نماینده مردم طرقبه و چناران در خصوص پیوستن ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم، CFT گفت: تبصره ای که ما نمایندگان تصویب کردیم توسط کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حذف شده و این خلاف آیین نامه است.

به گزارش مرورنیوز، محمد دهقان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با اشاره به لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم، CFT اعاده شده از شورای نگهبان اظهار داشت: تبصره ای که ما نمایندگان تصویب کردیم توسط کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حذف شده درحالی‌که حق حذف کردن آن را نداشته است و این خلاف آیین نامه است.  زمانی که طرح یا لایحه‌ای در مجلس تصویب و به شورای نگهبان ارسال می شود، در صورتی که از سوی شورای نگهبان مورد ایراد قرار نگیرد، کمیسیون نمی‌تواند نسبت به موضوعی که ایراد گرفته نشده، وارد شود.

نماینده مردم طرقبه و چناران در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: از سوی دیگر، زمانی که این گزارش در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصویب شد، صرفاً ۱۵ نفر از نمایندگان حضور داشتند و بر این اساس به حد نصاب نرسیده بودند و این برخلاف قانون است.

دهقان افزود: همچنین نظر شورای نگهبان و هیئت عالی نظارت بر مجمع تشخیص مصلحت نظام این است که پیوستن ایران به CFT کاملاً برخلاف امنیت ملی و اصل ۱۵۳ قانون اساسی است.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس متذکر شد: بنده چندین‌بار اخیراً از آقای ظریف درخواست کردم که بیانیه آخر FATF را مطالعه کند چرا که این گروه FATF در بیانیه اخیر خود تأکید کردند که «هیچ یک از شروط ما را نمی‌پذیرند و این شروط قابل اجرا نیست»؛ ولی توجهی به این مسئله نشده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز