سامانه راداری و کمک ناوبری «معین40» و سامانه راداری پسیو «ناصر40» با حضور فرمانده پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) ارتش رونمایی شد.

به گزارش مرور نیوز،  سامانه راداری و کمک ناوبری معین ۴۰ و نیز سامانه راداری پسیو ناصر ۴۰  با حضور امیر علیرضا صباحی فرد فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) رونمایی شد.

رادار ناصر۴۰ یک سامانه راداری پسیو با قابلیت کشف اهداف در محیط شهری است که توسط سازمان جهاد خودکفایی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) و با همکاری معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری طراحی و تولید شده است.

این سامانه قابلیت کشف و اهداف ریز پرنده و موشک‌های کروز را در محیط‌های شهری و پیرامون آن‌ها دارد.

ناصر۴۰ در واقع به رادار غیر فعال و پنهان نیز مشهور است به عبارت دیگر هیچ یک از هواپیما‌ها و نیز سامانه‌های جمع آوری اطلاعات دشمن،  قادر به کشف این رادار نیستند.

سامانه کمک ناوبری معین ۴۰ دومین دستاورد رونمایی شده توسط قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) است که با لحاظ کردن همه­­ الزامات مربوط به سازمان بین المللی هوانوردی (ایکائو) قابلیت بالایی در تعیین موقعیت جغرافیایی اهداف، امکان ارتفاع سنجی و زاویه سنجی دقیق و تبادل هدف و تبادل اطلاعات باسایر رادار‌های کشوری را داراست و می‌تواند همزمان مورد بهره برداری نظامی و تجاری قرار گیرد.

معین۴۰ راداری کمک ناوبری است که همه ­اطلاعات هواپیمای در حال پرواز را نه از خلبان بلکه از خود سیستم هواپیما سوال می‌کند.

برد این سامانه بیش از ۴۰۰ کیلومتر است.

فن آوری ساخت سامانه راداری کمک ناوبری معین۴۰ صرفا در اختیار ۸ کشور پیشرفته جهان است و قرارگاه پدافند هوایی ارتش با تکیه به توانمندی داخلی و براساس نیاز‌های روز­­دفاع هوایی کشور این سامانه مهم را تولید و مورد استفاده قرار می‌دهد.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز