معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه استمرار صادرات نفت کشور نماد پیروزی ملت ایران در مقابل تحریم های آمریکا است، گفت: ادعای آمریکا برای متوقف کردن صادرات نفت ایران واهی است.

به گزارش مرور نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهور، جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ظهر امروز دوشنبه 11 تیر به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد.

جهانگیری با اشاره به شرایط جدید پیش روی کشور و احتمال آسیب دیدن طبقات و اقشار ضعیف جامعه، بر ضرورت توجه ویژه به این اقشار و کمک به آنها برای تامین نیازهای اصلی زندگی شان تاکید کرد. معاون اول رئیس‌جمهور اظهار داشت: در شرایط جدید کشور و افزایش قیمت برخی از کالاها، طبقات ضعیف جامعه در تامین نیازهای اصلی زندگی با مشکل مواجه می شوند و درآمد آنها کاهش پیدا می‌کند که ضرورت دارد به طور جدی به این طبقات توجه و از آسیب رسیدن به آنها جلوگیری شود. وی از رییس سازمان برنامه و بوجه کشور و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست جلساتی را در این خصوص برگزار و راهکارهای تامین منابع لازم را برای کمک به اقشار کم درآمد جامعه در جهت جلوگیری از آسیب دیدن طبقات ضعیف پیدا کنند.

جهانگیری با بیان اینکه دولت برای شرایط تحریم برنامه ریزی دقیق دارد یکی از برنامه های دولت برای تامین کالاهای وارداتی مورد نیاز را استفاده از ساز و کار تهاتر دانست و افزود: ایران در مقابل تحریم های آمریکا دست بسته نخواهد بود و از روش های مختلف برای بی اثر کردن تحریم ها استفاده خواهد کرد.

معاون اول رییس جمهور خواستار تشکیل کارگروهی تحت عنوان کمیته تهاتر با عضویت وزارتخانه های نفت، صنعت، معدن و تجارت، امور خارجه، امور اقتصادی و دارایی، جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه شد و افزود: لازم است کارگروهی با محوریت وزارت نفت تشکیل شود و برای تهاتر نفت با کالاهای اساسی برنامه ریزی و ساز و کار آن تعیین و نتیجه تصمیمات گزارش شود.

دولت در تحریم های پیش رو روش های مختلفی را به کار خواهد گرفت

رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در ادامه با تاکید بر اینکه دولت در تحریم های پیش رو روش های مختلفی را به کار خواهد گرفت تا صادرات نفت کشور کاهش پیدا نکند،‌ تصریح کرد: استمرار صادرات نفت کشور نماد پیروزی ملت ایران در مقابل تحریم های آمریکا است و با برنامه ریزی و مدیریت توانمند وزارت نفت، امیدوارم شاهد این موفقیت بزرگ باشیم و ثابت کنیم که ادعای آمریکا مبنی بر متوقف کردن صادرات نفت ایران واهی است.

بازدید اسحاق جهانگیری از ستاد انتخابات کشور

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه در شرایط تحریم واردات کالا نباید متوقف شود و روند صادرات نیز باید با رونق همراه باشد، گفت: باید تلاش کنیم تحت هر شرایط کالاهای اساسی مورد نیاز به کشور وارد شود و ذخایر کالاهای اساسی وضعیتی اطمینان بخش داشته باشد.

دستگاه های اجرایی موظفند برای حذف بروکراسی زائد برنامه ریزی کنند

معاون اول رییس جمهور همچنین با یادآوری اینکه در شرایط جدید ممکن است فعالان اقتصادی و صنعتگران کشور با مسائل و مشکلاتی مواجه شوند، بر ضرورت رفع بروکراسی و مجوزهای غیرضرور در شرایط تحریم تاکید کرد و گفت: باید موانع و مقررات دست و پا گیر را از پیش روی فعالان اقتصادی و مبادلات تجاری کشور برداریم و کلیه دستگاه های اجرایی موظفند برای حذف بروکراسی زائد برنامه ریزی کنند و نتیجه اقدامات خود در این خصوص را گزارش نمایند.

وی با اشاره به گزارش وزارت جهاد کشاورزی از اقدامات صورت گرفته و دستاوردها و نیز راهبردهای این وزارتخانه برای مدیریت شرایط تحریم،‌ اقدامات انجام شده را مناسب و شایسته ارزیابی کرد و گفت: وزارت جهاد کشاورزی عملکرد موفقی در دولت یازدهم و دوازدهم داشته و اقدامات صورت گرفته توسط این دستگاه اجرایی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی قابل تقدیر است.

جهانگیری همچنین با اشاره به گزارش دبیرخانه ستاد در خصوص ارزیابی عملکرد استان های مختلف کشور در اجرای اقتصاد مقاومتی، گفت: استانداران و مدیران استانی باید برای اجرای اقتصاد مقاومتی بویژه در شرایط پیش روی کشور،‌ بصورت ویژه وقت بگذارند و پیگیری جدی داشته باشند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز