رونمایی ایران از جدیدترین پهپاد رزمی خود با نام «صاعقه» بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی داشت که بنا بر اعلام فرمانده نیروی هوافضای سپاه هم تراز و حتی ارتقا یافته‌تر از نمونه آمریکایی آن است.

به گزارش مرورنیوز به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که پهپاد رزمی جدید ساخته است که شبیه به هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی RQ-۱۷۰ است که ایران چند سال پیش آن را در خاک خود فرونشاند و گفت که این پهپاد قصد جاسوسی از این کشور را داشته است. مقامات ایرانی ضمن رونمایی از این پهپاد گفتند که این هواپیمای دوربرد قابلیت حمل  چهار بمب با قدرت هدایت بالا  دارد.

ایران سال گذشته نیز اعلام کرد که توانسته با موفقیت نمونه مشابه RQ-۱۷۰‌ را آزمایش کند.

آسوشیتدپرس در ادامه به گزارش برخی رسانه‌های داخلی ایران اشاره کرد که تصاویری را از ساقط کردن یک هواپیمای بدون سرنشین MQ-۱C ساخت آمریکا توسط نیروهای سپاه منتشر کرده بودند.

خبرگزاری رویترز نیز ضمن انتشار خبر رونمایی از پهپاد صاعقه گزارش داد: سپاه پاسداران انقلاب ایران از یک هواپیمای بدون سرنشین جدید رونمایی کرد که مشابه پهپاد جاسوسی آمریکایی است که این کشور پنج سال پیش آن را به تصرف خود در آورد.

باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا در آن زمان از ایران خواست تا این هواپیمای بدون سرنشین را به واشنگتن بازگرداند که متعلق به نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان بود اما تهران گفت که آمریکا باید به دلیل جاسوسی خود از یک کشور دیگر، عذرخواهی کند.

هم‌چنین روزنامه گاردین در گزارشی نوشت: ایران از یک پهپاد جدید رونمایی کرده است که به گفته نیروهای سپاه پاسداران نسخه ارتقا یافته RQ- ۱۷۰ ساخت آمریکا است که تهران در دسامبر ۲۰۱۱ آن را در خاک خود به زمین نشاند.

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران گفت که این پهپاد توانایی اصابت هم‌زمان به چهار هدف را دارد که از دقت بسیار بالایی نیز برخوردار است.

شبکه صدای آمریکا ، خبرگزاری اسپوتنیک، شبکه سی بی اس نیوز و برخی رسانه‌های  عربی از جمله رسانه‌های دیگری بودند که خبر رونمایی از پهپاد صاعقه را با جزییات کامل آن و اظهارات سرتیپ پاسدار امیر علی حامی فرمانده نیروی هوا - فضای سپاه در مراسم رونمایی از این هواپیما را منتشر کردند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز