معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در سفرش به نروژ در خصوص برجام و مسائل منطقه به گفت و گو پرداخت.

به گزارش مرور نیوز، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی  که در نشست موسسه مطالعاتی امور بین‌الملل نروژ (NUPI) شرکت داشت با اندیشمندان ومحققان این موسسه به گفت و گو پرداخت.

 وی در این جلسه ضمن اظهار نظر درخصوص اهمیت صلح و امنیت در نظام بین‌الملل معاصر و در هم تنیدگی آن با پیشرفت ملتها، نگرانی و تلاش مستمر جمهوری اسلامی ایران را در طی چهار دهه گذشته به این واقعیت معطوف دانست و برجام را نیز حاصل چنین رویکردی توصیف کرد.

معاون رئیس جمهور با مرور سختی های مسیر دستیابی به توافقی چند جانبه که در آن هم نگرانی های ساختگی قدرت های بین‌المللی از توانمندی های جمهوری اسلامی برطرف گردیده و هم به نیازها و حقوق ملت ایران در استفاده از انرژی صلح آمیز هسته‌ای پاسخ داده شده است، اشاره نمود.

صالحی حفظ برجام بعنوان دستاوردی چندجانبه را آزمونی برای جامعه جهانی برشمرد و تاکید کرد: چنانچه اهداف مورد نظر ایران از این توافق حاصل نشود، امکان حفظ آن ناممکن است و باقی ماندن تحریم‌ها و حفظ همزمان توافق شدنی نیست.

وی با ارائه استدلال های گوناگون از فریب کاری و خصومت در اظهارات اخیر مقامات آمریکا و تلاش گسترده آنان برای جلب همکاری بین‌الملل به منظور ناکام گذاشتن توافق هسته‌ای، به اقدامات فرصت طلبانه و سودجویانه رژیم غاصب صهیونیستی نیز اشاره کرد.

وی با تشریح مواضع جمهوری اسلامی در خصوص مسائل منطقه ای، گفتگوی فراگیر میان قدرتهای اصلی منطقه ای را تنها راه حل برون رفت از مشکلات منطقه و فراتر عنوان کرد.

در این نشست تعدادی از حضار به ارائه نظر و طرح سوالات پرداختند که به طور کلی دربرگیرنده حمایت از برجام، لزوم حفظ این دستاورد توسط جامعه جهانی و درخواست از ایران برای خویشتنداری در برابر تحریکات دولت و مقامات آمریکا بود.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی بامداد شنبه به کشور بازگشت.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز