امام‌جمعه موقت تهران گفت: تفویض اختیار به معنای عدم نظارت نیست. اگر به کسی مسئولیت دادیم باید پاسخگو باشیم. اگر اینطور عمل کنیم به سرعت همانطور که مشکلات دفاع مقدس حل شد مشکلات اقتصادی و اجتماعی حل می‌شود.

به گزارش مرور نیوز، حجت‌الاسلام سید محمدحسن ابوترابی فرد ، امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های نمازجمعه امروز (۲۷ اردیبهشت) تهران با اشاره به سوره یوسف اظهار کرد: حضرت یوسف وقتی توسط برادرانش به چاه افتاد، آن‌ها را نفرین نکرد بلکه آن‌ها را دعا کرد. ما هم باید نسبت به یکدیگر احسان کنیم. جامعه انقلابی باید آراسته به احسان باشد. دست یکدیگر را بگیریم. عصای یکدیگر باشیم. در تأمین نیازهای فکری، اعتقادی، اخلاقی، سیاسی، نقد، ارائه مشورت، تأمین نیازهای اقتصادی و مادی اهل احسان باشیم و به یاری هم بشتابیم.

وی با بیان اینکه جامعه اهل پرخاش و ستیزه‌جو در تراز قرآن نیست، تصریح کرد: روح دین احسان به بندگان خداست. حضرت آیت‌الله بهجت می‌فرمودند عالم بزرگ شیعی، سیدبن طاووس در کتاب اقبال می‌نویسد: من در شب‌های قدر برای کفار دعا می‌کنم. این عالم در شب قدر به فکر هدایت کفار است. ما چقدر دغدغه یکدیگر را داریم؟ دعای ظهور امام زمان(عج) دعا برای هدایت کفار و جامعه بشری است. دعا برای سعادت انسان است. باید اهل احسان بود تا خدا ما را انتخاب کند.

ابوترابی فرد، حضرت یوسف را نماد ایستادگی در برابر شهوات دانست و تصریح کرد: نگاه  رهبر معظم انقلاب در چلّه دوم انقلاب به جوانانی است که حضرت یوسف را الگوی خود قرار می‌دهند؛ در علم، احسان و تقوا و مهار شهوات و امیال و هوس‌ها. جوانانی که در رسیدن به ساحت مقدس اخلاص، قلّه را می‌بینند.

وی با بیان اینکه خبر دادن از ذهن دیگران ملاک تقوا نیست، اظهار داشت: گاهی چنین سخنانی صددرصد شیطانی است. بزرگان ما، بسیاری از مسائل را می‌دانستند و لب فرو می‌بستند تا برای دیگران دکان باز نشود. ملاک فقط و فقط تقوا و عمل صالح است.

امام‌جمعه موقت تهران، شایسته‌سالاری را شعار قرآن دانست و گفت: شایسته‌سالاری روح دین و فلسفه امامت و نظام مبتنی بر حاکمیت فقیه عادلِ صالحِ مدیر و مدبر است. لذا بحق، اهل دقت می‌گویند ولایت فقیه یعنی ولایت علم و عدالت.

وی با بیان اینکه گاهی مدیران تراز اول رصد نمی‌شوند و به‌کار گرفته نمی‌شوند، اظهار داشت: اگر هم انتخاب شوند، تفویض اختیار نمی‌شود. یکی از آسیب‌های بروکراسی عدم تفویض اختیار است.

ابوترابی فرد درباره توصیه مدیریتی آیت‌الله بهجت گفت: ایشان به من گفتند که هر کاری که دیگران می‌توانند انجام دهند را به دیگری بسپار و خودت کاری را بکن که دیگران نمی‌توانند انجام دهند. این یک دستور مدیریتی ویژه‌ است.

وی لزوم به‌کارگیری جوانان شجاع، انقلابی باهوش با انگیزه و پرکار را ضروری دانست و گفت: پس از انتخاب باید به این جوانان اختیارات تفویض شود و نظارت و پیگیری هم وجود داشته باشد.

امام‌جمعه موقت تهران ادامه داد: تفویض اختیار به معنای عدم نظارت نیست. اگر به کسی مسئولیت دادیم باید پاسخگو باشیم. اگر اینطور عمل کنیم به سرعت همانطور که مشکلات دفاع مقدس حل شد مشکلات اقتصادی و اجتماعی حل می‌شود.

ابوترابی فرد در خطبه دوم نمازجمعه و در ادامه اشاره به سوره حضرت یوسف گفت: بعد از اینکه پادشاه مصر حضرت یوسف را انتخاب کرد حضرت یوسف گفت مدیریت اقتصاد مصر در دست من باشد. به نظر می‌رسد این انتخاب به دلیل اهمیت اقتصاد در مدیریت کشور است.

وی ادامه داد: اینکه نزدیک دو دهه است سکاندار انقلاب بر مدیریت اقتصادی کشور با ادبیات و شعارهای مختلف تأکید دارند که مسأله اصلی کشور اقتصاد است، به دلیل جایگاه آن است. اگر اقتصاد یک کشوری قدرتمند باشد راه برای تحول هموار می‌شود. حضرت امیر هم در نامه به مالک اشتر پس از اشاره به جمع‌آوری مالیات، می‌نویستند اقتصاد سالم امکان به‌دست آوردن مالیات را فراهم می‌آورد. یعنی به اقتصاد مصر توجه کن تا این کشور قدرتمند راه برای برای تأمین نیازهای مدیریتی کشور هموار کند.

امام‌جمعه موقت تهران با بیان اینکه انصافاً جمهوری اسلامی در این چهار دهه با تمام کاستی‌ها در حوزه‌های اقتصادی قدم‌های بسیار بلند و استثنایی برداشته است، خاطرنشان کرد: با اینکه یک دهه در جنگ بودیم و چهار دهه است در تحریم هستیم و در بدست آوردن منابع همیشه با مشکل روبه‌رو بوده‌ایم. اما امروز زیرساخت‌های اقتصادی در اندازه‌ای شکل گرفته که بسیاری از کشورهای حتی توسعه یافته از این امکانات برخوردار نیستند.

وی ادامه داد: شاخص‌های کلان بحث دیگری است. زیرساخت‌ها برای این است که این شاخص‌ها اصلاح شود که در این زمینه مشکل داریم و باید به طور جدی به آن بپردازیم.

ابوترابی فرد با بیان اینکه حضرت یوسف علت در دست گرفتن اقتصاد مصر را داشتن تقوا و علم عنوان می‌کند، اظهار داشت: اقتصاد و مدیریت دانش‌محور، شعار قرآن است. روح دین روح علم و معرفت است. یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها برای انتخاب مدیران در هر سطحی دانش و علم و تجربه لازم و در تراز بالا است. 

وی به سابقه ارتباط خود با سه رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: گاهی وقتی وزیری معرفی می‌شد و ما با او جلسه می‌گذاشتیم، متوجه می‌شدیم اصلا با او صحبت نشده است و معلوم نیست که رئیس دولت از او چه انتظاراتی دارد و نقشه راه واقعی- نه آن چیزی که می‌نویسند و در مجلس پخش می‌کنند- برای رسیدن به آن، چیست.

نماینده ادوار مجلس ادامه داد: گاهی می‌دیدیم درست در نقطه‌ای که درآمدها به دلیل تحریم در اوج کاهش است، آقای وزیر در روز اول، پیشنهادات پرهزینه‌ای را مطرح می‌کرد. معلوم می‌شد که اصلا نمی‌داند در چه شرایطی این کرسی را در دست گرفته است. یکی از مشکلات امروز هم همین هزینه‌هایی است که نباید در این دوران و سال‌ها خلق می‌شد و خلق شد.

حجت الاسلام ابوترابی فرد گفت: حضرت یوسف با تاکید بر علم و اطلاعات نقشه راه مصر را تعیین کرد. امروز هم این نقشه راه، راه نجات همه ملت‌ها و راه رسیدن به قدرت است ایران اگر در این راه قدم بردارد به سرعت پیشرفت می‌کند.

امام جمعه موقت تهران گفت: مقام آمریکایی بنیاد واشنگتن تاکید می‌کند که اگر مسئولین ایران با شجاعت راه درست را انتخاب کنند ایران به سرعت بر مشکلات خود در عرصه‌های اقتصادی فائق می‌آید. ایران با داشتن این ملت و رهبری دانا و شجاع یک استثنا است.

وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی با داشتن ملت‌های منطقه و دولتهای شجاع منطقه که جبهه مقاومت است، یک استثنا است. یک قدرت رو به رشد است که راه را برای افزایش اقتدار ملت اسلام و کاهش ضریب نفوذ آمریکا در منطقه هموار کرده است.

حجت الاسلام ابوترابی فرد گفت: حضرت موسی به پادشاه مصر اعلام کرد که من دو برنامه در دو دوره ۷ ساله دارم که این برنامه‌ها بر اساس اطلاعات درست از موقعیت کشور مصر در سالهای پیش رو تنظیم شده است.

وی در ادامه داستان حضرت یوسف در مدیریت اقتصاد مصر را تشریح کرد و گفت: وزارت جهاد و کشاورزی قدم‌های خوبی را در زمینه کشاورزی برداشته است و وزیر کشاورزی وزیری فعال در این زمینه است، باید نقشه دقیق کشاورزی برای جامعه کشاورزی کشور تعریف شود که چه محصولی در کدام نقطه کشور کاشته شود. باید نقشه دقیق کشاورزی برای کشاورزان ترسیم شود.

رهبر انقلاب بر تولید بی‌درنگ، تولید دانش بنیان و تولید مبتنی بر دارایی تاکید دارند

امام جمعه موقت تهران افزود: باید به اطراف دانشگاه تهران توجه ویژه شود، پردیس دانشگاه نماد آموزش عالی کشور است.

وی تصریح کرد: رهبر انقلاب بر تولید بی‌درنگ، تولید دانش بنیان و تولید مبتنی بر دارایی تاکید دارند. سرمایه باید به نقطه‌ای هدایت شود که بالاترین سود را دارد، مدیران اقتصادی کشور با توجه به محدودیت منابع باید کمک کنند منابع کمیاب و نایاب به حوزه‌های هدایت شود که نیاز و امنیت کشور را تأمین می‌کند.

حجت الاسلام ابوترابی فرد اظهار داشت: حضرت یوسف تاکید کردند که باید بدون خستگی تولید کرد ما با این فرهنگ فاصله داریم. تولید فرهنگ کشور ما نیست. باید تولید ما مبتنی بر علوم دانش بنیان باشد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۸۰۰ میلیارد متر مکعب گاز در داخل کشور تولید و مصرف می‌شود این میزان تولید حجم بزرگ ثروت است که به مصرف می‌رسد. با نصف این میزان به بهترین وجه زندگی اقتصادی و خانوادگی ما اداره می‌شود.

امام جمعه موقت تهران تأکید کرد: تربیت فرد از طریق ریاضت فردی به دست می‌آید و حضرت یوسف در چاه رفت و به این مقام رسید و جوانان ما در جبهه‌های جنگ بزرگ شدند، جامعه هم با سختی کار و تلاش به کمال می‌رسد.

دولت و مجلس باید میزان وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی را کاهش دهند

حجت الاسلام ابوترابی فرد گفت: در ماجرای حضرت یوسف هفت سال تولید پی در پی تولید حداکثری و مصرف حداقل داشتند. بعد از آنکه فرهنگ کار و تلاش در مصر نهادینه شد ثمره ۱۴ سال کار منطقی پیشرفت اقتصاد مصر بود. راه پیشرفت این است.

وی تأکید کرد: کشورهای منطقه در فقر غوطه ور هستند. ایران مقتدر است چون با قدرت در مسیر صحیح قدم برداشته و قدرت درونی آن استحکام یافته و انشاالله به یک قدرت بزرگ در آسیا تبدیل خواهد شد.

ابوترابی اظهار داشت: اصلاح سیاست پولی شامل نرخ سود بانکی، اصلاح سیاست بانکی و اصلاح نظام بودجه ریزی از اقدامات مهم است که باید انجام شود. اصلاح نظام ارزی و اصلاح سیاست‌های اشتغالزایی از اصولی است که ثمره اش فراهم آوردن زمینه تولید است مدیریت تورم و کاهش نرخ تورم با اصلاح این سیاست‌ها امکان پذیر است.

وی اظهار داشت: اصلاح سیاست در مدیریت درآمدهای نفتی از اصلاحات ساختاری است که باید انجام شود. تحریم این فرصت را برای ما فراهم کرده است که سیاست ایران در استفاده از درآمدهای نفتی اصلاح شود. دولت و مجلس باید برای مدیریت درآمدهای نفتی تصمیم بگیرند. دولت و مجلس باید میزان وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی را کاهش دهند. با توجه به تحریم‌ها این کار امکان پذیر است.

امام جمعه موقت تهران گفت: باید در آینده در صورتی که درآمدهای نفتی افزایش یافت تمام درآمدها به صندوق ذخیره ارزی واریز شود. این اقدام کشور را متحول می‌کند.

وی اظهار داشت: اصلاح نظام بانکی، مالیاتی، مدیریتی، قضائی و تنقیح قوانین از اقدامات مهمی است که باید انجام شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز