عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از نامه صالحی امیری در دوران فتنه به وزیر اطلاعات عنوان کرد: وزیر پیشنهادی تحصیلاتی در زمینه فرهنگ و ارشاد اسلامی ندارد.

به گزارش مرور نیوز، مجتبی ذوالنوری در نشست علنی امروز (سه‌شنبه، 11 آبان) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه افراد پیشنهادی از فیلترهای تاییدی و قانونی عبور کرده‌اند، گفت: ناطقان در بیانشان برخی افراد را محکوم کردند در حالی که هیچ مرجعی علیه آنها حکم صادر نکرده، اگر یک منطق بر جلسه حاکم باشد نباید شاهد یک بام و دو هوایی باشیم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همکاران مطرح می‌کنند اگر وزیری رأی اعتماد نگیرد چه اتفاقی می‌افتد براساس قانون برای وزارتخانه سرپرست به مدت 3 ماه انتخاب می‌شود و دوستان می‌گویند ممکن است رئیس جمهور لج کند و کسی را معرفی نکند.

وی گفت: دلیلی برای اینکه رئیس جمهور لج کند وجود ندارد و می‌تواند فردا گزینه بعدی خود را معرفی کند. البته گفته می‌شود تغییر در وزارتخانه‌ها نشانه ولایتمداری است اما مقام معظم رهبری توجه به وضعیت اقتصادی و معیشت را تاکید داشته‌اند بنابراین توجه به این دو امر نشان دهنده ولایتمداری می‌بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بهبود شرایط اقتصادی منافاتی با ولایتمداری نداشت، ادامه داد: در نطق خود نفی گذشته درخشان دیگران را بیان نمی‌کنم، خدا به آن‌ها اجر دهد اما امام فرموده‌اند میزان حال فعلی افراد است و باید افراد براساس نیازهای روز و معیارهای روز انتخاب شوند.

ذالنوری با اشاره به جلسه روز گذشته فراکسیون روحانیون مجلس با سه وزیر پیشنهادی دولت اظهار داشت: در آن نشست مطالبی مطرح کردم و خطاب به صالحی‌امیری گفتم در مخالفت ایشان نطق نخواهم داشت اما سوالی مطرح شد مبنی بر اینکه او به اتفاق 8 نفر در دوران فتنه به وزیر اطلاعات وقت یعنی آقای محسنی اژه‌ای به دنبال نامه شماره 31 آقای معین، نامه‌ای نوشتند که بعد از خطبه مقام معظم رهبری بود.

وی گفت: رهبری 29/3/88 خطبه‌ای داشتند و نامه این دوستان یک روز پس از خطبه آقا تهیه شده است. ابتدا آقای صالحی‌امیری منکر چنین نامه‌‌ای شدند اما پس از اصرار ما پذیرفتند که چنین نامه‌ای امضا شده اما هدف خود را تعرض به نظام و ولایت عنوان نکردند.

این نماینده ادامه داد: اما بعد از بررسی‌ها و دسترسی به نامه مذکور، کاملا مشخص شد که صحبت‌های صالحی‌امیری خلاف واقع بوده است چرا که او دو موضع متفاوت در یک جلسه اتخاذ کرد.

ذوالنوری تاکید کرد: نباید وزارتخانه‌ای که با دین و فرهنگ مردم در ارتباط است در اختیار چنین فردی قرار گیرد بنابراین احساس کردم که امروز وظیفه دارم در مخالفت با صالحی‌امیری صحبت کنم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: صالحی‌امیری تاکید دارد که در نامه دفاعی از فتنه‌گرها نداشته اما اعتقاد داریم لازم نیست دفاعی نشده باشد بلکه همین که خواص در مقابل فتنه‌گر موضع‌گیری نکند و سکوت پیشه کند بدتر است چرا که باعث ایجاد تردید در مردم می‌شود.

وی با بیان اینکه مردم دچار تردید می‌شوند که نظام حق و باطل چیست، گفت: سکوت خواص در دوران فتنه باعث پاشیده شدن بذر تردید بر سرزمین دل‌های مردم شد.

ذوالنوری خطاب به جعفرزاده ایمن‌آبادی گفت: یکی از نمایندگان عنوان کرد چه زمانی باید بحث فتنه تمام شود، زمانی این بحث تمام می‌شود که فتنه‌گرها در مسیر فتنه قرار نداشته باشند و اهل خواص موضع‌شان را در برابر فتنه واضح نشان دهند.

این نماینده با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در تاریخ 2/4/95 عنوان کرد: ایشان فرمودند نباید در شرایط فتنه مانند سال 88 سکوت پیشه کرد، نوع نگرش باعث تقویت فتنه خواهد شد. ایشان همچنین در تاریخ 12/4/95 تاکید داشتند که موضع‌شان در برابر سال 88 تغییری نکرده و بر روی موضع خود حساس هستند.

ذوالنوری تاکید کرد: نباید حادثه‌ای که باعث می‌شد حیات نظام زیر سوال برود به اعتراض انتخاباتی تنزل پیدا کند و روی آن سرپوش بگذاریم. نباید آن‌ حادثه را کوچک بشماریم چرا که سران سلطه از منافع فتنه‌گران دفاع کردند و نباید فراموش کنیم که امام تاکید داشتند اگر دشمن از شما تعریف کرد به حقانیت خود شک کنید و اگر انتقاد داشت بدانید در مسیر درست قرار گرفته‌اید.

وی گفت: در دوران فتنه تمام رسانه‌های معاند از تمام امکانات خود برای دفاع از فتنه‌گر استفاده کردند بنابراین در چنین شرایطی وقتی سخنان مقام معظم رهبری را فصل الخطاب می‌دانیم نباید نامه‌ای نگارش می‌شد.

این نماینده با اشاره به بخش‌هایی از نامه صالحی‌امیری به وزیر اطلاعات وقت گفت: صالحی به اتفاق 8 نفر نوشته‌اند که نامه خود را براساس وظیفه‌شناسی و دشمن شناسی نگارش می‌کنند و به نوعی رویکرد خودی و غیرخودی را زیر سوال برده‌اند که هدف اصلی آن‌ها مقام معظم رهبری بود.

ذوالنوری ادامه داد: آن‌ها در صفحه 4 نامه‌‌اشان اشاره داشتند نباید به هیچ دلیلی مردم را مورد ضرب و شتم قرار داد در واقع آن‌ها از کسانی دفاع کردند که بانک‌ها را آتش زدند، چادر از سر زنان کشیده‌اند، به مراکز نظامی هجوم برده‌اند و مسجد را به آتش کشیده‌اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: در این نامه عنوان شده که به ولایت فقیه اعتقاد دارم و در واقع در چند بخش به امام سال 42، برنامه‌های امام در سال 57، امام جنگ و ... اشاره داشتند و در هیچ کجای نامه از مقام معظم رهبری یاد نکرده‌اند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: تحصیلات صالحی‌امیری ارتباطی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ندارد، او در وزارت اطلاعات فعال بوده است و فعالیت‌های اقتصادی در شرکت‌های متعدد داشته است بنابراین جنس صالحی‌امیری فرهنگی نیست.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز