برنامه عربستان برای مقابله با اشکال مختلف سیاسی و نظامی با ایران، تا آنجا پیش رفت که اخیرا مدعی شده نیروهای انصارالله با موشکهای اسکاد ایرانی به مکه حمله کردند.

گروه سیاسی مرور نیوز، اختلافات سیاسی عربستان و ایران به زمان شروع بحران سوریه و برخورد متفاوت آن‌ها با دولت قانونی دمشق مربوط نمی‌شود. ریشه این اختلاف‌ها مسبوق به سابقه است. داستان از جایی شروع می‌شود که در سال 1932 عربستان با کمک انگلیسی‌ها مستقل شد. تلاش خاندان سعودی با پشت گرمی انگلیسی‌شان، تبدیل شدن به قدرت اول منطقه بود. اما در همان ابتدای عملی کردن این رویا، با کشوری دیرینه برخورد کردند که از موقعیت استراتژیکی در خاورمیانه برخوردار بود.

پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 در ایران بر شدت مخاصمات ریاض با تهران افزود. خاندان سعودی از آن هنگام شمشیر خود را علیه ایران از رو بستند چرا که این بار بر حمایت آمریکا نیز تکیه زده بودند. کمک‌های عربستان به عراق در جنگ تحمیلی و کشتار غیر انسانی حجاج در سال 1366 را شاید بتوان اوج دیدگاه های خصمانه آل سعود علیه نظام انقلاب اسلامی دانست.

این رویه در طول دهه های اخیر نیز با فراز و فرود بسیاری روبرو بود اما هرگز به طور کامل فرونکاست، تا آن که سوریه در نتیجه مداخلات کشورهای منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای وارد یک جنگ داخلی گسترده شد. در این شرایط ایران طبق اصول منشور سازمان ملل تصمیم به حمایت از دولت مشروع و قانونی دمشق گرفت و پس از درخواست این دولت از تهران برای دریافت کمک، مستشاران کشورمان به سوریه اعزام شدند.

این شرایط مورد پسند عربستان نبود. این کشور به همراهی قطر، امارات متحده عربی و ترکیه تروریست‌ها را تغذیه می‌کرد تا نقشه‌ای که اربابان غربی برای منطقه کشیده بودند را محقق سازد. درگیری‌های غیر مستقیم تهران و ریاض، و لجاجت‌های سعودی در به نتیجه رسیدن راه حل سیاسی برای بحران سوریه به امید ضربه زدن بر ایران، جنگ در این کشور را وارد سال ششم خود کرد.

اما این کل ماجرا نبود. در همین میان سال گذشته جنگنده‌های عربستانی به بهانه حمایت از منصور الهادی، رئیس جمهور مخلوع یمن پایتخت این کشور را زیر آتش گرفت. در این شرایط انصارالله دست به مقابله زد. نیروی سیاسی-نظامی ای که توانسته بود در ساختار سیاسی یمن جایی برای خود باز کند، در برنامه جدید خود ایستادگی در برابر سعودی را در دستور کار قرار داد.

این اقدام انصارالله با حمایت مردم و همچنین ارتش ملی و علی عبدالله صالح رئیس جمهور پیشین یمن روبرو شد. مقاومت سرسختانه یمنی ها کار را بر بزرگترین خریدار تجهیزات نظامی منطقه و کشوری که سومین بودجه نظامی دنیا را دارد، سخت کرد، تا آنجا که جنگی که گمان می رفت در کمتر از یک ماه خاتمه یابد، اکنون در حال نزدیک شدن به ماه های پایانی سال دوم خود است.

سعودی در طول این مدت از ابزارهای گوناگونی برای تضعیف جبهه انصارالله استفاده کردند. اما به نظر می‌رسد تقویت تجهیزات نظامی، بمب های جنگنده ها، میانجیگری و توسل به مذاکرات سیاسی آنگونه که باید ریاض را به مقصود نرسانده که اخیر از تصمیم انصار الله برای نابود کردن مکه، مقدس ترین شهر مسلمانان جهان، با موشک اسکاد خبر داد.

این خبر که فورا توسط نیروهای انصارالله تکذیب شد، با حمایت کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و ترکیه مواجه شد. مساله قابل توجه در این میان این است که عربستان مدعی است ایران انصارالله را به عنوان یک گروه شیعی به موشک اسکاد تجهیز کرده است. این در حالی است که حتی کارشناسان رسانه های عربی نیز اذعان دارند ارتش یمن از سالها پیش موشک‌های اسکاد از روسیه خریداری کرده و در اختیار داشته است و امروز بخشی از ارتش یمن که این موشکها را در اختیار دارد و به علی عبدالله صالح رئیس جمهور پیشین وفادار مانده، در کنار حوثیها با ائتلاف تحت فرماندهی عربستان سعودی می‌جنگد.

علاوه بر این استدلال، شاید بتوان دلیل قوی تر دیگری برای رد این ادعای دروغین عربستان و تلاش این کشور برای به راه انداختن یک جنگ طایفه‌ای و یارکشی بازیگران منطقه‌ای مطرح کرد، نوع نگاه انصار الله به شهر مکه است. در واقع باور اینکه یک گروه مسلمان شیعه بخواهد برای ضربه زدن به عربستان، مکه را با موشک نابود کند، بسیار دور از ذهن است. زیرا نیروهای حوثی می‌دانند کوچکترین آسیب به این شهر مقدس، هیچ دوستی در هیچ کجای جهان اسلام برای آن‌ها باقی نخواهد گذاشت و ضمن آنکه یک بسیج همگانی حتی در درون یمن علیه این نیروها شکل خواهد گرفت. بر این اساس نه تنها این اقدام برخلاف مذهب و باورهای دینی این گروه و طرفدارانش است بلکه نوعی خودکشی سیاسی و نظامی برای انصارلله و کل یمن به شمار می‌رود.

از این رو تلاش مذبوحانه عربستان سعودی برای بدنام کردن ایران و همچنین از بین بردن محبوبیت انصارالله در میان یمنی ها از این طریق، تیری است که به خطا رفته و اگر این کشور بتواند با پترودلارهایش سایر کشورهای مسلمان را نیز همراه کند، هیچ عقل سلیمی چنین مساله ای را نخواهد پذیرفت.

توسل به این ابزارها برای کم کردن اثر شکست‌های سعودی‌ها در سوریه و یمن، نکته مثبتی ختم نخواهد شد و فقط رسانه‌ها و مقامات ریاض را در میان افکار عمومی اسلام دروغ گرو جلوه می‌دهد. علاوه بر این سعودی‌ها باید بدانند، همراهی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و ترکیه در این داستان‌های تخیلی تا زمانی ادامه دارد، جریان دلارهای نفتی این کشور به خزانه این کشورها سرازیر باشد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز