دبیر جشنواره فیلم مردمی عمار گفت: جشنواره عمار پدیده‌ای است که بعد از ۳۰ سال در انقلاب پدید آمد، در واقع جهاد سازندگی رسانه انقلاب است.

به گزارش مرور نیوز، نادر طالب زاده ، دبیر جشنواره مردمی فیلم عمار در پیش‌ خطبه‌ های نماز جمعه   اظهار کرد: جشنواره عمار پدیده‌ای است که بعد از ۳۰ سال در انقلاب پدید آمد، در واقع جهاد سازندگی رسانه انقلاب است.

وی ادامه داد: کار جشنواره عمار دعوت از جوانان مختلف است که به انقلاب اسلامی به عنوان محور و ایده و عقیده خود نگاه می‌کنند و بر آن اساس کار‌های تولیدی در حوزه‌های مختلف چه مستند و چه سینمایی و چه انیمیشن انجام می‌دهند.

طالب زاده با بیان اینکه نقد جسورانه و سالم از ویژگی‌های جشنواره عمار است، تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های این جشنواره که دیشب اختتامیه‌اش بود نقد است، نقد جسورانه و سالم از جمله مسائلی که داریم که کمتر به آن رسیدگی می‌شود.

دبیر جشنواره فیلم مردمی عمار اظهار کرد: خیلی از فیلم‌هایی که در این جشنواره جایزه گرفته است به نقد مسائل جاری کشورمان پرداخت چراکه در بسیاری از مسائل چون نقد نکردیم و به آن نپرداخته‌ایم تبدیل به دمل‌های چرکین و سرطانی شده‌اند.

طالب زاده با ذکر مثالی از یکی موضوعات بررسی شده در جشنواره فیلم عمار خاطرنشان کرد:  یکی از این فیلم‌هایی که دیشب اکران شد به مشکلات ماهیگیران جنوب در منطقه جاسک اختصاص داشت که حدودا ۱۰ سال است که با پدیده‌های کشتی‌های چینی مواجه هستند.

وی با انتقاد از اینکه مشخص نیست کشتی‌های چینی با چه مجوزی به فعالیت در این منطقه می‌‌پردازند،  ادامه داد:  چینی‌ها با یک سیستمی که به آن ترال می‌گویند، تور خیلی عظیمی  را که اندازه یک ساختمان چهارطبقه است به آب می‌اندازند و دریا را جارو می‌کنند و حدودا  ۱۰ سال است که این ماهیگیران منطقه جنوب ما در استان هرمزگان بیکار شده‌اند.

طالب‌زاده با بیان اینکه صدا وسیما به این موضوع پرداخته است، تصریح کرد: در این شرایط یک مستند ساز منطقه همراه با یک خبرنگار مستندی از این مسئله ساختند که موی دماغ سوء‌استفاده‌کنندگان و رانت‌خواران می‌شود که این  پدیده جدید عمار است.

وی خاطرنشان کرد: برخی از کار‌ها هم در جشنواره‌های دیگر می‌رود، اما راه پیدا نمی‌کند، چون نقد آن تند است و آن‌ها به عمار می‌آیند، عمار جای حمایت و کمک به انقلاب است.

طالب زاده تصریح کرد: این راه به این جهت بیان کردم که هرچه انقلاب به جلو می‌رود، پدیده‌های جدیدی در قسمت‌های مختلف پیش می‌آید، بحث جشنواره نیست بلکه گروهی مستندساز از بچه‌های حزب‌اللهی رسانه هستند که از کوچکترین روستا‌ها تا بزرگترین شهر‌ها جذب نیرو می‌کنند و در پخش هم به همین صورت عمل کرده‌اند و این مسئله ادبیات رسانه‌ای کشور را بالا برده است.

دبیر جشنواره مردمی فیلم عمار با اشاره به اینکه این جشنواره نهمین دوره عمر خود را می‌گذارند، تصریح کرد: در اینجا باید از آقای وحید جلیلی تشکر کنم که فکر اصلی برای او و گروه او کار بسیار جذابی را ایجاد کردند، و اینکه رسانه هم تحویل گرفت و مردم پشتیبانی کردند، این یک اتفاق است.

طالب زاده با اشاره به فرارسیدن آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی کشورمان اظهار کرد: دشمنان نمی‌خواستند ما به چهلمین سال انقلاب خود برسیم چراکه چهلمین سال از نظر آن‌ها رتبه و مقامی است که دشمنان  از زمان‌های گذشته وعده‌های پوشالی و احمقانه‌ای را می‌دادند که ایران به این حد نخواهد رسید.

وی با بیان اینکه چهلمین سال انقلاب اسلامی از این جهت مهم است که ما هم فرصت‌های خیلی جالبی پیدا کردیم، خاطرنشان کرد:  از جمله این مسائل نفوذی است که در منطقه خود به خود ایجاد شد برای مثال ما در یمن کار خاصی نکردیم، یمنی‌ها ما را دوست دارند و از ما پیروی می‌کنند، رهبرشان سال‌های قبل به قم آمد، زیدی بود و در واقع تحولی در آن‌ها ایجاد شد.

طالب زاده با بیان اینکه یمنی‌ها امروز به موی دماغ صعودی‌ها مبدل شده‌اند، تصریح کرد: امروز یمن سرنوشت ساز است و آمریکایی‌ها در تبلیغات خود می‌گویند که ایران از یمن حمایت می‌کند و آن‌ها نیروی ایران هستند  که این مسئله دروغ است.

نفوذ ایران در یمن معنوی است

وی ادامه داد: ما نیرو و چکمه‌ای بر زمین در یمن نداریم، بلکه نفوذ ایران در یمن معنوی است و ما تا بنگلادش نفوذ داریم، برای مثال  مردم و بنگلادش عاشق مردم ایران هستند.

طالب زاده تصریح کرد: در پاکستان و هند و افغانستان هم همینطور نفوذ معنوی ایران در خارج از کشور مورد حسد قرار گرفته است، آمریکا و انگلیس و رژیم صهیونیستی چشم  دیدن نفوذ ایران در منطقه را ندارند.

وی ادامه داد: یکی از مراکز بزرگ طراحی غرب علیه ایران یک موسسه‌ای به نام بنیاد دفاع از دموکراسی است که اسم دروغینی دارد. همه اعضای این موسسه دروغگو  ابتدا یک پاسپورت اسرائیل و بعد یک پاسپورت آمریکا دارند. خیلی خوب است که ما اقدامات آنان را رصد کنیم و مردم را از نقشه‌های آنان علیه کشورمان آگاه سازیم.

وی با اشاره به  تحریم‌هایی که علیه ایران اعمال شده است ، خاطرنشان کرد: این‌ها در واشنگتن مستقر هستند و خود مردم عمومی آمریکا اصلا خبر ندارند که FDD چه چیزی است، در بی‌خبری به سر می‌برند و این بستر تهدیدی علیه ایران و طراحی نقشه برای تضعیف کردن انقلاب اسلامی است.

این مستندساز ایرانی خاطرنشان کرد: آمریکا امروز بیش از ۲۰ تریلیون دلار به‌خاطر مقابله با جریانی که سال ۵۷ در ایران آغاز شد بدهکار است.

 

طالب زاده با بیان اینکه بسیاری از نویسندگان و مستندسازان آمریکایی به فروپاشی آمریکا اشاره می‌کنند، تصریح کرد:  پیش‌بینی روشنفکر‌های آمریکایی در سالگرد ۱۱ سپتامبر این بوده که احتمالاً ترامپ آخرین رئیس‌جمهور آمریکاست، کتابی در آمریکا به نام «هراس» در ۱۱ سپتامبر امسال رونمایی شد که نویسنده آن دلیل نامگذاری کتاب خود «هراس» را اینگونه توجیه می‌کند که من می‌ترسم از اینکه آمریکا خیلی زود دچار فروپاشی عصبی شود و مدارک آن را بیان می‌کند. این نویسنده پیش از این با تجسس درباره تقلب‌های نیکسون (واترگیت) باعث استیضاح وی شد و تاکنون درباره هشت رئیس‌جمهور مطلب نوشته است.

 

وی ادامه داد: حواسمان باشد آمریکایی که برایمان نقشه می‌کشد، در چنین وضعی قرار داد، چه مایکل مور و چه باب وود وارد و خیلی از روشنفکران دیگر که ما اغلب از آن‌ها برای کنفرانس افق نو به ایران دعوت می‌کنیم، این مسئله را پیش‌بینی کرده‌اند.

طالب زاده تصریح کرد: ما بیش از  ۴۰۰ نفر از این افراد را طی این ۸، ۹ سال اخیر به ایران دعوت کردیم که آن‌ها روشنفکران تراز اول آمریکا هستند که به ایران می‌آیند که خیلی از آن‌ها را شما مصاحبه‌های آن‌ها را در رسانه‌ها و اخبار دیده‌اید و آن‌ها هم همه به این موضوع باور دارند که این وضعی که امروز در آمریکا است، یک وضع بحرانی و شکننده است.

وی  خاطرنشان کرد: مایک پمپئو وزیر امور خارجه که از صهیونیست‌های درجه یک است در سخنرانی اخیر خود در دانشگاه آمریکایی قاهره از رئیس‌جمهور قبلی آمریکا بدگویی‌هایی کرده و مواضع او را غیرآمریکایی خوانده است. این صحبت‌ها به آن دلیل است که باراک اوباما در زمان ریاست جمهوری خود به این دانشگاه آمده و درباره نفوذ علمی اسلام صحبت و اعتراف کرده بود که غرب پیشرفت خود را مدیون دانشمندان مسلمان ایران است. 

طالب زاده تصریح کرد:  جالب اینجاست که اوباما در آن سخنرانی  اعتراف می‌کند که اگر غرب امروز در جایگاهی به علم است، مدیون دانشمندان مسلمان است، و آن هم بخاطر این است که اوباما در دوران نوجوانی خود نزدیک ۱۲ سال در اندونزی که یک کشور اسلامی است، زندگی کرده، حال و هوای مسجد و اذان و نماز را دیده است و آنجا مطالعه کرده که نقش دانشمندان مسلمان در بیداری علم در اروپا چقدر است.

طالب زاده با بیان اینکه صورت گرفته انقلاب رنسانس در اروپا مدیون دانشمندان مسلمان است، خاطرنشان کرد: کتاب‌های دانشمندان مسلمان  در مراکز ترجمه بزرگ به لاتین ترجمه شد، وگرنه اصلا رنسانسی پدید نمی‌آمد و بیداری صنعتی در اروپا به وجود نمی‌آمد، همه این‌ها مدیون دانشمندان مسلمان است که در دوره ائمه این‌ها به جوش و خروش رسیدند.

طالب‌زاده با بیان اینکه رئیس‌جمهور جدید آمریکا یک پدیده در این کشور است، تصریح کرد: ترامپ آمریکا را دو تکه کرده است، برخی معتقدند ترامپ امسال استیضاح می‌شود که این اشتباه است، چرا که ترامپ با نیکسون فرق دارد و طرفدارانش اسلحه وینچستر در دست دارند و بمب‌ساز هستند و مخالفان خود را با این اسلحه‌ها تهدید می‌کنند.

وی با بیان اینکه چند روز پیش، طرفداران ترامپ به یک کنیسه کلیمیان حمله کرده و تعدادی از مردم را کشتند، گفت: طرفداران ترامپ آدم‌های عصبانی و خطرناکی هستند؛ لذا آمریکا در معرض دو تکه شدن جدی میان حامیان و مخالفان ترامپ بوده و این بحرانی است که دولتمردان آمریکا درباره آن صحبت نمی‌کنند.

دبیر جشنواره فیلم مردمی عمار تأکید کرد: در حال حاضر رئیس‌جمهوری در آمریکا سر کار است که قابل پیش‌بینی نیست و امروز بیستمین روزی است که دولت آمریکا به دلیل زورگویی‌های ترامپ تعطیل است و این پدیده‌ای است که آمریکا تاکنون تجربه نکرده است.

طالب‌زاده اضافه کرد: رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرده که اگر نیاز باشد سال‌های سال دولت را تعطیل نگه‌می‌دارم؛ بنابراین دشمنی که برای ما نقشه می‌کشد به لحاظ مادی و معنوی به پوکی رسیده است و چیزی برای ارائه ندارد؛ لذا باید مراقب باشیم نسخه‌های آنان که در لابی صهیونیستی نوشته شده و تبدیل به لایحه می‌شود را راحت امضا نکنیم.

طالب زاده تصریح کرد: ما باید مواظب باشیم که زیر امضای نسخه‌های آن‌ها که در این FDD‌ها نوشته می‌شود، نرویم و باید بدانیم که  نباید با داد و بیداد برای پیوستن به این لوایح رأی جمع کنیم، آن‌هایی که رای دادند بروند و دو تا از این مقاله‌ها را بخوانند، دو تا از این مطالبی که در FDD هست را بخوانند، اگر نمی‌خوانند از دیگران بپرسند که برای آن‌ها ترجمه کنند، راحت امضا نکنیم و در طرح‌های آن‌ها نیفتیم.

وی ادامه داد: سر تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای هم همین شد،  ما برای چه باید تحریم شویم، آن‌ها می‌گویند ما می‌ترسیم که ایران بمب اتم بسازد، خب خواب می‌بینید، می‌ترسید چهار تا قرص آرامش بخش بخورید تا آرام شوید، به خاطر روانی  و متوهم بودن شما ما که بدهکار شما نیستیم.

دبیر جشنواره فیلم مردمی عمار  تصریح کرد: ما NPT  را امضا کرده‌ایم، برای چه باید با آن‌ها مذاکره کنیم تا ما تحریم نکنند، نباید از ترس تحریم با این‌ها مذاکره کرد.

طالب زاده با بیان اینکه نباید گول دشمنان را بخوریم، خاطرنشان کرد:   دشمن جدی در صحنه حضور دارد و از صحنه هم بیرون نخواهد رفت، مسئله‌ای که خودشان به آن رسیده‌اند این است که می‌دانند تهدیداتشان تو خالی است، حزب‌الله لبنان در جنوب لبنان و خود جنوب لبنان امن‌تر از بیروت است، همه روستا‌ها مسلح و مجهزند.

وی ادامه داد: تهدید‌های آقای سید حسن نصرالله، واقعیت یمن جدی است. واقعیت یمن تحول ساز است و قصه را عوض خواهد کرد،

طالب زاده در پایان با بیان اینکه امروز ۱۰ میلیون نفر در یمن گرسنه و قحطی‌زده هستند، تصریح کرد: مواظب باشیم و دعا کنیم که این قصه قصه‌ای است که همه چیز را در منطقه عوض خواهد کرد، از این فرصتی که به بنده داده شد تشکر می‌کنم و از این تحولی که در نماز جمعه ایجاد شد تشکر می‌کنم، تحولی  که به نظر من حیاتی است و در این مقطع زمان کار پیش‌رویی بود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز