مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه ایران و عراق اشترکات زیادی برای همکاری در همه حوزه‌ها دارند، گفت: آمریکایی‌ها دشمن مشترک هر دو ملت هستند.

به گزارش مرور نیوز، علی اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب اسلامی ظهر امروز سه‌شنبه 5 تیر در دیدار با جمعی از اندیشمندان عراقی اظهار کرد: لازم است که با شما در حوزه سیاست خارجی روابط خوبی داشته باشیم چرا که اشتراکات زیادی داریم؛ اولین عاملی که اقتضا می‌کند ما سیاست هایمان مشترک باشد این است که هر دو همسایه هستیم و ۱۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک داریم.

وی گفت: دوم اینکه ما و شما از جمله کشورهایی هستیم که بیشترین اشتراکات را با یکدیگر در میان کشورهای اسلامی داریم؛ این اشتراکات شامل دین، فرهنگ و تاریخ مشترک و عوامل دیگر می‌شود. ولایتی تصریح کرد: عامل سوم اینکه ما و شما کشورهای دموکراتیک مسلمان هستیم چرا که حکومت‌مان طبق آرای مردم انتخاب می شود.

مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب اسلامی افزود: عامل چهارم اینکه ما و شما در برابر رژیم صهیوینستی و زیاده خواهی های آمریکا و برخی کشورهای غربی ایستادگی می کنیم. یک عامل دیگر اینکه ما هر دو از عوامل مختلف انسانی، تاریخی، طبیعی برخورداریم و کمتر کشوری است که از این میزان ظرفیت جهت نیل به اقتدار و استقلال مقتدرانه برخوردار باشد.

مراسم رونمایی از کتاب مصور خلیج فارس با حضور علی اکبر ولایتی

ایران و عراق هر دو از ذخایر عظیم انرژی برخوردارند 

وی در پایان خاطرنشان کرد: ایران و عراق هر دو از ذخایر عظیم انرژی برخوردارند و نکته اشتراک دیگر اینکه هر دو در طول تاریخ ۱۴۰۰ ساله اسلام نقش مهمی در تمدن سازی اسلامی دارند، مردم دو کشور به معنای واقعی کلمه دو ملت هستند و دیگر اینکه آمریکایی ها دشمن مشترک هر دو ما هستند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز