رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی گفت: امروز قدرت آمریکا در سوریه دست چندم محسوب می‌شود.

به گزارش مرور نیوز، سردار احمد وحیدی وزیر اسبق دفاع و رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی صبح امروز در همایش بین المللی دفاع و امنیت در غرب آسیا ، اظهار کرد: هندسه قدرت در دنیا بسیار معیوب است، این مسئله را در کشور‌های اروپایی هم شاهد هستیم و کشور‌های اروپایی هم از اجرای دستورات خسته‌اند.

وی افزود: نظم دنیا در حال دگرگونی است و بیشترین تغییرات در منطقه غرب آسیاست.

وزیر اسبق دفاع درباره تغییرات در غرب آسیا، تصریح کرد: تغییرات در غرب آسیا مجموعه‌ای از بحران‌های پیچیده و معما‌های حل نشده است و منطقه‌ای زخم خورده از بحران‌های خونین ناشی از تجاوزگری، اشغال و تروریسم است.

منطقه ما تا حدودی در حال عبور از بحران است

سردار وحیدی با بیان اینکه منطقه ما تا حدودی در حال عبور از بحران است، گفت: در سوریه بحران در حال گذر به دوران سیاسی است، در عراق دوران پسا داعش برقرار است؛ در یمن به صلح موقت دست یافتیم هرچند که آمریکا و ارتجاع منطقه از آن سرباز می‌زنند همچنین نشانه‌های بهتری از صلح را در افغانستان مشاهده می‌کنیم.

رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی افزود: در کنار همه این موارد دغدغه‌های دیگری وجود دارد، رژیم صهیونیستی حیات خود را در ناامنی منطقه می‌بیند، جریان تروریستی تلاش می‌کند در افغانستان و آسیای میانه حضور داشته باشد؛ مداخله گری در منطقه پایان نیافته و برخی کشور‌ها مانند عربستان و امارات به دنبال ناامنی هستند، آمریکایی‌ها با اینکه اعلام کردند که از عراق و افغانستان می‌روند، ولی هنوز چیزی معلوم نیست.

وی با بیان اینکه امروز قدرت آمریکا در سوریه دست چندم محسوب می‌شود، تاکید کرد: بعد از موفقیت‌های سوریه، ایران و روسیه قدرت آمریکا دست چندم محسوب می‌شود و به همین دلیل آمریکا اگر هر چه زودتر از سوریه خارج شود برای خود و آبرویش بهتر است.

سردار وحیدی ادامه داد: تلاش برای عادی سازی روابط کشور‌های منطقه با رژیم صهیونیستی وجود دارد، در موقعیتی قرار گرفته‌ایم که گرایش به محور مقاومت بوده و قدرت روزافزون آن قابل مشاهده است، قدرت آمریکا در منطقه رو به افول است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: باید نگران بحران‌زایی آمریکا، متحدان منطقه و جریان‌های تروریستی باشیم، به همین دلیل پرداختن به موضوع امنیت غرب آسیا بسیار با اهمیت است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز