امام جمعه موقت تهران گفت: با گذشت یکسال، اروپایی‌ها نه تنها به تعهداتشان در برجام عمل نکردند بلکه عملاً تابع آمریکا شدند. جا نداشت به آنها فرصت دو ماهه بدهیم.

به گزارش مرور نیوز،  حجت‌الاسلام کاظم صدیقی ، خطیب نماز جمعه تهران در خطبه‌های این هفته نماز جمعه که در مصلای امام خمینی (ره) برگزار شد، با اشاره به مساله نقض عهد آمریکا و رسوایی آن در بین همه کسانی که قانون رایج بشریت را قبول کردند، گفت: آمریکا با اینکه برجام از ابتدا نافرجام، نامتوازن و خسارت‌بار بود اما آنها ابتدائا آن را نقض کردند و تحریم‌ها را تشدید و به آن عمل نکردند.

امام جمعه موقت تهران بابیان اینکه رهبر انقلاب فرمودند اگر آنها برجام را پاره کنند ما آن را آتش می‌زنیم، گفت: با گذشت یکسال، اروپایی‌ها نه تنها به تعهداتشان در برجام عمل نکردند بلکه عملاً تابع آمریکا شدند. جا نداشت به آنها فرصت دو ماهه بدهیم.

وی افزود: امروز مسئولین کشور متفق‌القول هستند که تعهدات برجامی را کاهش بدهند و این تعهدات مع‌الاسف در چارچوب برجام است.

طبق مواد ۲۶ و ۳۶ برجام اجازه داده شده به هر یک از طرف‌ها که بخواهند در واکنش به بد عهدی طرف مقابل در تعهدات خودش تجدید نظر کند.

صدیقی بیان کرد: لذا اولین گامی که متفق‌القول برداشتیم مساله غنی سازی است که با عنایت و نصرت حق و پشتیبانی مردم همیشه در صحنه تصمیم گرفتیم که، هرمقدار لازم داریم، تا ۲۰ درصد غنی سازی را بالا ببریم و در این خصوص هم ما ملاحظه هیچ‌کس را نخواهیم کرد.

وی ادامه داد: نکته مهمی که باید همه توجه داشته باشند این است که همه مصیبت‌هایی که برای بشر پیش می‌آید و مواجه می‌شود با تلخی‌ها و دشواری‌ها این است که انسان‌های استوار هر تهدیدی را به فرصت تبدیل می‌کنند. خداوند در قرآن به سختی‌ها قسم می‌خورد، به این دلیل که تمام برکاتی که عاید جامعه بشری شده در اثر تحمل مشقت‌ها و فشارها بوده است.

خطیب جمعه تهران گفت: اگر جنگ نبود شما امروز صاحب قدرت برتر موشکی نبودید و این پهپاد رادار گریز و مدرن آمریکایی را نمی‌توانستید سرنگون کنید. در این جنگ اقتصادی هم باید مسئولین همانطور که در جنگ نظامی به جوانان میدان دادند و به کسانی که دل به ولایت دادند و همین‌هایی که با این اعتقاد موشک، هواپیما و پهپاد ساختند، داعش را از بین بردند و امنیت کشورهای دیگر را علاوه بر کشور خود تأمین کردند، مجال و فرصتی بدهند.

صدیقی تاکید کرد: اگر این‌طور شود این جوانان عرصه اقتصادی را در موقعیتی قرار می‌دهند که برای همیشه ملت ما پیروز و دشمنان ما سرافکنده خواهند شد.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه رهبری انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب بر جوان‌گرایی و اعتماد به سرمایه‌های داخلی تاکید دارند، گفت: ما امروز خبرهایی دریافت کردیم که در برخی مناصب مهم اقتصادی، بعضی جوانان مجرب، کارآزموده و انقلابی استقرار پیدا کردند که امیدواریم موردی نباشد. البته تنها انتصاب اکتفا نمی‌کند. اگر جوانی مؤمن و انقلابی بود و خواست مطالب آنجا را شفاف در اختیار مردم قرار دهد، باید از آن جوان حمایت شود.

وی در خصوص توقیف کشتی نفتکش ایرانی توسط دولت انگلیس، افزود: خدا دشمنان ما را بی عقل قرار داده است، آدم عاقل که با حق در نمی‌افتد. آنها دیدند که بعد از فاصله نه چندان دوری از حادثه اهواز، موشک‌های ما کنار اردوگاه آمریکا چه اقتداری را نشان داد. شما مردم عزیز به حق توقع دارید و من این اطمینان را می‌توانم بدهم که این جسارت، بی‌توجهی و غفلت انگلیسی‌ها از بازوان پر توان قدرتمندان نظام ما به همین زودی سیلی بخوردند که برای همیشه پشیمان باشند. 

امام جمعه موقت تهران با اشاره به موضوع حجاب در کشور، بیان کرد: موضوع کشف حجاب رضا خانی با دستور انگلیسی‌ها صورت گرفت. آنها خواستند با سنگرهایی که برای مسلمانان هویت و اقتدار می‌آورد برخورد کنند که یکی از آنها مساله زنده نگهداشتن داستان کربلا و امام حسین (ع) است، دوم راهنمایی علما با آرم خاص پیغمبری بود. این عمامه و این لباس آرم مجاهدت و از جان گذشتگی است، آرم نوکری امام زمان است آرم صیانت از بدی‌ها است، لباس متانت است لذا رضا خان عمامه‌ها را هم به دستور انگلیس برداشت. سومین سنگر، موضوع خانواده است که در تحکیم خانواده نقش حجاب بسیار پر رنگ است، از این جهت حجاب را خواست با سر نیزه بردارد.

صدیقی تصریح کرد: من مردم خود را مومن می دانم، بانوان مملکت را علاقه مند به حضرت زهرا (س) می دانم، معتقد به قرآن می دانم و بر اساس دیده‌های خودم در مجامع عمومی عرض می‌کنم که حتی بانوان و دخترانی که ظاهر خود را حفظ نکرده بودند التماس دعاهایی داشتند، راهنمایی‌هایی که می‌خواهند، نذرهایی که در مجالس امام حسین (ع) و جاهای دیگه دارند، بیانگر این است که خدا می‌داند اکثریت آنها اسلام و احکام اسلام را قبول دارند ولی برخی از آنها در اثر عدم توجه در یک فضایی قرار می‌گیرند و لجاجت می‌کنند.

وی ادامه داد: همه بانوان ایران، حتی شما بانوانی که مسلمان نیستید، حجاب را با دیگر پوشش‌ها مقایسه کنید. حجاب مظهر هویت مستقل زن است، زن یک هویتی دارد که با مرد فرق دارد، زن باید به زن بودنش ببالد. هیچ لباسی مثل لباسی که اسلام تجویز کرده و پوششی که حضرت زهرا (س) داشتند برای زن هویت استقلالی معین نمی‌کند. تشبیهی که دارم این است که هماهنگونه که عمامه برای عالم دینی یک نشانه است و مردم با دیدن آن یاد مهربانی، اخلاق، دین و اسلام می‌افتادند، حجاب هم آرم و تابلوی معنویت و دین شماست و تبلیغی است برای کسانی که در این وادی نیستند.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: ما در انگلیس خانمی را دیدیم که به تازگی به اسلام گرویده بود، از او پرسیدند که چطور شد که اسلام آوردی؟ گفت من روزی از خانمی که چادر به سر داشت پرسیدم که این چه لباسی است و وقتی آن خانم چادری فلسفه دینی حجاب را برایم تعریف کرد، نکته‌هایی شنیدم که به خودم گفتم اینها همان گمشده‌های زندگی من در آن دینی است که آن حجاب را تعیین کرده است.

 

وی ادامه داد: برهنگی را نه عقل می‌پسندد نه فطرت. شما دیدید اولین کاری که مادرمان «حوا» پس از آنکه از بهشت بیرون آمدند انجام دادند این بود که با برهنه دیدن خود، بلافاصله خود را پوشاندند. لذا پوشش و حجاب شرف، اقتدار، عزت و هویت است. بعلاوه آنکه انسجام خانوادگی را به دنبال می‌آورد. زنی که در نگاه هر هرزه‌ای قرار می‌گیرد نمی‌تواند در کانون خانواده خود گرم باشد.

صدیقی پیرامون مسائل و مشکلات اقتصادی کشور، گفت: یکی از مواردی که مردم را اذیت می‌کند تبعیض و اختلاف طبقاتی در کشور است. مشکلات ارزی که به وجود آمد اختلافات طبقاتی را تشدید کرد. امروز بیکاری، جوانان را نگران و اذیت می‌کند، این موارد نتیجه تحریم بیگانه نیست بلکه ناشی از سو مدیریت و بی تدبیری‌ها است.

وی ادامه داد: مسئولین باید حاشیه شهرها را ببینند، بیکاری جوانان و فاصله طبقاتی را ببینند. یک بدنی را تصور کنید که سر آن گنده شده ولی پایین تنه آن رنجور و ضعیف باشد، همه از این تصویر زشت، نفرت پیدا می‌کنند. اقتصاد، خون است و باید در همه رگ‌ها جریان داشته باشد، پایین شهری و بالا شهری نباید داشته باشیم.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه امروز ببینید سوءتدبیر در مساله ارزی جامعه را به کجا برده است، تصریح کرد: حضرت آقا سال ۹۵ به وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی توصیه کردند که نقدینگی‌ها را به سمت تولید هدایت کنید، امروز سهم تولید غذا در مقایسه با کارهای خدماتی و دلالی چقدر است؟ سهم کارهای خدماتی در حد بودجه کشور است و سهم بودجه تولید غذا پایین‌تر از ۱۰ درصد است.

وی بیان کرد: اینها مطالبه مردم است، مسئولین باید به میدان بیایند، مدیریت جهادی داشته باشند، به جوان‌ها اعتماد کنند، از مردم کمک بگیرند و مساله بیکاری، گرانی و فساد را برای همیشه حل کنند.

صدیقی در پایان به موضوع فرا رسیدن موسم حج خاطرنشان کرد: امیدوارم حجاج ما در اجرای توصیه‌های رهبر انقلاب با نهایت دقت، آنجا برای کشور ما زینت باشند، دل‌های دیگر حاجیان کشورهای مختلف را شکار کنند و انقلاب را در عمل خود زیبا جلوه دهند و حکومت ولایی را متفاوت با دیگر حکومت‌ها در عمل خود متجلی کنند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز