خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: باید بدانیم که ظلم ستیزی، استکبار ستیزی، عدالت خواهی و مبارزه با آمریکا جزء لاینفک جنبش دانشجویی است.

به گزارش خبرگزاری موج، آیت‌ الله موحدی کرمانی در خطبه‌ های نماز جمعه این هفته تهران گفت: شما عزیزان، مردان و زنان گرامی را به تقوای اللهی سفارش می‌کنم، بالاترین و بهترین سرمایه برای انسان در دنیا و آخرت تقواست  و انسان باتقوا در هیچ بن‌بستی قرار نمی‌گیرد.  

خطیب موقت نماز جمعه گفت: خداوند متعال انسان و جامعه متقی را از بن بست و مشکلات سنگین نجات می‌دهد و فرجی نصیب جامعه کرده حتی به فکر آن جامعه هم خطور نمی‌کند، برکت دیگر تقوا این است که فضای زندگی را برای انسان نورانی می‌کند، فرد وجامعه متقی در ظلمت نمی‌ماند و بی تردید برای انسان و جامعه با تقوا مشکلات به وجود نمی‌آید.

وی ادامه داد: روز‌های پایانی ماه مبارک ربیع الاول را می‌گذرانیم که در این ماه پربرکت ۲ روز بزرگی را داشتیم که اولین روز میلاد با سعادت حضرت خاتم الانبیا «ص» و میلاد حضرت صادق «ع» بوده که خوشبختانه جامعه ما به خوبی از این روز بزرگ تجلیل کردند.

امام جمعه موقت تهران عنوان کرد: روز بابرکت دیگری در این ماه وجود داشت که متاسفانه کمتر به این روز توجه شد و آن روز نهم ماه ربیع الاول آغاز امامت حضرت مهدی «عج» بوده است.

آیت‌الله موحدی کرمانی تصریح کرد: خداوند می‌فرمایند: سنت ما در قانونی که درنظام خلقت حاکم گردانیم این است که انسان‌های مستضعف را از سلطه ستمگران نجات دهیم و این همان سنت اللهی است، اگر مستضعفین در نقطه‌ای گرفتار شده و آن گرفتاری ادامه پیدا کرد بدانند که مقصر اصلی خودشان هستند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در خطبه دوم نماز جمعه تهران با اشاره به وقایع صورت گرفته در شانزدهم آذرماه گفت: بعد کودتای ۲۸ مرداد آیزینهاور رئیس جمهور وقت آمریکا برای حمایت از رژیم پهلوی نیکسون را به ایران بفرست، که این خبر  موجی از اعتراض را در اقشار مختلف به همراه داشت.

خطیب موقت نماز جمعه تهران امروز دانشگاهیان پرچمدار مبارزه با ظلم‌ستیزی هستند، خاطرنشان کرد: درود می‌فرستیم به روان پاک شهدای شانزدهم آذر و باید بدانیم که ظلم ستیزی، استکبار ستیزی، عدالت خواهی و مبارزه با آمریکا جزء لاینفک جنبش دانشجویی است.

آیت‌ الله موحدی کرمانی با اشاره به اوضاع وخیم مردم یمن اظهار کرد: مسئله یمن و ما ادراک من یمن، درباره این کشور باید بگوییم که مدعیان حقوق بشر  سال‌های متمادی با ادعای دفاع از حقوق بشر و دموکراسی داد سخن خوانده‌اند اما کشتار مردم یمن به دست رژیم آل سعود و رژیم صهیونیستی و آمریکا نشان داد که ادعای آمریکا جز فریب چیزی نبوده است.

 

وی با بیان اینکه  آن‌ها به منافع مادی خود می‌نگرند و برای جان  مردم ارزشی قائل نیستند، خاطرنشان کرد: آنان با تخریب زیر ساخت‌های اقتصادی و بهداشتی و منازل مسکونی محاصره زمینی دریایی و هوایی و کشتار مردم بی گناه یمنی پاسخی به مطالبات مردم یمن نداشتند.

آیت‌الله موحدی کرمانی با بیان اینکه هواپیماهای آمریکایی زن و مرد و بزرگ و کوچک را در یمن به خاک و خون می‌کشند، تصریح کرد: در یمن  چند میلیون انسان در اثر گرسنگی در خطر مرگ هستند و  ۲۲ میلیون یمنی نیاز مبرم به مواد اولیه و آب و غذا دارند.

آمریکا با کمال بی شرمی ایران را به ارسال موشک به یمن متهم می‌کند

وی ادامه داد: هر کسی بویی از انسانیت برده باشد نمی‌تواند دیدن این صحنه‌ها را تحمل کند اما آمریکا با کمال بی شرمی ایران را به ارسال موشک به یمن متهم می‌کند.

آیت‌الله موحدی کرمانی خاطرنشان کرد: هیچ کمک ابتدایی را نمی‌توان به مردم یمن رساند و هزاران انسان از گرسنگی جان می‌دهند و چطور می‌شود موشک به آن‌ها داد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه مردم یمن همچنان مردانه ایستاده و از مطالبات به حق خود دفاع می‌کنند، تصریح کرد: مقاومت مردم یمن نقشه‌های رژیم صعودی را بر آب کرده است.

آیت‌الله موحدی کرمانی تصریح کرد: دستگاه دیپلماسی نقش فعالتری را در یمن ایفا کند و باحضور موثر و جدی در عرصه‌های بین الملللی ضمن محکوم کردن اقدامات صهیونیستی و آمریکایی و سعودی حمایت‌های لازم برای برون رفت مردم یمن از محاصره و وضعیت کنونی پیگیری کند.

وی ادامه داد: صداوسیما و جامعه هنری باید با حمایت بیشتری از مبارزات یمن و همدردی با آن‌ها اولویت بیشتری را به این موضوع اختصاص دهند و شرایط یمن را به تصویر کشیده و جامعه بشری را با عمق فاجعه انسانی یمن آشنا کند. امروز باید به داد یمن مظلوم رسید.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به سالروز شهادت آیت الله مدرس در هفته گذشته گفت: مدرس الگوی یک نماینده خدوم زاهد مبارز است و ساده زیستی و ایستادگی در مقابل رضاخان بهترین درس را به مردم و به ویژه نمایندگان می‌دهد؛ و از آنجایی که سالروز شهادت او با تقدیم بودجه ۹۸ همزمان شده است، نکاتی را به نمایندگان مردم و دولت اضافه گوشزد می‌کنم.

دشمن تلاش خود را معطوف کرده است که اقتصاد کشورمان را فلج کند 

وی ادامه داد: در شرایط ویژه‌ای هستیم، دشمن تلاش خود را معطوف به این مسئله کرده است که اقتصاد کشورمان را فلج کند و خواهش من از دولت، نمایندگان و همه دست‌اندرکاران اجرایی این است که با اتخاذ تدبیر مناسب و با همراهی و هماهنگی این توطئه دشمن را خنثی کنیم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه همه تلاشمان باید بر حفظ و افزایش اشتغال، رونق کسب و کار، تولید و افزایش صادرات متکی باشد، خاطرنشان کرد: این هدف و رویکرد اصلی بودجه ۹۸ باشد چراکه رسیدگی به اقشار محروم و آسیب‌پذیر اهمیت بالایی دارد.

وی ادامه داد: دولت و دستگاه‌های اجرایی باید نسبت به کاهش هزینه‌های اجرایی اقدام کنند، چرا ریخت‌ و پاش‌ها، سفرهای خارجی، اجلاس‌ها و سمینارها، پذیرایی‌ها و بسیاری از اموری که ضروری نیست حتی در شرایط غیر تحریمی نیز اینگونه هزینه‌کردها از محل بیت المال محل تامل است و روند افزایش هزینه‌های جاری باید متوقف شود.

آیت‌الله موحدی کرمانی با بیان اینکه دولت خبر از افزایش ۲۰ درصد حقوق در بودجه سال آینده داده است، تصریح کرد: این افزایش باید بر محور عدل و انصاف باشد. یکسان عمل کردن افزایش حقوق به این معنی است که کارمندی که دو میلیون حقوق دارد، چهارصد هزار تومان و کارمندی که حقوق ده میلیونی دارد، دو میلیون افزایش حقوق داشته باشد.

وی ادامه داد: این به معنی آن است که کارمند مرفه پنج برابر کارمند ضعیف دریافتی دارد و این مسئله با انصاف و عدالت در تضاد است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: معتقدم دولت می‌تواند مبلغ معینی را به همه کارمندان بدهد تا در این صورت عدالت در حقوق کارمندان رعایت شود.

دولت باید تدبیری عاقلانه و عادلانه اتخاذ کند

وی ادامه داد: دولت باید تدبیری عاقلانه و عادلانه اتخاذ کند و من در این باره اصرار دارم  و حاضرم با آقایان بحث و استدلال کنم تا ثابت کنم عدالت چه معنایی دارد.

آیت‌الله موحدی کرمانی خاطرنشان کرد: دولت، دولت تدبیر است و باید تدبیری اعمال شود که در مسئله افزایش درآمدها کارمندان، کارگران و قشر ضعیف را در اولویت قرار گیرند.

وی ادامه داد: از نمایندگان مجلس خواهش می‌کنم پروژه جدید پیشنهاد و تصویب نکنند چراکه اعتبار طرح‌های عمرانی باید به طرح‌های نیمه تمام با اولویت و ضرورت اختصاص یابد.

آیت‌الله موحدی کرمانی خاطرنشان کرد: واگذاری پروژه‌های نیمه تمام به بخش خصوص در کاهش هزینه‌های دولت، رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال موثر است.

وی ادامه داد: در نگاه نمایندگان مجلس باید نگاه ملی حاکم باشد و منافع عمومی را در نظر بگیرند و رضایت عامه مردم ایران را مورد توجه قرار دهند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران تصریح کرد: مدتی است بانک مرکزی با تدابیری توانسته بر بازار ارز کنترل پیدا کند و ثمره آن کاهش نرخ ارز است که قابل تقدیر است و امیدواریم ادامه یابد اما متاسفانه به بهانه افزایش قیمت ارز همه کالا‌ها گران شده، ولی اکنون که ارز ارزان شد قیمت اجناسی که دو و یا سه برابر شده بود نه تنها کاهش نیافت بلکه در مواردی افزایش یافت.

دولت باید بازار آشفته قیمت بازار را مدیریت کند

وی ادامه داد: متاسفانه طبقه مستضعف نمی‌تواند زندگی خود را با شرایط جدید ادامه دهد و دولت باید بازار آشفته قیمت بازار را مدیریت کند و اصناف متعهد باید بازار دولت را در این امر یاری کنند.

آیت‌الله موحدی کرمانی در پایان خاطرنشان کرد: سالروز شهادت میرزا کوچک خان جنگلی و احمد کشوری که از مفاخر نیرو‌های مسلح است و شهادت شهید محراب آیت‌الله دستغیب امام جمعه شیراز را تسلیت عرض می‌کنم.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز