رئیس جمهوری گفت: ما در دنیا این را به کرسی نشاندیم که پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران پرونده‌ای امنیتی نیست و ما صلح و آرامش جهانی را تهدید نمی‌کنیم.

به گزارش مرور نیوز، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس‌جمهوری صبح سه‌شنبه در همایش سراسری قوه قضاییه که با حضور روسای سه قوه برگزار شد، با گرامیداشت یاد و خاطره شهید  بهشتی ، اظهار کرد: شهید بهشتی  مرد حکمت، صبر و استقامت و مدیر بسیاری لایقی بود.

وی در ادامه گفت: همیشه او را به عنوان حول فقه و سیاست، پل اخلاق و حکمرانی و پلی میان حوزه و دانشگاه می‌دانستیم.

رییس‌جمهوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اهمیت اصل 57 قانون اساسی و لزوم وجود وحدت و همدلی میان قوای سه‌گانه، گفت: بر اساس قانون اساسی گرچه سه قوه دارای استقلال از نزدیک‌تر هستند اما هر سه، شاخه‌های یک درخت هستند. ما سه درخت به نام قوای سه‌گانه و سه نوع حاکمیت در کشور نداریم.

لزوم یکپارچگی بیشتر از گذشته

روحانی خاطرنشان کرد: امروز با شرایطی که کشور با آن مواجه است و همچنین بدخواهی‌هایی که همواره وجود داشته و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز افزایش یافته، وحدت، اتحاد، یکپارچگی، همدلی و هم‌نوایی باید از همیشه بیشتر باشد.

وی همچنین با اشاره به روند دشمنی‌های استکبار جهانی و صهیونیسم علیه ایران طی 40 سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با برشمردن موضوعاتی از جمله هشت سال دفاع مقدس، اعمال تحریم‌های نفتی، تلاش برای معرفی کردن جمهوری اسلامی به عنوان مخل امنیت جهانی و نیز پرونده هسته‌ای ایران، اظهار کرد: هرگاه ملت ایران در مسیر پیشرفت قرار گرفت، دشمنان توطئه جدیدی علیه ما آغاز کردند اما در همه این موارد ملت، رهبری و مسئولان کشور توانستند با هوشیاری توطئه‌های دشمنان را خنثی کنند.

روحانی با اشاره به تلاش آمریکا و استکبار جهانی برای معرفی کردن پرونده هسته‌ای ایران به عنوان یک پرونده امنیتی در دنیا، خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر همه دعوا بر سر این بود که آیا پرونده هسته‌ای ایران امنیتی است یا اینکه پرونده‌ای مبتنی بر فناوری و اقتصاد است. در این دعوا آمریکا و هم‌پیمانان او می‌خواستند بگویند پرونده هسته‌ای ایران پرونده‌ای امنیتی است و ادامه این مسیر برای ایران از دیدگاه قوانین بین‌المللی نامشروع است. آنها به دنبال امنیتی‌زایی برای فناوری هسته‌ای ایران و مشروعیت‌زدایی از فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای ما بودند اما ملت، رهبری و مسئولان در برابر این توطئه نیز به پیروزی رسیدند.

وی تاکید کرد: ما در دنیا این را به کرسی نشاندیم که پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران پرونده‌ای امنیتی نیست و ما صلح و آرامش جهانی را تهدید نمی‌کنیم، ما به دنیا گفتیم که جایگاه ما ذیل فصل هفت سازمان ملل متحد نیست.

تلاش آمریکا برای تحریم فراسرزمینی ایران

رییس‌جمهوری با اشاره به قطعنامه 2231 سازمان ملل درباره فعالیت هسته‌ای ایران، گفت: امروز پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران پرونده‌ای امنیتی در دنیا نیست بلکه بر اساس آنچه که در قطعنامه 2231 سازمان ملل متحد آمده، برای اولین بار شورای امنیت سازمان ملل به ایران حق غنی‌سازی داده است گرچه همه کشورها این حق را دارند اما شورای امنیت به جز ایران برای هیچ کشوری بر این حق تصریح نکرده است.

روحانی خاطرنشان کرد: به دلیل فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان، تحریم‌های ظالمانه بر ما تحمیل کرده بودند اما ما توانستیم آنها را لغو کنیم و همان قطعنامه 2231 نیز دیگر تحریم‌های هسته‌ای را به رسمیت نمی‌شناسد. آنچه که امروز در برابر ما قرار گرفته است، تحریم‌ یکجانبه آمریکا است که می‌خواهد آنها را فراسرزمینی کند.

وی گفت: از سال 94 که شرایط جدیدی ایجاد شد و ما از یک پیچ خطرناک عبور کردیم، توانستیم تولید و فروش نفت‌مان در اوپک و حق ملت در تجارت با دنیا را باز پس بگیریم و کشورهای بزرگ را برای سرمایه‌گذاری در ایران دعوت کنیم اما این پیروزی و موفقیت‌ها از روز نخست خوشایند صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها نبود.

رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه آمریکا و صهیونیسم همواره دشمنان جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند، خاطرنشان کرد: بعد از سال 94 تمام تلاش آمریکا و صهیونیسم بر این بود که برجام شکسته شود. ترامپ روی کار آمد اما بیش از یک سال صبر کرد تا ایران از برجام خارج شود.

ریال ودلار ما کم نشده است

 رئیس جمهوری در بخش‌های دیگر از صحبت‌های خود با اشاره به وجود کم آبی درکشور اظهار کرد: گرچه آب در کشور کم شده، اما ریال و دلار ما کم نشده است . دولت برای موضوع آب فکر و برنامه ریزی کرده است، در این زمینه در جریان آخرین جلسه هیات دولت هزار میلیارد تومان پول برای روستاها  وشهرهایی که تابستان امسال در مضیقه آبی قرار دارند، اختصاص داد.

وی تصریح کرد: در هیچ شرایطی حتی بدترین شرایطی که دشمنان بخواهند برای ما پیش بیاورند، مردم در نیازمندی‌های ضروری روزمره خود از جمله مواد  غذایی مشکل نخواهند داشت. ما در بسیاری از موارد مانند گندم، شکر و روغن اصلا نیازی به واردات نداریم و به همه  مردم در این زمینه اطمینان می دهیم.

روحانی همچنین با اشاره به وضعیت بازار ارز و رفتارهای برخی که به گفته وی در کوچه پس کوچه‌های شهر بازار ارز ایجاد می‌کنند، اعلام کرد:  برای زندگی عادی مردم  ارز رسمی کشور حتما کافی خواهد بود.

رئیس جمهوری با طرح این پرسش چرا مردم را نگران می کنید، افزود: ممکن است زمانی این نگرانی را رسانه‌های دشمن ایجاد می کنند که کار آنها همین است و اگر این کار را نکنند به آرمان‌های خیانت آلود خود پشت کرده اند و اگر در فضای مجازی ببینم عده‌ای در برابر انقلاب هستند باید بگویم که کار آنها نیز همان است. اما از دوستان مقداری توقع بیشتر از وضعیت فعلی است. رسانه‌ها فرهیختگان، اساتید، خطابا، تریبون‌داران، مجلس و مسئولان ما همه باید دست به دست هم بدهیم.

با امید از همه مشکلات عبور کنیم

وی تاکید کرد:‌من اطمینان می دهم که اگر بتوانیم دو سرمایه امید به آینده و اعتماد را حفظ کنیم از همه مشکلات عبور خواهیم کرد. آمریکا و دشمنان ما قادر نخواهند بود که ما را به زانو دربیاورند و ما با روحیه بالا در کنار ملت بزرگ خود از مشکلات عبور خواهیم کرد. در این شرایط اولویت‌ها باید مقداری بیشتر شود. نباید بگذاریم در فضای کشور هیچ کس و هیچ تریبونی برای تخریب و تهمت و افترا و دروغ، حاشیه امن داشته باشد. اگر می خواهیم نظام را حفظ کنیم این وظیفه ما است.

رئیس جمهوری با بیان اینک انتقاد آزاد است و همه باید از آن استقبال کنند، افزود: تخریب،‌دروغ و افترا، تهمت، سوء ظن و سیاه نمایی هیچگاه خوب نیست و گناه امروز آن از همیشه بیشتر است چون امروز آثار خطرناک‌تری دارد. در این زمینه دستگاه‌های فرهنگی، قانون‌گذاری و قضایی باید در کنار یک دیگر قرار بگیرند.

روحانی با انتقاد از تلاش برخی برای کاستن اعتماد نسبت به همدیگر و مسئولان نظام گفت: قضات عالی رتبه کشور به عنوان کسانی که بار سنگیینی برای عدالت بر دوش دارند، باید همیشه پرچم عدالت را به اهتزاز دربیاورند.

وی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه در تمام زمینه‌ها پیروزی ملت ایران در سایه امید و اعتماد بوده است تصریح کرد: هیچ دولت و نظامی بدون امید و اعتماد موفق نیست.در سال‌های اولیه دولت یازدهم اعتماد باعث شد در جامعه آرامش حاکم شود؛ چرا که مردم بدون اینکه کار خاصی انجام دهیم امیدوار شوند.  عمل و نحوه بیان ونگاه نسبت به مسائل مهم است. و همه ارکان نظام تحت رهبری انقلاب باید از انسجام برخوردار باشند.

روحانی با اشاره به دشمنی های آمریکا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: هدف دشمنان ما در تمامی مراحل از سال ۵۷ تا سال های اخیر این بود که انقلاب اسلامی پایان یابد و ملت ایران در برابر استکبار تسلیم شود. این هدف نهایی آنها در تمام مراحل بود. گویی استکبار و صهیونیست جهانی وجود ایران اسلامی و انقلابی و توانمند را تهدیدی خطرناک برای مسیر و اهداف خود می بیند و باید با این تهدید بزرگ از دید آنها ستیز و مقابله کند و آن را از پیش پای خود بردارد.

رئیس جمهور بیان کرد: ملت ما ایستادگی کرد و فراز و نشیب فراوانی را پشت سر گذاشت. آنها می خواستند به ما بگویند باید بپذیرید که فعالیت صلح آمیز هسته ای نداشته باشید و تحقیقات صلح آمیز هسته ای را ادامه ندهید. به عبارت دیگر می خواستند بگویند پرونده هسته ای شما یک پرونده علمی، فناوری و اقتصادی نیست بلکه یک پرونده امنیتی است.

وی گفت: همه دعوا در این سالها بر سر این مسئله بود که آیا پرونده هسته ای ایران امنیتی است یا تکنولوژیکی و اقتصادی. آمریکا و همه حامیان او می خواستند بگویند فناوری هسته ای ایران یک فعالیت امنیتی است و ادامه این راه از دیدگاه قوانین بین المللی نامشروع است.

روحانی اظهارکرد: ملت ما، رهبر انقلاب و مسئولین در برابر این توطئه بزرگ پیروز شدند و در دنیا این را به کرسی نشاندند که پرونده ما امنیتی نیست و صلح و امنیت جهان را تهدید نمی کند و نباید تحت فصل ۷ شورای امنیت سازمان ملل قرار گیرد.

امروز پرونده هسته ای ایران امنیتی نیست و با قطعنامه ۲۲۳۱ برای اولین بار در تاریخ شورای امنیت اعلام شده است که ایران حق غنی سازی داردرئیس جمهور ادامه داد: ما خواستیم به دنیا بگوئیم که شما حق ندارید فعالیت هسته ای کشور ما را غیرقانونی و نامشروع جلوه دهید. به حول قوه الهی به هر دوی این اهداف رسیدیم. امروز پرونده هسته ای ایران امنیتی نیست و با قطعنامه ۲۲۳۱ برای اولین بار در تاریخ شورای امنیت اعلام شده است که ایران حق غنی سازی دارد. البته همه کشورها در چارچوب قوانین بین المللی حق غنی سازی صلح آمیز دارند ولی شورای امنیت برای هیچ کشوری نگفته است که آن حق غنی سازی دارد. این دستاورد بزرگ ملی ماست.

غنی سازی صلح آمیز حق ما و قانونی است

وی افزود: ما از پرونده هسته ای امنیت زدایی کردیم و از فصل ۷ منشور شورای امنیت خارج شدیم و ثابت کردیم غنی سازی صلح آمیز حق ما و قانونی است و دنیا این را پذیرفت. البته بر ما تحریم های ظالمانه ای را تحمیل کرده بودند که باید آنها را بر می داشتند. ما توانستیم رفع تحریم ها را به کرسی بنشانیم. بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ که تائید کننده توافق هسته ای ما با دنیا است، دیگر تحریم ها را مشروع نمی شناسد و امروز هیچ کشوری نمی تواند بگوید ایران به دلیل فعالیت های هسته ای باید تحریم شود.

روحانی اظهار داشت: آن چیزی که امروز روبروی ما است، تحریم یکجانبه درونی آمریکا است که می خواهند آن را فراسرزمینی کنند.

رئیس جمهور گفت: ما از سال ۹۴ که یک شرایط جدید را پیدا کردیم، از یک پیچ خطرناک عبور کردیم و توانستیم تولید و فروش نفت را از اوپک بازپس بگیریم. همچنین توانستیم حق ملت ایران برای تجارت با دنیا را دوباره پس بگیریم و کشورهای جهان را برای سرمایه گذاری به ایران دعوت کنیم. البته این پیروزی ها خوشایند صهیونیست ها و افراطی های آمریکا از روز اول نبود.

وی گفت: این کشورهایی که امروز در مقابل ایران سینه چاک می کنند و برای فشار بر ایران تلاش می کنند، یعنی برخی از کشورهای منطقه، همیشه دشمن ما بوده اند. البته شکل این دشمنی ها فرق می کرد و آمریکا و صهیونیست همواره دوست ایران نبودند.

اولین توطئه این بود کاری کنند ایران توافق هسته ای را نقض کند. همه پوست خربزه ها را زیر پای نظام گذاشتند و همه جور بهانه آوردند. آمریکائی ها تعهدات را قدم به قدم زیر پا گذاشتندروحانی بیان کرد: تلاش دشمنان بعد از سال ۹۴ این بود که توافق هسته ای شکسته شود. ترامپ روی کار آمده بود، اما چرا از برجام خارج نمی شد؟ و چرا خروج او از برجام چند ماه طول کشید؟ بنا بر این نبود که آمریکا از برجام خارج شود.

اولین توطئه این بود کاری کنند ایران توافق هسته ای را نقض کند

رئیس جمهور اضافه کرد: اولین توطئه این بود کاری کنند ایران توافق هسته ای را نقض کند. همه پوست خربزه ها را زیر پای نظام گذاشتند و همه جور بهانه آوردند. آمریکائی ها تعهدات را قدم به قدم زیر پا گذاشتند.

وی گفت: هدف این بود که ایران بگوید آمریکا ۱۰۰ درصد به تعهد خودش عمل نمی کند پس ما برجام را رها می کنیم و بیرون می رویم تا از نو تمام تحریم ها برگردد و پرونده ما از نو امنیتی شود و مشروعیت فعالیت هسته ای ایران از دست برود که در اینجا موفق نشدند. البته من در اینجا فرصت بحث ندارم که برای شما بگویم چه اقداماتی انجام دادم و چه فراز و نشیبی را طی کردیم.

روحانی گفت: آنها تلاش بسیاری کردند تا ما را تحریک و عصبانی کنند، اگرچه جای عصبانیت هم داشت تا ما از برجام خارج شویم. راه دوم این بود که آژانس را وادار کنند که او بگوید ایران به تعهدات خود عمل نمی کند. شما ببینید چقدر سفر از نیویورک به وین صورت گرفت و مدیرکل را به کنگره آمریکا بردند و آن خانم که نماینده آمریکا در سازمان است، به وین سفر کرد. همه فشارها به آژانس آورده شد تا آنها برای یکبار هم شده بگویند ایران به تعهدات خودش عمل نکرده است. این بهترین راه برای آمریکا بود. در این راه هم موفق نشدند.

رئیس جمهور افزود: سازمان انرژی اتمی، وزارت خارجه و وزارت دفاع و همچنین مسئولین ما با هنرمندی و دقت و هوشیاری و در عین حال ایستادگی روی منافع کشور، نگذاشتند این توطئه موفق شود.

وی اظهارکرد: طرح سوم آمریکا این بود که اروپا را راضی کند تا با هم از این توافق خارج شوند و ماه‌ها را روی این زمینه کار شد که من جزئیات آن را می دانم. در این راه هم ناموفق بودند و اتحادیه اروپا و آن سه کشور بزرگ اروپایی زیر بار نرفتند.

روحانی ادامه داد: این که می بینید بعد از یک سال و نیم آقای ترامپ به تنهایی از برجام خارج می شود، این گزینه چهارم آمریکا و بدترین و مفتضح ترین آن بود که آبروی آمریکا در دنیا رفت.

رئیس جمهور گفت: شما ببینید در دنیا چه کسی می گوید که آمریکا درست و قانونی و در چارچوب تعهدات خود عمل کرده؟ همه دنیا قبول دارند که آمریکا تخلف کرده و تعهد را زیر پای خود گذاشته است. یعنی ما کاری کردیم؟

آیا آمریکا پیروز خواهد شد و با جنگ روانی و اقتصادی و سیاسی می تواند ملت ما را بشکند؟ این ملت مقاوم و سرو سرافراز تاریخ از اهداف خود کوتاه نمی آیدوی افزود: آمریکا با بالاترین هزینه این اقدام را انجام داد. وقتی آمریکا از این تعهد خارج شد، تمام امیدش این بود که آن شب که این تصمیم را اعلام می کند، فردای آن روز ایران اعلام کند از این توافق خارج شده است. این آرزوی بزرگ آمریکا بود. چون اگر ما اعلام می کردیم از برجام خارج شدیم، یعنی پرونده به شورای امنیت برگردد و دوباره به فصل ۷ برویم و همه دنیا ما را تحریم کند و آژانس بگوید ایران تخلف کرده است. در این راه هم ناموفق بودند.

 در یک شرایط پیروزمندانه  از لحاظ سیاسی و حقوقی در دنیا هستیم

روحانی بیان کرد: ما امروز در یک شرایط پیروزمندانه  از لحاظ سیاسی و حقوقی در دنیا هستیم اما در عین حال آمریکا مثل همیشه با شیوه  دیگری می خواهد قدرت جمهوری اسلامی ایران و ابهت ملت ایران را در هم بشکند. آیا آمریکا پیروز خواهد شد و با جنگ روانی و اقتصادی و سیاسی می تواند ملت ما را بشکند؟ این ملت مقاوم و سرو سرافراز تاریخ از اهداف خود کوتاه نمی آید.

رئیس جمهور با اشاره به بازی های درخشان تیم ملی در جام جهانی گفت: همه ملت یکدل و یکصدا از تیم ملی حمایت کرد و ما یک موفقیت ورزشی را در این سه بازی دیدیم. این حمایت نشان می دهد ملت ما از منافع خود، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی دست بر نمی دارند و انقلابمان را رها نمی کنند.

روحانی گفت: آمریکا یا هر دشمن دیگری، اگر بخواهد بر ملت ایران پیروز شود، ابتدا باید امید ملت به آینده را در هم بشکند. اگر امید باقی بماند، آمریکا حتما شکست می خورد. ما از مشکلات با کمترین هزینه و خسارت عبور خواهیم کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: خوب می دانم که قاضی باید میان خود، خدا، قانون و وجدان قضاوت کند. بالاترین استقلال در کشور، استقلال شخص قاضی است. قاضی باید مستقل باشد و در نظام اسلامی حتی امام معصوم هم در کار قاضی شایسته ورود نمی‌کند.

یکی از توطئه‌های دشمن این است که به ذهن ما اینگونه القا کند که قاضی مستقل نیست و تحت تاثیر پول، جناح، قومیت و مذهب قرار داردروحانی اضافه کرد: قاضی به طور مستقل حکم می کرد و حتی اگر کسی از امیرالمومنین شکایت داشت، با کمال تواضع در دادگاه حضور می یافت. هیچ تاریخی با عظمت تر از تاریخ امیرالمومنین برای عظمت قاضی سراغ ندارید.

باید مردم احساس کنند که قاضی مستقل است

وی با بیان اینکه باید مردم احساس کنند که قاضی مستقل است، گفت: یکی از توطئه‌های دشمن این است که به ذهن ما اینگونه القا کند که قاضی مستقل نیست و تحت تاثیر پول، جناح، قومیت و مذهب قرار دارد. ما نباید به دست آنها بهانه بدهیم.

رئیس جمهور گفت: اگر می خواهیم میان مردم و نظام بیش از پیش، اعتماد ایجاد شود، یکی از قوایی که در این اعتماد تاثیر بسیاری دارد، قوه قضاییه و قضات و مسئولین قضایی ما هستند. قوه قضاییه باید قدرتمند و مورد احترام همه باشد. اگر قوه قضاییه شکست، اعتماد مردم شکسته می شود. چه آنکه قوه مجریه و مقننه هم اگر بشکنند، اعتماد مردم شکسته خواهد شد.

روحانی افزود: سیاه نمایی کار غلطی است و در برخی اشکال، مجرمانه هم است. تهمت زدن گناه بزرگی است. جان و مال مردم باید مورد احترام همه باشد. اگر کسی آبروی مومنی را ببرد با خدا اعلام جنگ کرده است. آیا امروز قاضی ما می‌تواند سیاه نمایی در شرایط فعلی جامعه را با شرایط دیروز یکسان و یکی ببیند؟

وی ادامه داد: دادستان ها امروز وظیفه سنگینی به دوش دارند، آنکه آینده را سیاه نشان می دهد، به شکایت خصوصی نیاز ندارد. آن کسی که دارد امید مردم را از بین می برد، دارد به دشمن و آمریکا کمک می کند. چرا عده ای نسبت به زندگی آینده خود نگران هستند؟ مگر در این سه ماه جنس کم شده است مگر درآمد ما کم شده است؟ این چنین نیست.

درآمد و مخارج ما در سه ماه اخیر نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۵۰ درصد زیاد شده است. میزان دلاری که به خزانه آمده، بیشتر شده استرئیس جمهور گفت: درآمد و مخارج ما در سه ماه اخیر نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۵۰ درصد زیاد شده است. میزان دلاری که به خزانه آمده، بیشتر شده است؛ پس چرا نگرانی وجود دارد؟ این همان انتظارات تورمی و سیاه نمایی و نگران کردن مردم نسبت به آینده است.

روحانی گفت: ممکن است نگرانی ۵ درصد باشد اما دشمنان ما و افرادی که در داخل جامعه آگاهی ندارند، می خواهند این نگرانی ۵ درصد به ۱۰۰ درصد تبدیل شود. ممکن است ما کمبود بارندگی داشته باشیم اما ریال و دلار ما کم نشده است. دولت برای آب هم فکر و برنامه ریزی کرده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما دو روز قبل در دولت هزار میلیارد تومان به روستاها و شهرهایی که در تابستان امسال در مضیقه آبی خواهند بود، اختصاص دادیم. وظیفه نظام و دولت این است که به فکر زندگی مردم باشیم.

به اندازه کافی شکر و گندم و روغن داریم

روحانی تاکید کرد: به اندازه کافی شکر و گندم و روغن داریم. ما به مردم اطمینان می دهیم که کالاهای مورد نیاز به وفور در اختیارشان خواهد بود. ارز در بازار هر قیمتی پیدا کند، برای زندگی مردم عادی و تامین نیازها حتما کافی خواهد بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه چرا در مردم نگرانی ایجاد می کنیم گفت: یک زمان این نگرانی را رسانه های دشمن ایجاد می کنند، که بالاخره کارشان همین است و اگر نکنند به آرمان‌های خیانت آلود خود پشت کرده اند اما از دوستان توقع بیشتر از وضعیت فعلی است. اساتید، حوزه ها، خطبا، مجلس و قوه قضاییه و ما همه باید دست به دست هم دهیم. اگر بتوانیم امید به آینده و اعتماد را حفظ کنیم، می توانیم از تمام مشکلات عبور کنیم و آمریکا قادر نخواهد بود ملت ما را شکست دهد.

وی افزود: دشمنان ما قادر نیستند ما را به زانو درآوردند. ما با روحیه بالا در کنار ملت از مشکلات عبور خواهیم کرد. یک مقدار باید الویت ها بیشتر شود. اجازه ندهیم در فضای کشور هیچ فرد و تریبونی برای تخریب و تهمت و افترا حاشیه امن داشته باشد. اگر می خواهیم نظام را حفظ کنیم، این وظیفه ماست.

روحانی گفت: انتقاد دلسوزانه مفید است و همه از آن استقبال می کنیم اما سیاه نمایی و تهمت هیچ وقت خوب نیست و امروز از همیشه بدتر است چون امروز آثار خطرناک تری دارد. شما باید پرچم عدالت را همیشه به اهتزاز درآورید. عدالت حاشیه های امنیت ناصحیح درست کردن را از بین بردن است. عدالت سیاسی یعنی توزیع عادلانه قدرت و عدالت اقتصادی تولید عادلانه ثروت. عدالت اجتماعی یعنی نگذارید منزلت عادلانه در جامعه و حیثیت کسی صدمه ببیند.

رئیس جمهور خطاب به مسئولین قوه قضاییه اظهار داشت: شما پاسداران جامعه سالم هستید و شما هستید که باید کاری کنید هیچ مجرمی احساس امنیت نکند و هیچ انسانی به غیر از آنکه در دادگاه جرمش اثبات شده، احساس ناامنی نکند.

روحانی افزود: همه مردم جز مجرمین باید احساس امنیت کنند؛ این احساس، اعتماد و امیدآفرین است. امروز اقتصاد ما به حرکت نیاز دارد چون امروز هدف اقتصاد است. بار اقتصادی به دوش دولت و مجلس و قوه قضاییه است. شما می توانید فضای کسب و کار را رونق دهید.

وی تصریح کرد: چه اشکالی دارد در سالی که آمریکا می خواهد به اقتصاد کشور ما ضربه بزند همه قضات کشور داوطلبانه هر روز یکی دو ساعت بیشتر کار کنند. چه اشکالی دارد؟ آمریکا می خواهد با ما جنگ اقتصادی داشته باشد؛ شما باید کاری کنید که فضای کسب و کار بهتر شود و سرمایه دار به سرمایه گذاری اش اعتماد کند.

روحانی با بیان اینکه ۵ تا ۶ میلیون نفر ایرانی در خارج از کشور داریم گفت: این ها سرمایه عظیمی در اختیار دارند. اگر فضای امن ایجاد کنیم، بسیاری از این افراد بازخواهند گشت. ما به جوانی که سرباز است، امنیت می دهیم و می گوییم که سالی سه ماه می توانی به خانه بیایی و خانواده ات را ببینی و برگردی؛ سه ماه به ملت ایران مهلت بدهید به داخل کشور بیایند، اقوام خود را ببینند و برگردند. ممکن است در جایی مشکلی وجود داشته باشد، مشکل باید حل شود.

وی با اشاره به ضرورت توجه به مساله توریسم و گردشگری گفت: اجازه بدهید مردم بیایند. اگر این ۵ یا ۶ میلیون نفر سالی دو بار به ایران بیایند و برگردند، اقتصاد ما درست می شود. مگر نمی گوییم باید آمریکا را در تبلیغات شکست دهیم، اگر این ۶ میلیون ایرانی به ایران بیایند و برگردند، همگی شان سفیر ایران می شود. یک مقدار باید فضا را بازتر کنیم.

روحانی گفت: به بانک مرکزی دستور داده ام به هر کسی ارز می دهیم در سایت بیاورید. باید از فضای مجازی به خوبی استفاده کنیم. کمااینکه این فضای مجازی اشتغال و صرفه جویی برای ما ایجاد می کند. در هر بخشی ممکن است مشکلی وجود داشته باشد اما باید با حداقل هزینه آن مشکل را حل کرد و به نتیجه رساند.

همین که آمدیم قیمت ارز پایین آمد

ما کاری برای ارز نکردیم؛ همین که آمدیم قیمت ارز پایین آمدوی تصریح کرد: پیروزی ملت بزرگ ایران در تمام زمینه ها اعم از انقلاب و جنگ و تحریم، در سایه امید و اعتماد بود. اگر توانستیم در دولت یازدهم اقتصاد را آرام کنیم، خیلی کار زیادی نکردیم بلکه اعتماد درست شده بود. ما کاری برای ارز نکردیم همین که آمدیم قیمت ارز پایین آمد. بدانید اگر امید و اعتماد نباشد هیچ دولت و نظامی موفق نخواهد بود. برای امید و اعتماد عمل و لسان و نحوه بیان ما مهم است. هر سه قوه تحت نظر رهبری باید انسجام خود را حفظ کنند.

رئیس جمهور با اشاره به جلسات هفتگی اقتصادی سران قوا گفت: ان شاالله این جلسات ادامه خواهد یافت. خوشبختانه همه مصوبات این جلسات مورد تایید رهبری بوده است و برای اجرا ابلاغ کردیم. همه توان ما باید به کار گرفته شود و می توانیم در برابر دشمن موفقیت به دست آوریم. امید ما به این یا آن نیست. ما کشور را با ایثار مردم به گونه ای اداره خواهیم کرد تا دشمنان ما که نمی خواستند چهلمین جشن انقلاب را ببینند، شاهد بزرگ ترین جشن ملت ایران باشند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز