محمود واعظی گفت : تا زمانی که مسئولان دولت آمریکا اینگونه عمل می‌کنند و به مردم ما فشار می‌آورند، مذاکره معنا ندارد .

به گزارش مرور نیوز، محمود واعظی ظهر امروز در پایان نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به مصوبات  امروز اظهار داشت: مهم‌ترین بحثی که امروز داشتیم، بررسی بهبود محیط کسب و کار بود تا هر دستگاهی وظایفی را که دارد برای سرعت بخشیدن به تاسیس شرکت‌ها یا اخذ مجوز و بهتر شدن شرایط برای کسانی که می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند، به شکلی نباشد که از این وزارت خانه به آن وزارت خانه بروند بلکه باید به گونه‌ای پیش رویم که همه این‌ها به نوعی از طریق فضای مجازی و سیستم انجام شود.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: آقای رئیس‌جمهور دستور داد که هدف نهایی باید این باشد که هر کس که می‌خواهد شرکتی تاسیس کند، سرمایه‌گذاری کند یا مجوزی بگیرد، اگر عدم سوءپیشینه یا مدرک تحصیلی دارد یا برخی از مشخصات شخصی خود را ثبت کرده است، دیگر کسی حق ندارد از او کاغذ بخواهد یا مدارکی در این زمینه طلب کند.

وی افزود: بر این اساس ما مصوبه این موضوع را قطعی کردیم و برخی مسائلی که داشت را به کمیسیون اقتصادی فرستادیم و تا الان بیش از یک هزار مجوز حذف شده است که اعضای هیات دولت این را کافی نداستند و معتقد بودند همچنان مجوزها باید کمتر شود.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور تصریح کرد: ما فکر می‌کنیم آنچه که امروز در خصوص آن صحبت شد اگر عملیاتی شود هم به سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی سرعت می‌بخشیم و هم مردم را به سمتی حرکت می‌دهیم که با سرعت بیشتری کارهای خود را انجام دهند.

واعظی با اشاره به یکی دیگر از مصوبات امروز هیات دولت، گفت: ما در خصوص سلامت الکترونیک صحبت کردیم و با توجه به گستردگی که کار سلامت الکترونیک دارد و اینکه همه مردم ایران هم در شهرها و هم در نقاط دور دست با آن مواجه هستند، آقای روحانی دستور دادند که در ماه خرداد افتتاح انجام شود تا مردم بتوانند از کاری که وزارت‌خانه‌های بهداشت رفاه و ارتباطات انجام دادند و پیشرفت خوبی داشته‌است هر چه سریعتر در این ماه اجرایی شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که دولت برای افزایش شفافیت در اقتصاد کشور چه برنامه‌هایی دارد، اظهار کرد: اراده‌ای که دولت دارد این است که با فساد حتما مبارزه شود و تحت هیچ شرایطی کسی که فساد کرده در هر جایی که باشد و به هر جا که وصل باشد به هیچ وجه نباید درباره وی ملاحظه‌ای شود‌.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور کفت: این اراده‌ای است که دولت در شش سال گذشته داشته است و اینکه هر چه شفافیت بیشتر شود، رانت، تبعیض و فساد کمتر می‌شود. پس اینکه ما اینقدر اصرار داریم فعالیت‌ها از حالت رو در رو خارج شود برای این است که می‌توان از طریق فضای مجازی هم این امور را انجام داد و در آن حالت دیگر کسی نمی‌داند چه کسی کار دارد و دو طرف معامله چه کسانی هستند.

وی با تاکید بر اینکه فصای مجازی و دولت الکترونیک می‌تواند باعث کاهش رانت و فساد شود، عنوان کرد: آنچه که مربوط به زیرساخت‌های این امر است را خوشبختانه وزارت ارتباطات فراهم کرده است و الان پهنای باند کافی در دسترس است. اما دستگاه‌های مختلف یکسان نیستند و برخی از آنها اعتقاد جدی‌تری به این موضوع دارند و درباره آن کار کردند تا در بدنه‌ای که می‌خواهد همه امور به دست خودش باشد و امور به صورت رودررو انجام شود، غلبه پیدا کند. هر چند که در این زمینه همه دستگاه‌ها به توفیق نرسیدند ولی نظر دولت این است که سرعت در این زمینه بیشتر شود.

واعظی با بیان اینکه امسال شاهد خواهیم بود که دولت الکترونیک با سرعت بیشتری کارش را دنبال خواهد کرد، اظهارداشت: در مورد سرنوشت لوایح پالرمو و CFT باید بگویم که اینها به کمیسیون مربوطه ارجاع داده شدند و مجددا بررسی‌ها انجام می‌شود تا هر گاه لازم شد به صحن بیایند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری بیان داشت: این روزها مخصوصا از ۱۸ اردیبهشت به این سو شاهد بودیم که از کشورهای مختلف عده‌ای به دنبال این هستند که هم برجام حفظ شود و هم درگیری در منطقه نشود. با توجه به اهمیت برجام، می‌خواهند امور به گونه‌ای پیش رود که رضایت ایران جلب شود. اما این تلاش‌ها به این معنا نیست که مذاکره ای بین ایران و آمریکا انجام شود.

وی گفت: فکر می‌کنم تا زمانی که مسئولان دولت آمریکا اینگونه عمل می‌کنند و به مردم ما فشار می‌آورند، مذاکره معنا ندارد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز