معاون رئیس جمهور و وزیر امور خارجه هلند با هم دیدار کرده و در خصوص توافق برجام به گفتگو پرداختند.

به گزارش مرور نیوز،‌ لعیا جنیدی در دیدار با وزیر امور خارجه هلند در این ملاقات با اشاره به مذاکرات هسته‌ای که به برجام منتهی شد، تاکید کرد: حمایت اروپا در حفظ برجام خوب است اما کافی نیست.

جمهوری اسلامی ایران در جریان این مذاکرات نشان داد اهداف برنامه هسته‌ای ایران کاملا صلح آمیز است و بعد از برجام نیز تاکنون 11 بار آژانس بین المللی انرژی اتمی اجرای تعهدات از سوی جمهوری اسلامی ایران را مورد تایید قرار داده است.

وی با اشاره به خروج غیر قانونی آمریکا از برجام گفت: این خروج اعتماد به آمریکا در سطح بین المللی را تحت تاثیر قرار داده است، جمهوری اسلامی ایران علیرغم خروج آمریکا اعلام کرد که به تعهدات خود در برجام پایبند است،تداوم این امر مستلزم آن است که ایران بتواند از منافع برجام در جهت رفع تحریم‌ها بهرهمند شود و هم‌زمانی ادامه تحریم‌ها و اجرای تعهدات در چارچوب برجام از سوی ایران غیر ممکن است.

فرستاده ویژه رئیس جمهور کشورمان حمایت سیاسی کشورهای اتحادیه اروپا از برجام و ادامه این حمایت پس از خروج آمریکا از آن را خوب، اما ناکافی دانست و اظهار کرد:  جمهوری اسلامی ایران منتظر گامهای عملی اتحادیه اروپا در چارچوب برجام و در جهت تامین منافع اقتصادی ایران می‌باشد.

معاون رئیس جمهور در امور حقوقی برجام را یک توافق بین المللی معتبر دانست که در قالب قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل نیز مورد تایید قرار گرفته است و براین اساس همه طرف‌ها مکلف به احترام و رعایت آن هستند.

وی افزود: در این شرایط نباید سایر موضوعات را به برجام مرتبط کرد و آنها را به عنوان پیش شرط اجرای برجام مطرح کرد.

جنیدی با اشاره به اینکه لاهه به عنوان مرکز حقوقی دنیا و شهر صلح و عدالت مشهور است تصریح کرد : متاسفانه آمریکا به میراث بشری در انعقاد توافقات بینالمللی بی توجهی نموده و به سادگی یک توافق بین المللی مهم که آن را امضا نموده، نقض می کند و از آن خارج می شود، دیگر چگونه می توان به مذاکراتی که منجر به توافق می‌شود، اعتماد کرد.

همچنین استف بلوک وزیر امور خارجه هلند نیز در این دیدار تصریح کرد: این کشور از خروج آمریکا از برجام ابراز تاسف کرده و من این را به مقامات آمریکائی نیز اعلام کرده‌ام.

وی افزود: در شرایطی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به تعهداتش وفق برجام را تایید کرده اند ، همه باید به برجام پایبند باشند و باید به همه قراردادهای بین المللی احترام گذاشته شود .

وزیر امور خارجه هلند همچنین گفت: ما و سایر کشورهای اروپائی در حال کار بر روی این هستیم که چگونه برجام را زنده نگه داریم .تلاش برای تامین منافع اقتصادی ایران با بازگشت تحریم‌ها آسان نمی‌باشد

 

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز