آیت الله سبحانی عنوان کرد: کارهایی که آقای قاضی زاده هاشمی انجام داده‌اند را دنبال کنید؛ اینکه برنامه‌های ایشان اقتصادی هست یا نه موضوع دیگری است.

به گزارش مرور نیوز، آیت الله سبحانی در دیدار با وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی که در دفتر این مرجع برگزار شد، با تجلیل از خدماتی که در زمان وزیر سابق بهداشت ارائه شد، عنوان کرد: کارهایی که آقای  قاضی زاده هاشمی انجام داده‌اند را دنبال کنید؛ اینکه برنامه‌های ایشان اقتصادی هست یا نه موضوع دیگری است؛ اما وزیر پیشین با نیتی صالح آمدند و ما موافق نبودیم که در وسط راه کار را رها کنند؛ حال که اینگونه مصلحت دیدند شما همانگونه کارها را ادامه دهید.

وی با تاکید بر لزوم استمرار طرح ارتقا سلامت ، افزود: دشمنان برای ایجاد تفرقه و اختلاف میان مسئولان از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند؛ فلذا این مهم است که مردم ببینند وزیر جدید طرح‌ها و کارهای وزیر قبلی را پیگیری و دنبال می‌کند و دو زیر مکمل همدیگرند؛ این همکاری‌ها موجب انسجام و نمایش همدلی میان مدیران و نشان دهنده وحدت مسئولان نظام اسلامی در امر خدمت رسانی به مردم است.

این مرجع تقلید با انتقاد از روند کند ساخت بیمارستان خاتم و کمبود مراکز درمانی در قم اظهار کرد: سالهاست کلنگ ساخت این بیمارستان در شهرک پردیسان زده شده اما هیچ خبری از آن نمی‌شنویم؛ امیدواریم که احداث این بیمارستان چه زودتر به ثمر نشسته و نیازهای مردم را مرتفع سازد.

وی در خصوص خدمات رسانی بهداشتی در روستاها، تاکید کرد: در روستاها ارائه‌ی خدمات با مشکلاتی همراه است اما باید با تلاش بیشتر و نظارت گسترده‌تر برای خدمت رسانی مناسب به روستاها تلاش کنیم.

آیت الله سبحانی با تاکید بر اهمیت موضوع بهداشت و درمان از نظر اسلام، بیان کرد: موضوع بهداشت و درمان از اهمیت بسیاری برخوردار است و شریعت و فقه اسلام با طب و طبیب رابطه‌ی نزدیکی دارند؛ مثلاً اگر طبیب تشخیص دهد که روزه گرفتن برای شخصی ضرر دارد، مراجع حکم می‌دهند که فرد نباید روزه بگیرید.

وی با اشاره به اشتراکات میان طبابت و فقاهت، تصریح کرد: ما دو گروه هستیم که در یک مسیر حرکت می‌کنیم، موضوع را شما معین می‌کنید و حکم فقهی را علما و مراجع می‌گویند؛ یعنی فقیه در تمام مسائلی که نیاز به نظر طبیب باشد، اول نظر او را می‌پرسد و بعد حکم شرعی را می‌دهد که این نشان دهنده رابطه تنگانگ این دو گروه است.

این مرجع تقلید با انتقاد از کمبود پزشک در برخی مناطق کشور، خاطرنشان کرد: مثلاً در منطقه ارسباران آذربایجان که با کمبود پزشک روبروست؛ زنان باردار این منطقه برای رسیدن به پزشک باید به شهرهای اطراف سفر کنند که در این زمینه با مشکلاتی مواجه می‌شوند؛ البته کارهای زیادی در زمینه بهداشت و درمان در این منطقه انجام شده است اما باید توسعه یابد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز