محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه که امروز برای پاسخگویی به چهار سوال از دو نماینده اصولگرا در مجلس حاضر شده بود، با اظهارات ظریف و نکته سنجی دقیق خود توانست این دو نماینده را قانع و خانه ملت را با خود همراه سازد.

به گزارش خبرنگار سیاسی مرورنیوز، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه صبح امروز با حضور در سی و یکمین جلسه علنی مجلس به سه سوال جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد و کلات در خصوص علت مخالفت ظریف با برگزاری نمایشگاه هولوکاست، تغییر معاون عربی آفریقایی وزارت خارجه در شرایط حساس منطقه و همچنین دور از واقعیت بودن گزارش سه ماهه وزارت از برجام پاسخ داد.

این مرد عرصه سیاست خارجی همچنین به سوال محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و رییس کمیسیون اقتصادی مجلس هم مبنی بر اینکه چرا اقتصاد در بحث سیاست خارجی عمل می کند به صورت داهیانه جواب داد تا اینکه هر دو نماینده اصولگرا از این پاسخ های درخور توجه وزیر امور خارجه قانع شدند.

هنوز سخنان و نطق میان دستور مجلس نمایندگان (سمیه محمودی) پایان نیافته بود که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه وارد مجلس و همراه با ورود او شور و شعفی در فضای خانه ملت حاکم شد. نمایندگان از صندلی های خود برخاسته و با وزیر امور خارجه مشغول خوش و بش شدند و تا می توانستند عکسهای سلفی گرفتند.

علی لاریجانی بعد از صحبت های سمیه محمودی از علی نجفی نماینده مردم شهرستان بابل در مجلس دهم و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خواست تا گزارش سوال این کمیسیون را قرائت کند.

با قرار گرفتن پورابراهیمی در جایگاه، این نماینده کرمان سوال خود را از وزیر امور خارجه به این صورت مطرح کرد: آقای ظریف! امروز ساختار وزارت امور خارجه نه اینکه متعلق به این دولت که از سال‌های بعد از انقلاب رویکردی مبتنی بر امنیت و حوزه سیاسی است یعنی عملکرد وزارت امور خارجه با رویکرد حوزه های امنیتی و سیاسی توامان شده است. 

پورابراهیمی خاطرنشان کرد: آنچه امروز در عرصه اقتصادی به شدت نیازمندیم این است که حوزه دیپلماسی مربوط به وزارت امور خارجه در خارج از کشور که باید خاکریز مقدم تصمیمات باشد، امروز چه می کند و چه اتفاقی در حال روی دادن است؟ امروز سفرا که باید حرکت اصلی شان کمک به کشور باشد و اقتصاد مقاومتی را احیا کنند در خارج از کشور همه چیز بلد هستند جز اقتصاد واین جای تاسف است. 

پس از طرح سوال پورابراهیمی، وزیر امور خارجه با قرار گرفتن در جایگاه به سوالات وی اینگونه پاسخ داد: وزارت امور خارجه در دولت یازدهم وظیفه خود را مددکار و یار پیشرفت اقتصادی دولت تعریف کرده است؛ البته پس از ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توسط رهبر معظم انقلاب، وزارت امور خارجه هدف خود را بر مبنای پیشبرد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی قرار داده است.

وی یکی از معیارهای انتخاب سفیر را میزان فعالیت آنان در توسعه اقتصادی برشمرد و گفت: همچنین وزارت خارجه برای پیشبرد سیاست اقتصادی کشور و تبدیل نگاه سیاسی امنیتی غالب بر دستگاه وزارت خارجه به فرهنگ توسعه پیشرفت دست به انجام کارهایی زده است.

جواد کریمی قدوسی دیگر نماینده ای بود که از وزیر امور خارجه سوال داشت آنهم سه سوال.

ظریف درباره نمایشگاه هولوکاست و حضورنیافتن خود در این نمایشگاه؛ آن را صرفا عاملی برای مظلوم نمایی رژیم صهیونیستی و ابزاری برای سرکوب مردم فلسطین عنوان کرد و گفت: بعنوان وزیر امور خارجه نه دخالتی داشتم و نه به مصلحت می دانم وارد این موضوع شوم بخاطر اینکه براساس تجربه 35 ساله منافع آن را رژیم صهیونیستی خواهد برد.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به سوال دیگر کریمی قدوسی درباره ارائه گزارش های سه ماهه برجام به کمیسیون امنیت ملی مجلس ، اظهار داشت: آنچه ما گزارش دادیم گزارش واقعیات است ،همه واقعیات؛ اگر بیمه ایران باز شده نباید بگوییم؟ اگر نفت ایران فروشش به قبل برجام برگشته نباید بگوییم؟آیا نباید مردم احساس خوشحالی کنند؟

ظریف گفت: با همه احترام و ارادتی که به جناب آقای کریمی قدوسی داریم واقعا متاسفم که تریبون مجلس شورای اسلامی به دنیا اعلام می کند که وزیر خارجه ای که موظف است دستورات مقام معظم رهبری را اجرا کند زمینه ساز تغییر سیاست جمهوری اسلامی در منطقه است.

سخنان ظریف که به اینجا رسید، صدای بلند احسنت بهارستان نشینان حرف های او را تایید کرده و وکلای ملت را با وی همراه ساخت.

وزیر امور خارجه درباره برکناری امیرعبداللیهان نیز گفت: به خاطر منافع کوچک و کوته نظرانه داخلی این گونه با وجهه انقلابی جمهوری اسلامی بازی نکنید. چه کسی از صحبت خصوصی آقای سرمدی با آقای دکتر امیر عبداللهیان به شما گزارش داده است؟ شما چگونه به خود جرات می دهید که در صحن مجلس خلاف بگویید؟ من که می دانم چه گذشته است؟ وی افزود: من برای حفظ احترام همکارانم سکوت می کنم و اجازه نخواهم داد هیچ یک از همکارانم مورد سوال قرار بگیرند.

درمجموع پورابراهیمی و کریمی قدوسی از پاسخ ظریفانه ظریف قانع شدند؛ هر چند که نماینده مردم مشهد و کلات بعد از جلسه در گفت وگو با مرور نیوز با ابراز گلایه از برخورد وزیر امور خارجه گفته است، ظریف با امریکا و اروپایی ها می خندد اما در مجلس همیشه عصبی است!

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز