رئیس جمهوری در نشست خبری گفت: از ملت و دولت عراق برای مهمان نوازی تشکر می کنم. احساس ما در عراق احساس بودن در وطن خودمان است.

به گزارش مرور نیوز، روحانی تاکید کرد : روابط و علایق دینی فرهنگی تاریخی و منطقه ای چیزی نیست که بتوانیم هیچگاه از آن فاصله بگیریم و همواره علاقه‌مندیم این روابط را استحکام بخشید گفتگوی بسیار خوبی با رئیس جمهور محترم جناب برهم صالح داشتیم و من در کل این مذاکرات نقطه تفاوت و اختلاف را اصلا ندیدم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: رابطه ایران و عراق به نفع دو ملت است و ما این منافع مشترک را در هیچ شرایطی نخواهیم گذاشت مسیر و سیر تحول مثبت خود را طی نکنند.

در تمام زمینه‌ها در تجارت، سرمایه گذاری، ایجاد شهرک‌های صنعتی مشترک، بازارچه‌های مرزی، روابط گردشگری بین دو کشور، از جمله ی زائران هر دو کشور و همچنین در ضمن انرژی برق گاز نفت و بانک و خدمات فنی و مهندسی و در جاده، راه آهن و راه های آبی از جمله اروندرود و مسائلی چون محیط زیست بین دو کشور و روابط سیاسی منطقه ای و بین المللی ظرفیت لازم را برای همکاری مشترک داریم.

روحانی تصریح کرد: هر دو کشور در طول سالهای گذشته با مسئله برخورد با تروریسم مواجه بودیم و ما بسیار خوشحالیم که در روزهای سخت در کنار ملت و ارتش عراق بودیم. ما کشور عراق را یک کشور مهم در منطقه خودمان می دانیم که می‌تواند نقش بسیار مهمی را در امنیت منطقه و روابط نزدیک کشورهای منطقه ایفا کند.

رئیس جمهور بیان داشت: ما می‌خواهیم با عراق دو کشور بسیار نزدیک و متحد باشیم نه اینکه علیه یکدیگر متحد باشیم بلکه متحد باشیم دیگر کشورهای منطقه را در بین خود جذب کنیم. برای ما ثبات، امنیت ودموکراسی در عراق بسیار اهمیت دارد و می دانیم عراق با ثبات موجب امنیت و ثبات در منطقه خواهد شد.

وی در خاتمه گفت: نکته آخر که تکرار خواهم کرد تشکر از مردم عراق است به دلیل مهمان نوازی به ویژه در مراسم اربعین نسبت به ملت ایران است. برای این سفر اهمیت زیادی قائل هستیم از مقامات عراقی از جمله های رئیس جمهور تشکر می‌کنیم و امیدواریم روز به روز شاهد علاقه بین دو ملت برادر و دوست یعنی ایران و عراق باشیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز