رییس مجلس با اشاره به وجود فقر تعامل رسانه در قوه قضاییه، گفت: علیرغم تلاش‌های قضات و مسئولان این قوه کار رسانه‌ای در آن محدود به برخی فرمایشات آیت‌الله آملی و آقای اژه‌ای به عنوان سخنگو شده است.

به گزارش مرور نیوز، علی لاریجانی در همایش سراسری قوه قضاییه، شخصیت آیت الله شهید بهشتی را به عنوان نماد قوه قضائیه خواند و گفت: وقتی این شخصیت نماد کار قوه قضاییه می‌شود برای ملت امیدوارکننده است.

لاریجانی با اشاره به اینکه توفیق داشته است چند سالی با شهید بهشتی مراوده داشته باشد، خاطرنشان کرد: یکی از خصوصیات برجسته آیت‌الله شهید بهشتی که برای همیشه تاریخ می‌تواند برای قوه قضاییه به عنوان یک پایه باشد طمانینه ایشان بود.

وی با بیان اینکه حضور آیت‌الله شهید بهشتی در صحنه‌های مختلف آرامش‌بخش و تکیه‌گاه بود، خاطرنشان کرد: در ۴۰ سال گذشته انقلاب شخصیت‌های مختلف سیاسی را دیده‌ایم که برخی حتی در جایگاه‌های مهم به جای آنکه به جامعه آرامش و اطمینان دهند در روال اداره کشور آشفته‌سازی می‌کردند که یکی از این شخصیت‌ها بنی‌صدر بود.

لاریجانی توضیح داد: بنی‌صدر یکی از مساله‌های مهمش مبارزه با حزب جمهوری اسلامی بود و به جای اینکه در جامعه آرامش ایجاد کند مستمرا از ابزار خود من‌جمله روزنامه انقلاب اسلامی برای آشفته‌سازی استفاده می‌کرد و متاسفانه از ظرفیتی که امام برای او در نظر گرفته بود به جای ایجاد آرامش، صحنه جامعه را آشفته می‌کرد.

وی همچنین به مظلومیت آیت‌الله شهید بهشتی اشاره کرد و گفت: بسیار به او توهین می‌کردند و او را متهم به سرمایه‌دار بودن می‌کردند و برخی افراد درون خانواده انقلاب با بدترین الفاظ او را تحت آماج تهمت قرار می‌دادند اما او بردبار بود و تحمل می‌کرد و برخی از همین افراد به خاطر بردباری او تغییر کردند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه آرامش شهید بهشتی باعث شده بود تا نه تنها برای قوه قضاییه، بلکه برای بخش‌های دیگر کشور تکیه‌گاه باشد، خاطرنشان کرد: قوه قضاییه باید از این امتیاز و ویژگی‌های شخصیتی این فرد که نماد خود قرار داده است استفاده کند و بهره بگیرد.

وی در ادامه صحبت‌های خود به محدودیت زمانش اشاره کرد و به مزاح گفت: من فکر می‌کنم آیت‌الله آملی از نظر زمان زورشان به رییس‌جمهور نرسید اما زورشان به من می‌رسد بنابراین ساعتم را اینجا گذاشتم تا زیاد صحبت نکنم.

لاریجانی با اشاره به تحلیل‌هایی که رییس‌جمهور در این جلسه در مورد سوابق کشورمان در مناقشات مختلف با استکبار جهانی و شرایط امروز مطرح کرد، افزود: هر ساله این جلسه تشکیل می‌شود که از نظر شکلی کار خوبی است و توجهات را به خدمات قوه قضاییه جلب می‌کند و همچنین فرصتی برای در میان گذاشتن موضوعات روز است.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وظیفه ذاتی قوه قضاییه، تحقق عدالت است، تصریح کرد: البته دستگاه‌های دیگر نیز در زمینه عدالت مسئول هستند اما قوه قضاییه وظیفه ذاتی‌اش تحقق عدالت است که باید در این زمینه تلاش کند.

وی ادامه داد: از مسئولیت دیگر مهم قوه قضاییه، ایجاد امنیت در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است یعنی امنیت در حوزه اقتصاد به دست شما شکل می‌گیرد و دیگر قوا در کنار شما هستند یعنی شما جلودار هستید.

لاریجانی همچنین به اهمیت موضوع پیشگیری از جرم به عنوان مسئولیت‌های قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: البته پیشگیری از جرم تنها مربوط به قوه قضاییه نیست اما قوه قضائیه محور آن است که البته در این زمینه اقدامات خوبی انجام داده است و شورایی با حضور دیگر دستگاه‌ها شکل گرفته که باید پرکارتر باشد.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز