وزیر امور خارجه ایران گفت: برجام مصوبه شورای امنیت ملل متحد و برای همه الزام‌آور است.

به گزارش مرور نیوز، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در یک پیام ویدئویی گفت: برجام مصوبه شورای امنیت ملل متحد و برای همه الزام‌آور است.

وی افزود: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۱۱ بار پایبندی ایران را به برجام  تایید کرده است اما آمریکا دائما در حال نقض برجام بوده، به خصوص از طریق فشار به کشورهای که قصد تجارت با ایران را داشتند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: در یک سال گذشته به ما گفته شده که رئیس‌جمهور ترامپ از این توافق خرسند نیست و حالا به نظر می‌رسد که پاسخ برخی اروپایی‌ها، دادن امتیازات بیشتر به ایالات متحده  آن هم از جیب ما است.

ظریف با بیان اینکه کشورهای غربی برای راضی کردن ترامپ به او وعده توافقی تازه را داده‌اند که برنامه دفاعی و نفوذ منطقه‌ای ایران را هم شامل می‌شود، گفت: در هر دوی این موضوعات این ایران است که باید گلایه‌مند و طلبکار باشد، نه غرب.

وی گفت: قرن‌هاست که به کسی حمله نکرده‌ایم، اما مورد تهاجم قرار گرفته‌ایم و تازه‌ترین مورد آن، حمله صدامی به ایران بود که آن زمان مورد حمایت ایالات متحده و متحدان منطقه‌ای‌اش قرار داشت.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: غرب از اینکه ما ابتدایی‌ترین ابزارهای دفاعی را بخریم، ممانعت می‌کرد، حتی با وجود آنکه بارانی از تسلیحات شیمیایی صدام بر سر غیرنظامیان و سربازان ما می‌ریخت.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز