وزیر امورخارجه گفت : اعضای شورای حکام نمی‌توانند درباره برجام تصمیم بگیرند. آژانس در این باره می‌تواند اظهار نظر کند.

به گزارش مرور نیوز، محمد جواد ظریف در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت و در جمع خبرنگاران درباره اینکه برخی منابع غربی گفته‌اند در برابر اقدامات ایران از مکانیزم ماشه استفاده کنند، خاطرنشان کرد: مکانیزم ماشه قابل عملیاتی شدن نیست. برجام سازوکاری دارد و آن سازوکار برای این است که مانع نقض برجام شود. حالا برجام نقض شده و ایران آن سازوکار را عملیاتی کرده است و در پنج نامه‌ای که به خانم موگرینی نوشتم و قبل و بعد از خروج آمریکا از برجام، رسما سازوکار ماده 36 برجام عملیاتی شده است.

وی افزود: جلسه کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونین برگزار شده و با فاصله کمی نیز جلسه کمیسیون در سطح وزرا برگزار شده که تعهداتی به ایران داده شد. در جلسه اول کمیسیون 11 تعهد و در جلسه دوم این 11 تعهد مورد تاکید قرار گرفته ولی یکی از آن 11 تعهد اجرایی نشده است. اروپایی‌ها علاوه بر اینکه آن 11 تعهد را اجرا نکردند، تعهدات خودشان را هم نقض کردند.

وی درخصوص جلسه شورای حکام درباره برنامه هسته‌ای کشورمان نیز تصریح کرد: خیلی جالب است کشوری که برجام را نقض کرده برای یک اقدامی که در داخل برجام هست و ربطی به پادمان و پروتکل الحاقلی ندارد و شورای حکام موضوعیتی در این زمینه ندارد جز در حوزه برجام که آژانس باید گزارش دهد. خیلی جالب است کشوری که برجام را نقض و پاره کرده تقاضای جلسه برای رسیدگی به اقدامی که توسط ایران که از نظر آنها نقض برجام می‌باشد کرده است.

ظریف افزود: اعضای شورای حکام نمی‌توانند درباره برجام تصمیم بگیرند. آژانس در این باره می‌تواند اظهار نظر کند.

وزیر امرو خارجه با اشاره به حضور مشاور مکرون رئیس جمهور فرانسه در ایران گفت: هنوز من با ایشان دیدار نکردم و تازه وارد شده‌اند بعد از ظهر ایشان را می‌بینم.

وی تصریح کرد: البته موضع ما کاملا مشخص است و جمهوری اسلامی ایران بر اساس برجام عمل کرده و این مشکل خود اروپایی‌هاست که آمادگی ندارند برای امنیت خودشان هزینه کنند. مشکل اصلی‌شان آمریکاست که از برجام خارج شده و باید بیایند این مشکل را حل کند.

ظریف اضافه کرد: موضع جمهوری اسلامی صریح است و آن اینکه هیچگاه مذاکره تحت فشار امکان‌پذیر نیست. باید فشارها و جنگ و تروریسم اقتصادی را علیه مردم ایران متوقف کنند و آن وقت برای اجرای برجام می‌شود صحبت کرد.

وی درباره توقیف نفتکش کشورمان توسط انگلیس خاطرنشان کرد: اقدامی که اخیرا انگلیس انجام داده نقض تعهدشان  است چون این کار از طرف آمریکا بوده  و برای اجرای تحریم نفتی ایران انجام داده است و ارتباطی به سوریه ندارد. صرفا کاری است که انگلیسی‌ها از طرف گروه «B» انجام داده و خودِ این کار نقض اساسی برجام است.

ظریف اظهار داشت: اقداماتی که برخی کشورهای اروپایی در دستگیری ایرانیان از طرف آمریکا انجام دادند هم نقض برجام است، چون آمریکا  این افراد را برای نقض تحریم‌هایی که از نظر برجام وجود ندارد می‌خواهد و اروپایی‌هایی که به این درخواست آمریکا احترام می‌گذارند یعنی اینکه نقض برجام می‌کنند و اصلا مکانیزم ماشه جایگاهی در مورد ایران ندارد؛ چون ایران از روش جبرانی داحل برجام استفاده کرده و استدلال ما کاملا واضح است و اروپایی‌ها استفاده ابزاری می‌کنند و خودشان هم می‌دانند که این مکانیزم جایگاهی ندارد اعلام کردند این به معنای استفاده از مکانیزم ماشه نیست.

وزیر امورخارجه افزود: موضوع توقیف نفتکش ایرانی ارتباطی با مسئله نازنین زاغری ندارد.

وی در پاسخ به سوالی درباره آخرین اخبار از اینستکس نیز گفت: درباره اینتسکس اتفاق تازه‌ای نیفتاده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز