتخاذ کند و اگر این رویکرد به تغییری منجر شود، سپس آمریکا تفاوت را خواهد دید.

پنج شهروند آمریکایی در ایران در بازداشت هستند

بنابر این گزارش، گفته می‌شود در حال حاضر پنج شهروند آمریکایی در ایران در بازداشت به سر می‌برند که واشنگتن خواستار آزادی فوری آن‌ها است.

آمریکا باید یاد بگیرد که چگونه با دیگر ملت‌های مستقل رفتار کند

وی در پاسخ به این سوال که آیا واشنگتن پیش از این پیشنهادی درباره گفت و گو برای تبادل زندانیان ارائه داده است، گفت: این یک پیشنهاد نبود، بلکه یک مطالبه بود. آمریکا پیش از آنکه مطالبه‌ای داشته باشد، باید یاد بگیرد که چگونه با دیگر ملت‌های مستقل رفتار کند، به ویژه کشورهایی که برای ادامه حیات خود به آمریکا وابسته نیستند و می توانند بدون حمایت این کشور به زندگی خود ادامه دهند.

ظریف

نمی‌توانیم روی تصمیمات دستگاه قضایی‌مان تاثیر بگذاریم

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین درباره سلامت اتباع آمریکایی که در ایران بازداشت هستند، تاکید کرد که سلامت آن‌ها مورد مراقبت است و گفت: دستگاه قضایی ما یک نهاد مستقل است. مانند همان چیزی که شما درباره دادگاه‌های خود می‌گویید و ما نمی‌توانیم روی تصمیمات دستگاه قضایی‌مان تاثیر بگذاریم.

ظریف در ادامه این گفت و گو خاطرنشان کرد: شما نمی‌توانید با بی احترامی به یک کشور، مردم آن، دولت آن کشور و طرح آشکار ادعاهایی همچون توهم تغییر حکومت، با آن وارد مذاکره شوید. در چنین شرایطی، شما فضای لازم برای مذاکره ندارید.

وی در پاسخ به این سوال که آیا همچون زمان ریاست جمهوری باراک اوباما امکانی برای تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن وجود دارد، گفت: این یک احتمال است به ویژه از جایگاه بشردوستانه،‌ اما این مساله نیازمند تغییر رویکرد (از سوی آمریکا) است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز