وزیر نیرو اعلام کرد: تعرفه های مناسبی را برای پرمصرف‌های آب و برق به دولت ارائه می‌کنیم تا از مصرف فراوان برق و آب نیز به نحوی جلوگیری کنیم.

به گزارش مرور نیوز، رضا اردکانیان وزیر نیرو صبح امروز در نشست خبری سخنگوی دولت که با حضور وی و وزیر اقتصاد برگزار شد، به موضوع بحران آب کشور پرداخت.

 اردکانیان با بیان اینکه اگر عزم ملی و جمعی داشته باشیم با تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی می‌پذیریم که موضوع آب ساده است و نباید آن را به بخش‌های مختلف تقسیم کرد، گفت:‌ این موضوع یک موضوع واحد است و باید تصمیم جمعی برای آن گرفت و ما نیز در نظر داریم که با تشکیل این کارگروه ملی بحث سازگاری با کم آبی را پیگیری کنیم و فضا را به آن سمت ببریم.

وی افزود: خوشبختانه گام‌های اولیه را به درستی برداشته‌ایم و این موضوع ادامه پیدا خواهد کرد و همچنین درباره تولید برق نیز باید بگویم که ما پنج هزار مگا وات کمبود تولید برق داریم و اگر بخواهیم به همین شکل مصرف را ادامه دهیم قهرا با خاموشی در کشور مواجه خواهیم بود که نباید اجازه دهیم به این سمت حرکتی انجام شود.

وزیر نیرو با اشاره به گزارشی که وزارتخانه متبوع خود در ابتدای سال جاری در دولت به رییس‌جمهوری ارائه کرده است، گفت: با تاکید رییس‌جمهوری گزارشی را تدوین کردیم و اوایل امسال آن را در دولت قرائت کردیم که طی آن مشخص شد از 1157 شهر کشور حدود 334 شهر در شرایط تنش آبی قرار دارند و بعد از قرائت این گزارش با دستور رییس‌جمهوری کار برای بهبود وضعیت این شهرها با همکاری سازمان برنامه و بودجه آغاز شد و بودجه‌ای نیز برای انجام پروژه‌های مختلف در زمینه اصلاح وضعیت آب در شهرها و روستاها اختصاص داده شد که در مجموع به انجام چهار طرح با بودجه‌هایی به ترتیب 432 میلیارد تومانی، 80 میلیارد تومانی، 200 میلیارد تومانی، 288 میلیارد تومانی انجامید و قرار است که مجموع این چهار طرح در 195 پروژه و در 270 شهر اجرایی شود.

اردکانیان با بیان اینکه از امسال در نظر داریم تا برنامه‌ای برای مدیریت و کاهش مصرف برق آغاز کنیم، اظهار کرد: این برنامه از سازمان‌ها، ادارات و دفاتر دولتی آغاز می‌شود، بخصوص که آنان حجم قابل توجهی از مصرف برق را هم به خود اختصاص می‌دهند و می‌خواهیم با اجرای این طرح از مصرف بی‌رویه جلوگیری کنیم و با مانیتورینگی که در همه کشور انجام می‌دهیم برق سازمان‌هایی که در مصرف برق آن هم در ساعات پیک مصرف استانداردها را رعایت نکنند،  قطع خواهد شد.

وی تاکید کرد: همچنین تعرفه مناسبی را برای پرمصرف‌های آب و برق به دولت ارائه می‌کنیم تا به این ترتیب از مصرف فراوان برق و آب نیز به نحوی جلوگیری کنیم. در واقع ما می‌خواهیم به نحوی عمل کنیم که به خاطر پرمصرف بودن، همه برق نیروگاه‌ها وارد چرخه مصرف نشود بخصوص که این رویه، رویه درستی هم نیست.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز