کتاب‌های «واقعیت‌نمایی و بداهت»، «نویسنده شدن»، «جهان لغزنده است» و «جامعه‌شناسی روسپی‌گری» منتشر شد.

به گزارش مرور نیوز، «واقعیت‌نمایی و بداهت»‌ (تاویل‌های ژان لوک نانسی از سینمای کیارستمی‌) نوشته منوچهر دین‌پرست در ۱۲۲ صفحه با شمارگان ۶۰۰ نسخه و قیمت ۱۲هزار تومان از سوی بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه منتشر شده است.

در مقدمه کتاب می‌خوانیم: عباس کیارستمی یک‌تنه سیری ویژه در عالم سینمای ایرانی به وجود آورده و بخشی مهم از سینمای ایران را به خود اختصاص داده است. او مجموعه ارزشمندی از آثار سینمایی برای مخاطبان خود به جا گذاشته که برای هر رهرو تازه‌نفس علاقه‌مند به سینما نگرشی مفید و ارزنده است. کیارستمی کارگردانی است که نگاهی دیگرگونه به رویدادها و مسائل پیرامون ما دارد و تنها سینماگر ایرانی است که در مراسم صدمین سال تولد سینما نامش در کنار نام بزرگ‌ترین کارگردان‌های جهان قرار گرفته است.

روایت‌ها و تاویل‌های ژان لوک نانسی – فیلسوف فرانسوی – از سینمای کیارستمی، ما را با جان‌مایه سینمای او آشنا می‌کند. نانسی با عینکی فرانسوی توانسته فیلم‌های کیارستمی را واکاوی کند و بداهت، نوع نگاه و ذات واقع سینمای او را برای ما بشکافد.

در سال ۱۹۹۴ به مناسبت صدسالگی سینما،‌ مسوولان مجله «کایه دو سینما» به فکر انتشار کتابی افتادند که در آن صد مؤلف درباره صد فیلم از آثار تاریخ یک قرن سینما چیزی بنویسند. نانسی به این درخواست پاسخ مثبت داد. او که فیلم «زندگی و دیگر هیچ» کیارستمی را دیده و سخت شیفته آن شده بود، سعی کرد به فیلم‌های دیگر این سینماگر ایرانی توجه بیشتری نشان دهد.

 دیگر کتاب تازه منتشر شده در این نشر، «نویسنده شدن» اثر دروتیا برند با ترجمه آرش محمدولی است که در ۱۴۲ صفحه با شمارگان ۷۰۰ نسخه و قیمت ۱۴ هزار تومان به چاپ رسیده است.

در مقدمه این کتاب می‌خوانیم: مشکلات بنیادین یک نویسنده، ‌چه تازه‌کار باشد و چه کهنه‌کار، امروزه هیچ فرقی با سال ۱۹۳۴ که کتاب «نویسنده شدن» برای اولین‌بار چاپ شد ندارد. این مشکلات ربطی به تکنیک‌های داستان‌نویسی که در تمام دوره‌های نویسندگی خلاق به آن می‌پردازند، ندارد و تا وقتی اشاره‌ای به این مشکلات نشود، تقریبا تمام دوره‌های آموزشی نویسندگی در بیشتر مواقع به شکست می‌انجامد. مشکلات بنیادین نویسنده مشکلات شخصیتی هستند: نمی‌تواند شروع به کار کند، داستانی را خوب شروع می‌کند ولی بعد سردرگم یا دلسرد می‌شود، بعضی وقت‌ها خیلی خوب می‌نویسد و در باقی اوقات بد، کار درخشانی می‌نویسد ولی بعد از یک داستان یا رمان عالی نمی‌تواند دوباره بنویسد، تا پایان دوره نویسندگی خلاق خوب می‌نویسد و بعد از پایان آن دیگر نمی‌تواند بنویسد و... .

نویسنده نیاز دارد بداند کدام عادت‌های فکری و عملی سد راه پیشرفتش می‌شوند، چه نیروهای دور از نظری اطمینانش را متزلزل می‌کنند و اموری از این دست. هدف دروتیا برند در این کتاب، این است که نویسنده را به سوی ارتباطی تنگاتنگ با ناخودآگاهش رهنمون کند، به او کمک کند که عادت‌های سالمی را در خود بپرورد و نویسنده را به سمتی هدایت کند که از هرگونه انسداد در نوشتن رهایی یابد. درواقع بیشتر تمرکز او بر قلب و ذهن نویسنده است.

برخی فصل‌های کتاب عبارتند از: چهار مشکل، نویسنده‌ها چه جور آدم‌هایی هستند؟، مزیت‌های دوچهره بودن، مهار کردن ناخودآگاه، نوشتن با برنامه، درباره تقلید، تجدید قوای نویسنده، کشف بزرگ و... .

«جهان لغزنده است» اثر آنتونی گیدنز درباره تاثیرات جهانی‌شدن بر سنت، خانواده، دموکراسی و بنیادگرایی با ترجمه علی عطاران در ۱۱۸ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۱۲هزار  تومان در نشر کتاب پارسه منتشر شده است.

عنوان فرعی این کتاب هست: «جهانی‌شدن چگونه دنیای ما را شکل می‌دهد؟» گیدنز می‌گوید این گزاره که «جهانی‌شدن در خدمت دغدغه‌های آمریکا و دیگر ملت‌های ثروتمند است» تا حد زیادی صادق است. او می‌نویسد: ایالات متحده بدون شک قدرت برتر جهان است؛ چه از نظر اقتصادی، چه از نظر نظامی و چه از نظر فرهنگی. با این حال جهانی‌شدن را نمی‌توان با آمریکایی‌شدن یا غربی‌شدن یکی گرفت. آرایش قدرت در جهان تغییر کرده است و ما شاهد افزایش مداخله مستقیم بسیاری از کشورهای غیرغربی هستیم.

سنگ بنای این کتاب، سخنرانی‌های این جامعه‌شناس انگلیسی در بی‌بی‌سی بوده است. تاثیر عمیق جهانی‌شدن بر زندگی ما و جنبش‌های ضدجهانی‌شدن و در راس آن‌ها حادثه یازده سپتامبر، موضوعاتی بوده‌اند که این جامعه‌شناس را به تحلیل‌هایی تازه درباره روند جهانی‌شدن و تحولات جامعه بشری رسانده است.

فصل‌های این کتاب عبارتند از: جهانی‌شدن، ریسک، سنت، خانواده، دموکراسی.

دیگر کتاب منتشر شده در این انتشارات،  کتاب «جامعه‌شناسی روسپی‌گری: بررسی آسیب‌های اجتماعی» نوشته سعید مدنی قهفرخی است که در در ۴۰۰ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۳۵هزار تومان به چاپ رسیده است.

در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: «روسپی کیست و روسپی‌گری از چه زمان و به چه هدفی گسترش یافت؟ تاریخ روسپی‌گری در ایران از چه زمانی آغاز می‌شود و چه عواملی در رشد این پدیده تأثیرگذار بوده‌اند؟

اغلب اوقات، زنان فحشا را  به مثابه رفتاری موقت برای افزایش درآمد خود در نظر می‌گیرند اما به رغم خواسته خود در این کار باقی می‌مانند و قسمت اعظم درآمد آن‌ها را واسطه‌ها (پااندازان-حامیان) کسب می‌کنند؛ در واقع زنان تن‌فروش خود قربانی فعل مجرمانه‌ای هستند که مشتری‌های‌شان آن‌ها را تشویق می‌کنند. این کتاب، جمع‌بندی مطالعات سال‌های گذشته درباره روسپی‌گری است. نویسنده ضمن مروری تاریخی بر وضعیت روسپی‌گری در ایران و جهان و قوانین مرتبط با آن، مجموعه یافته‌های حاصل از مطالعه خود و همکارانش را با عنوان «ارزیابی سریع وضعیت روسپی‌گری در شهر تهران» به یافته‌های قبلی افزوده تا تصویری به‌روزتر و شفاف‌تر از موضوع ارائه دهد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز