سفیر کشورمان در سارایوو گفت: اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان مخالف رویکرد جدید آمریکا هستند و کشورهایی چون چین، روسیه و اتحادیه اروپا، دیگر کشورهای آسیا و آفریقا و عمده کشورهای اسلامی همه مخالف این رویکرد هستند و با آمریکا در این تحریم ها همراهی نخواهند کرد.

به گزارش مرور نیوز، محمود حیدری سفیر ایران در سارایوو با حضور در گفتگوی سیاسی تلویزیون الجزیره بالکان به تشریح مواضع کشورمان  و شرایط منطقه ای و بین المللی بعد از نقض برجام توسط آمریکا پرداخت.

حیدری با غیر قانونی خواندن تحریم های یکجانبه و ظالمانه آمریکا گفت: یک عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه ای را نقض می کند که خودش به آن رای مثبت داده و نه تنها این قطعنامه را نقض می کند بلکه تلاش می کند تا به دیگر کشورها نیز فشار وارد کند تا آنها نیز این قطعنامه را نقض کنند و با قلدری تهدید می کند کشورهایی که این تحریم ها را رعایت نکنند مورد تحریم قرار خواهند گرفت!

حیدری افزود: نقض برجام توسط آمریکا تضعیف نهادهای مهم بین المللی مانند شورای امنیت، دیوان بین المللی دادگستری و آژانس بین المللی انرژی اتمی را در پی داشته است و جهان باید با بی اعتبار سازی نهادهای بین المللی توسط آمریکا مقابله کند.

حیدری با اشاره به انزوای آمریکا در تصمیم به خروج از برجام گفت: اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان مخالف رویکرد جدید آمریکا هستند و کشورهایی چون چین، روسیه و اتحادیه اروپا، دیگر کشورهای آسیا و آفریقا و عمده کشورهای اسلامی همه مخالف این رویکرد هستند و با آمریکا در این تحریم ها همراهی نخواهند کرد.

سفیر ایران در بوسنی و هرزگوین در خصوص واکنش های ایران به بازگشت تحریم های ظالمانه آمریکا گفت: جمهوری اسلامی ایران تاکنون به تمامی تعهدات خود ناشی از توافقنامه هسته ای پایبند بوده و منتظر هستیم دیگر طرف های این توافق به تعهدات خود عمل کنند و چنانچه کشورهای اروپایی و دیگر شرکاء به تعهدات خود عمل کنند ایران قطعاً به تعهدات خود پایبند خواهد بود.

حیدری با اشاره به اینکه سیاستهای آمریکا و متحدین اشغالگر و متجاوزش در خاورمیانه به منبع تهدید صلح و ثبات در منطقه و جهان  تبدیل شده است، گفت: معتقدم اگر جعبه سیاه گروگان گیری نخست وزیر لبنان بدرستی رمز گشایی می شد امروز نه تنها جمال خاشقجی بلکه صدها کودک بی گناه یمن نیز زنده بوند.

در این برنامه بوگولیب لاسمانوویچ دیپلمات پیشین کرواسی که از زاگرب بصورت ویدئو کنفرانس در برنامه حضور داشت، گفت: در طول تاریخ بارها دیده ایم که آمریکایی ها برای سرنگونی دولت ایران تلاش کرده است که نمونه گذشته آن ماجرای دولت مصدق و نمونه معاصر آن تشویق صدام حسین برای حمله نظامی به ایران بود، جنگی که تلفات زیادی گرفت ولی ایران در این جنگ شکست نخورد.

لاسمانوویچ با اشاره به نتایج یکجانبه گرایی آمریکا برای تحریم ایران افزود: در نتیجه فشارهای آمریکا بخش قابل توجهی از همکاری های اقتصادی روسیه، چین و هند با ایران به واحد پول ملی شان انجام می شود و در رابطه با اتحادیه اروپا نیز صحبت از ایجاد سازوکار جدیدی برای تبادلات مالی با یورو است و این در این راستا نباید منکر شد که تحریم های یکجانبه آمریکا می تواند به ایجاد یک سازو کار جدید تبالات مالی برای کشورهایی منجر شود که خواستار تبعیت از زیاده خواهی های آمریکا نیستند.

خانم برانکا لاتینوویچ سفیر سابق صربستان در سازمان امنیت و همکاری اروپا از بلگراد نیز در سخنانی گفت: واقعیت این است است که شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته ای کراراً تائید کرده که ایران به تمامی تعهدات خود عمل کرده و هیچ یک از طرف های این توافق هسته ای موافق این اقدام آمریکا نبودند و لذا هیچ دلیل قانع کننده ای برای خروج آمریکا از برجام وجود ندارد؛ از این رو اتحادیه اروپا تلاش همه جانبه ای را برای جلوگیری از خروج آمریکا انجام داد و اینک نیز به دنبال حفظ این توافق بدون حضور آمریکا است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز