محمدرضا عارف با حضور در مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان در نشستی با دانش پژوهان و فارغ التحصیلان این مرکز به صحبت پرداخت .

به گزارش مرور نیوز، محمدرضا عارف   با حضور در مرکز  ملی پرورش استعدادهای درخشان در نشستی با دانش پژوهان و فارغ التحصیلان این مرکز  با قدردانی از زحمات همه دست اندرکان این مرکز و با گرامی‌داشت یاد و خاطره دکتر اژه‌ای، موسس مرکز ملی استعداهای درخشان ،به سی‌امین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره ) اشاره کرد و گفت: عنصر اصلی اندیشه امام خمینی(ره) را حاکمیت اخلاق در جامعه تشکیل می‌داد و در سخنان متعدد ایشان بارها به ضرورت حاکمیت اخلاق در جامعه اسلامی تاکید شده است.  

وی با گرامی‌داشت یاد و خاطره  شهدای انقلاب اسلامی بویژه شهدای ۱۵ خرداد و  با بیان اینکه اگر اخلاق در جامعه باشد با ایجاد آرامش و تفاهم، همبستگی و مسئولیت‌پذیری بسیاری از مشکلات از بین می رود، خاطرنشان کرد: اگر اخلاق در جامعه حاکم نباشد دچار سرخوردگی، ناکارآمدی و فساد از درون خواهیم شد.

رئیس فراکسیون امید تاکید کرد: یکی از مشکلات امروز جامعه ما با کمال تاسف کم‌رنگ شدن اخلاق است. متاسفانه در برخی حوزه‌ها با نوعی اضمحلال اخلاقی رو به رو هستیم. در جامعه دینی ما قرار نبود و نیست اخلاق در حاشیه قرار بگیرد.

عارف ریشه اغلب ناکارآمدی و مشکلات جامعه را کنار رفتن اخلاق دانست و تصریح کرد: باید به صورت جدی به این مساله مهم و چاره اندیشی برای حاکمیت اخلاق در همه شئون اجتماعی، مدیریتی، سیاسی و فردی و خانوادگی پرداخته شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه توسعه و پیشرفت کشور نیازمند انسان‌های توسعه یافته و نخبه است، گفت: هیچ جامعه‌ای از موهبت توسعه و پیشرفت برخوردار نمی‌شود مگر اینکه سرمایه انسانی و استعدادهای درخشان مدیریتی و سرمایه اجتماعی آن جامعه رشد و ارتقا پیدا کند. اگر چنین نشود سرمایه‌ها و منابع دیگر از جمله منابع زیر زمینی مانند نفت هم کارآمدی خود را از دست خواهند داد و در مسیر زوال جامعه قرار می‌گیرند.

عارف با اشاره به اتکا دولت‌ها به درآمد نفتی، چالش ناکارآمدی که امروز در کشور با آن رو به رو هستیم را ریشه در توجه به منابع فیزیکی و غفلت از اهمیت منابع انسانی دانست و گفت: دولت‌ها چون پول نفت بوده است به مرور از توجه به سرمایه‌های انسانی غافل شده‌اند و کارآمدی و بهره وری مغفول واقع شد.

وی در همین زمینه ادامه داد:برخی سیاست گذاری‌های غلط هم باعث شد تا رانت‌ها و منفعت طلبی‌ها گسترش یابد و بیش از پیش انسان‌های شایسته و توانمند به حاشیه بروند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تجارب مدیریتی خود ، یادآور شد: همواره دغدغه کشف استعدادهای درخشان و پرورش آنها و حفظ و نگهداری و توسعه سرمایه اجتماعی را بر خود فرض می‌دانستم و از آنجا که جوانان در ایجاد این سرمایه نقش کلیدی دارند، خودم را به آنان متعهد می‌دانم. به همین دلیل برای خودم یک ماموریت جدی قائل بودم و آن اینکه در گذار از نسل اول انقلاب به نسل سوم و آماده کردن جوانان برای پذیرش مسئولیت هر آنچه که دارم را بکارگیرم و از تجربیات خودم و دیگران حداکثر استفاده را به عمل آورم.

 

وی با تاکید بر اینکه اگر می‌خواهیم در مسیر پیشرفت و توسعه کشور موفق شویم هیچ راهی جز اعتماد به جوانان نداریم، خاطرنشان کرد: در سطح کلان کشور و در سطح سازمان ها نیازمند حضور مدیرانی جدید، با انگیزه و توانمند هستیم.

عارف در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع اخلاق حرفه‌ای و جایگاه اخلاق در مدیریت پرداخت و گفت: متاسفانه برخی از نیروهای ارزشمند و انقلابی به مرور زمان در دام فرصت طلبی گرفتار شده‌اند. افول کارآمدی و اخلاق در مدیران و در جامعه به یک چالش اخلاقی تبدیل شده است.

وی تاکید کرد: خطر افول کارآمدی و اخلاق در مدیران برای انقلاب ما که یک انقلاب فرهنگی بود از خطر جنگ هم بیشتر است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در دهه پنجم انقلاب باید در سازمان های متولی توسعه استعدادها، توسعه و پرورش چنین استعدادهایی را مبنا حرکت خود قرار دهند و روی توسعه مهارت‌های فردی، شخصیتی و اجتماعی اخلاق‌گرا سرمایه گذاری کنند.

عارف با بیان اینکه بارها در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها از اخلاق به عنوان شاخص کلیدی و بنیادی تمام رویکردها و جهت‌گیری ها نام برده‌ام ،گفت: معتقدم برای پیشرفت و توسعه فراگیر و پایدار نیازمند تدوین و سپس تعهد به اخلاق حرفه‌ای در همه شئونات جامعه اعم از خانواده، فرهنگ، کسب و کار ،سیاست، اقتصاد، علم و دانشگاه هستیم.

رئیس فراکسیون امید ، اخلاق گرایی را مقدمه و زیر بنای تدوین هر برنامه و سیاستی دانست و اظهار امیدواری کرد که نسل جوان کشور نسلی پرتلاش، مسئولیت پذیر، خودباور و توانمند و متعهد باشد تا بتوانند در دهه پنجم انقلاب بار مسئولیت و پیشرفت و توسعه کشور را بر عهده بگیرند.

عارف همچنین با اشاره به دغدغه‌های مطرح شده از سوی دانش پژوهان و فارغ التحصیلان مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان، با تاکید بر توصیه‌های رهبر معظم انقلاب مبنی بر حمایت از نخبگان کشور بر ضرورت رسیدگی جدی به مشکلات نخبگان با همراهی دولت و مجلس تاکید کرد و گفت: مطمئنا اگر روی نخبگان کشور سرمایه گذاری شود به مراتب نتیجه بهتری را کسب می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه  نسل اول انقلاب به دلیل درگیر شدن به امور اجرایی عملا از نسل جوان غافل شدند، گفت: متاسفانه در مقطعی با کارهای پوپولیستی و به نام عدالت مشکلاتی را برای مرکز ملی استعدادهای درخشان ایجاد کردند در حالی که معتقدم اگر امکاناتی خاص برای جامعه نخبه کشور ایجاد کنیم خلاف عدالت نیست بلکه عین عدالت است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات کشور با اشاره به پیشتازی زنان و دختران کشور در علم و دانش بر ضرورت توجه جدی به جوانان و زنان تاکید کرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز