مقامات قضایی آمریکا سه تاجر ایرانی‌تبار را به اتهام صادرات قطعات خودرو به ایران بازداشت کردند، در صورتی که این سه تن مجرم شناخته شوند ممکن است به ۳۰ سال حبس محکوم شوند.

به گزارش مرور نیوز به نقل از شینهوا، مقامات قضایی آمریکایی روز گذشته سه تاجرا ایرانی‌تبار ساکن در منطقه سان‌فرانسیسکو را به خاطر فروش قطعات خودرو به ایران و نقض تحریم‌های تجاری آمریکا علیه تهران بازداشت کردند.

این سه تاجر ایرانی‌تبار که تابعیت آمریکا را دارند، متهم به «ایجاد سیستم‌های انتقال [تراکنش] بین‌المللی» برای تأمین مالی قاچاق قطعات خودرو به ایران شده‌اند.

اسامی سه دستگیر شده ایرانی توسط آمریکا

به گفته منابعی از دفتر دادستانی ناحیه شمالی کالیفرنیا، این سه تاجر ایرانی‌تبار به نام صدر عماد واعظ، پوران آزاد و حسنعلی مشیر فاطمی که نام‌شان به عنوان مدیران اجرایی یک شرکت تولید‌کننده ایرانی نیز ثبت شده‌ است به نقش‌آفرینی در تراکنش‌هایی شامل صادرات غیرقانونی کالاها و خدمات به ایران متهم شده‌اند.

این سه تاجر ایرانی‌تبار همچنین به نقش‌آفرینی در تراکنش‌هایی مالی با هدف دور زدن قانون «مقررات تحریم تراکنش‌های مالی [با] ایران» متهم شده‌اند، قانونی که شهروندان آمریکایی را از صادرات یا فروش هر کالا، فناوری یا خدمات به ایران بدون مجوز دولت آمریکا منع می‌کند.

طبق این گزارش، دو تن از تجار در محل سکونت‌شان در سیلیکون‌ولی در جنوب سان‌فرانسیسکو بازداشت شده‌اند و نفر سوم نیز در فرودگاه بین‌المللی این شهر بازداشت شده است.

پرداخت یک میلیون و 250 هزار دلار جریمه

اگر این سه تن مجرم شناخته شوند، ممکن است در مجموع به 30 سال زندان و پرداخت یک میلیون و 250 هزار دلار جریمه محکوم شوند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز