حجت‌الاسلام سید محمدحسن ابوترابی فرد در مراسم ارتحال بنیانگذار کبیر انقلاب در مصلی امام خمینی (ره) تبریز، اظهار کرد: انبیا الهی برای مدیریت انسان و جوامع انسانی و همچنین مدیریت جامعه بشری از سوی خداوند متعال در خدمت بشریت قرار گرفتند و حوزه مدیریت‌شان نیز انسان سازی، جامعه پردازی و تمدن سازی بود؛ رهبر معظم انقلاب نیز در بیانیه گام دوم به این سه حوزه اشاره دارند.

به گزارش مرور نیوز، حجت الاسلام ابوترابی با اشاره به آیه مبارکه "لِیَقومَ النّاسُ بِالقِسطِ" اظهار کرد: تمدن توحیدی و اسلامی تمدنی است که انقلاب اسلامی هدف گذاری کرده است.

وی در تشریح ابعاد مختلف امنیت از منظر قرآن، اظهار کرد: اگر امروز در خیابان‌های اروپا در ساعاتی از روز امنیت است، به دلیل دوربین‌های متعدد کنترل‌کننده و پلیسی است که با سرعت در محل حضور می‌یابد؛ این امنیت برآمده از قدرت پلیسی است، اما امنیت مورد نظر قرآن امنیت و عدالت برآمده از تربیت انسان است.

ابوترابی‌فرد با بیان این‌که انقلاب اسلامی نیز در همین مسیر حرکت کرده و این اهداف برآمده از قرآن را دنبال می‌کند، افزود: طبق گفته قرآن کریم و امیرالمومنین (ع) برای تحقق این اهداف، نیازمند یک نظام سیاسی هستیم که راه را برای حرکت جامعه‌ بشری به سوی افق‌های بلند هموار کند.

وی با بیان این‌که داشتن رهبری صالح، نیاز این نظام سیاسی است، افزود: مهم‌ترین رکن در ساختن یک نظام سیاسی مبتنی بر آموزه‌های دینی "رهبری صالح" است؛ لذا انبیا مبعوث شدند تا این رهبری را در دست بگیرند.

وی با بیان این‌که "قدرت" زمینه تربیت، هدایت و تعالی جامعه را فراهم کرده و انسان بدون قدرت نمی‌تواند قدمی بردارد، افزود: چنانچه اگر رزمندگان ما قدرت نداشتند دفاع مقدس به نماد اقتدار ایران تبدیل نمی‌شد و اگر نیروهای مسلح کشور امروز با قدرت در صحنه حضور نداشتند، مگر احساس امنیت می‌کردیم؟

وی با تاکید بر این‌که در این رابطه باید منشأ قدرت را مورد توجه قرار دهیم، اظهار کرد: گاهی قدرت در دست افراد است چون سرنیزه در اختیار آن‌هاست، این نوع قدرت ماندگار و اثرگذار نیست و آنانی که بر سر این نیزه می‌نشینند محکوم به فنا هستند؛ همچون دیکتاتورهای منطقه، رژیم صهیونیستی و رژیم عربستان که بر سر نیزه نشسته اند و محکوم به نابودی‌اند.

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر این‌که پادشاهان خائن "پهلوی و قاجار" بر سرنیزه حکومت کردند و حکومت‌شان ضعیف و ناپایدار بود، افزود: قدرت باید قدرت برآمده از علم باشد؛ از نظر قرآن قدرت برآمده از علم، ایمان، عدالت و تقوا، قدرت نام دارد.

وی با بیان این‌که باید شایسته‌ترین، تواناترین، داناترین و دانشمندترین و فردی اقوی، رهبری جامعه اسلامی را در دست بگیرد، خاطرنشان کرد: در زمان غیبت امام معصوم (ع) باید برترین فرد را به عنوان رهبر شناسایی کرد و نظریه سیاسی ولایت فقیه، ترجمه کلام حضرت علی (ع) است، بر این اساس که در زمان غیبت امام معصوم، ولایت امر و زعامت، مدیریت و هدایت جامعه اسلامی باید در دست عالم فقیه، عادل، صالح، مدیر و مدبر قرار گیرد.

ابوترابی‌فرد با تاکید بر این‌که امام راحل، شخصیتی ملکوتی بود که ویژگی‌های رهبری صالح را داشت و در رأس جامعه قرار گرفت و همراهی مردم را نیز داشت، بیان کرد: امروز نیز رهبر انقلاب به دلیل حضور و مشارکت ملت ایران و بیعت‌های متعدد مردم با ایشان، به عنوان یک فقیه عادل، عالم، آشنا با مصالح و منافع ملت اسلام و ایران در جایگاه "رهبری صالح جامعه اسلامی" قرار گرفته اند و این مهم‌ترین اصل در نظام اسلامی است.

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر این‌که رمز اقتدار ما داشتن امتی عالم، بصیر و شجاع و همچنین رهبری صالح، عالم، فقیه و برگزیده توسط ملت ایران است، افزود: انتخاب این رهبری صالح برای ما اقتدار آفریده است.

وی با اشاره به این‌که مقام معظم رهبری نیز بر اندیشه‌های سیاسی امام راحل تاکید دارند و راه افزایش اقتدار ملت اسلام را تداوم راه امام (ره) می‌دانند، بیان کرد: حضور ملت ایران در صحنه‌های مختلف، مدیریت نظام سیاسی بر اساس اسلام و آموزه‌های قرآنی، آزادی و استقلال ملت ایران و ایستادگی انقلاب در برابر استکبار از جمله ارکان اندیشه سیاسی امام راحل است.

وی با تاکید بر اهمیت حضور در صحنه‌ ملت‌ها، اظهار کرد: امروز در عراق، یمن، سوریه، فلسطین، لبنان ملت‌ها حضور یافته‌اند و حضور ملت‌ها راه را برای حضور اندیشه انقلابی اسلام هموار کرده و جبهه واحد اسلامی و جبهه مقاومت خلق شده است که ستون فقرات این جبهه ملت‌های مسلمان منطقه هستند؛ لذا آمریکا باید هر روز شاهد یک عقب نشینی و فروپاشی دستگاه دیکتاتوری باشد.

امام جمعه موقت تهران استقلال ملت ایران را از ارکان نظریه سیاسی امام راحل عنوان کرد و افزود: امروز ایران نماد یک نظام سیاسی مستقل بوده و این استقلال مایه عزت مردم ایران است و اقتدار جمهوری اسلامی ایران نیز به دلیل ایستادگی در برابر نظام سلطه است.

وی با بیان این‌که امام راحل از سال ۴۲ ایستادگی ملت ایران در برابر قدرت‌های مسلط جهان به‌ویژه آمریکا را کلید زدند، افزود: امروز بیش از ۵۵ سال گذشته است و با نگاهی به تاریخ، آیا نقطه‌ای بوده که اندیشه و راه امام راحل و ملت ایران در این رویارویی از آمریکا و نظام حاکم بر جهان شکست بخورد؟

ابوترابی‌فرد تشریح کرد: این حاکمان تازه به دوران رسیده آمریکا گویا تاریخ را نخوانده‌اند. وزیر خارجه آمریکا سال قبل سخنی گفت و ۱۲ شرط برای مذاکره تعیین کرد که امروز در مقابل جهان از سخن خود بازمی‌گردد و می‌گوید: ما برای مذاکره هیچ پیش شرطی نداریم و منتظر تماس ایران هستیم؛ در همین انتظار بمانید.

وی با بیان این‌که اینان همان قداره بندان سال گذشته‌اند که فکر می‌کردند با آشوب‌های خیابانی جمهوری اسلامی را در موضع ضعف قرار می‌دهند، گفت: اما دیدند با راهپیمایی عظیم ۲۲ بهمن و روز قدس، جمهوری اسلامی ایران در موضع قدرت بالاتر قرار گرفت.

امام جمعه موقت تهران با بیان این‌که به فضل خدا بر مشکلات فایق خواهیم آمد، افزود: مردم از مسئولان و مدیران اجرایی مطالبه دارند که با دانش، عقلانیت، دیانت، تعهد، انگیزه و حضور کامل، مشکلات را رصد کرده و با همبستگی راه را برای برون آمدن از مشکلات هموار کنند.

وی در خاتمه ضمن قدردانی از تلاش و حضور مسئولان استان و همچنین اکیپ‌های آتشنشانی در جریان آتش‌سوزی بازار تبریز ، اظهار کرد: در این جریان حضور و تدابیر شایسته‌ای انجام شد که باید در تمامی حوادث این حضور جدی و پرشور را داشته باشیم تا به یاری خدا بر مشکلات فایق آییم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز