معاون فرهنگی سازمان اوقاف از توزیع ۵۰۰ هزار بسته حمایتی به نیازمندان خبر داد.

به گزارش مرور نیوز، نشست خبری اقدامات اجرایی سازمان اوقاف و امور خیریه در ماه محرم و همایش کمک مؤمنانه با حضور حجت‌الاسلام غلامرضا عادل معاون فرهنگی اجتماعی این سازمان برگزار شد.

در این نشست عادل طی سخنرانی با اشاره به حرمت ماه محرم در طول تاریخ گفت: در تاریخ همه انبیا حرمت خاصی برای ماه محرم قائل بودند و جنگ را در این ماه حرام می‌دانستند. جاهلیت هم به این موضوع معتقد بود، اما بنی‌امیه علیه اولاد آدم در این ماه شمشیر کشید و آنها را به شهادت رساند.

وی با اشاره به اهمیت ماه محرم در کلام امام رضا علیه السلام گفت: نقل است که امام رضا (ع) شب اول ماه محرم گریان بودند از ایشان علت را سوال کردند و فرمودند: برای هر چیز ناراحت شدید و خواستید گریه کنید برای جدم حسین (ع) گریه کنید پیامبر (ص) هم در دوران طفولیت امام حسین علیه‌السلام فرمودند: در پرتو شهادت فرزندم حسین حرارتی در دلها ایجاد می‌شود که هیچگاه سرد نخواهد شد.

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه محرم را محور وحدت شیعه دانست و گفت: محرم ماهی است که برای همه اقشار جامعه الگو دارد و حتی بسیاری از مذاهب اسلامی و غیر اسلامی هم این ماه را گرامی می‌دارند و بر امام مظلوم گریه می‌کنند. این ماه خاستگاه انقلاب اسلامی است و طبیعی است با چنین جایگاهی مورد هجمه دشمنان قرار بگیرد مخصوصاً در ایام کنونی و به دلیل شیوع ویروس کرونا که بهانه قرار داده شده برای هجمه علیه عزاداری ماه محرم.

وی با بیان اینکه در چنین شرایطی باید عزاداری ماه محرم با تغییراتی مواجه شود، گفت: عشق به امام حسین (ع) در گوشت و پوست و استخوان ماست و از ما جدا شدنی نیست و هر لحظه به یاد سید شهدا (ع) هستیم اما باید در این شرایط دقت کنیم تا عزاداری از مسیر درست خارج نشود زیرا خواست دشمن همین است و با این بهانه به اختلاف افکنی در بین شیعیان می‌پردازد.

وی ادامه داد: رعایت بهداشت واجب است و می‌توان با رعایت دستورالعمل ها عزاداری را به خوبی انجام داد.

معاون فرهنگی سازمان اوقاف با اشاره به برنامه‌های این معاونت از ابتدای سال گفت: سال گذشته مراکز افق در امامزادگان راه‌اندازی شد که این مراکز امسال از ۲۰۰ مرکز به هزار مرکز ارتقا پیدا می‌کند، همچنین از ابتدای امسال در چند نوبت شامل شب عید، نیمه شعبان، ماه رمضان به تهیه و توزیع بسته‌های معیشتی برای نیازمندان پرداختیم که در مجموع در این ایام به علاوه اعیاد قربان و غدیر ۵۰۰ هزار بسته‌معیشتی تهیه و توزیع شد.

عادل از تولید ماسک و دیگر اقلام بهداشتی در بقاع امامزادگان خبر داد و گفت: در اوج شیوع کرونا و تعطیلی امامزادگان کار خدمت رسانی را در دستور کار قرار دادیم و تا به امروز ۱۵ میلیون ماسک، ۷۰ هزار لباس گان، ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار پرس غذای گرم، یک میلیون میان وعده و آب میوه، پنج میلیون لیتر مواد ضدعفونی‌کننده و شوینده و ۱۵ هزار پتو و ملحفه در بقاع امامزادگان تهیه، تولید و در بین عموم مردم خصوصاً بیمارستان‌ها توزیع شد.

وی درخصوص برنامه‌های فرهنگی اجرا شده از ابتدای سال جاری تاکنون گفت: ۴۶۷ کاروان شادی جشن نیمه شعبان در ۱۳۶۳ نقطه برای مردم برنامه اجرا کردند، ماه رمضان هم ۱۵۰ برنامه در بقاع امامزادگان اجرا شد که رسانه‌ها آنها را پوشش دادند و همچنین ۱۰۸ بقعه به اجرای محافل ترتیل‌ پرداختند و ۵۰۰ بقعه به احیای شب قدر مشغول شدند، همچنین در این راستا ۷۵۰ کانال در فضای مجازی ایجاد شد که طی آن ۱۶۰ هزار مخاطب فعال داشتیم.

عادل ادامه داد: راه‌اندازی ۱۴۷ کاروان شادی برای دهه‌کرامت، ۴۰۶ مراسم قرائت دعای عرفه، ۱۳۴ مراسم نماز عید قربان، ۱۶۵ کاروان شمیم ولایت برای عید غدیر از دیگر برنامه‌های سازمان اوقاف در این ایام بود.

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف درخصوص برنامه‌های این سازمان برای ایام ماه محرم گفت: اولین اقدام تشکیل ستادی در سازمان اوقاف بود که در این راستا برنامه‌ها تدوین و با پروتکل‌های بهداشتی تطبیق داده شد، همچنین با گروه‌های مرجع نظیر هیئت‌های شاخص، وعاض شاخص جلساتی برگزار شد و امروز هم با ذاکران شاخص جلسه‌ای داریم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه برنامه‌های محرم باید در فضای باز انجام شوند بسیاری از امامزادگان این امکان را دارند از این رو که امسال در ۲ هزار امامزاده برنامه عزاداری برگزار می‌کنیم، همچنین صدها هیئت شاخص کشور در امامزادگان مستقر می‌شوند تا برنامه‌های عزاداری را به خوبی اجرا کنند.

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه از توزیع بسته‌های معیشتی به جای اطعام عزاداران خبر داد و گفت: امسال برنامه‌ریزی ما به این صورت است که ۵۰۰ هزار بسته ارزاق هرکدام به ارزش حدود ۴۰۰ هزار تومان میان نیازمندان توزیع کنیم که ۲۵۰ هزار بسته از محل موقوفات و ۲۵۰ هزار از محل مشارکت‌های مردمی است، همچنین توزیع این بسته‌ها با کمک هیئت‌های مذهبی صورت می‌گیرد، البته امسال طبخ غذا به کمترین وجه اتفاق می‌افتد و فقط برای موقوفه‌ها و نذوراتی است که صراحتاً به موضوع طبخ غذا اشاره کرده باشند و آن هم برای مجاوران و همچنین در بیمارستان ها توزیع می‌شود.

عادل از توزیع ۳ میلیون ماسک در هیئت‌های مذهبی در ایام محرم امسال خبر داد و گفت: حمایت از ۱۰۰ هیئت شاخص کشوری به دلیل داشتن مخاطبان زیاد از جمله برنامه‌های امسال ما است، همچنین برگزاری برنامه تعویض پرچم و سیاه پوشان در هزار بقعه برگزار می‌شود و ویژه برنامه علمدار ولایت یادبود سردار سلیمانی در شب تاسوعا در بقاع متبرکه کشور اجرا خواهد شد.

معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه از اعزام ۳۵۰۰ مبلغ به هیئت های سراسر کشور خبر داد و گفت: این کار با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی انجام می‌شود و برنامه‌ریزی ما به این صورت است که از این مبلغان برای جلسات خانگی هم استفاده کنیم و این آمادگی را داریم که روزانه ۱۰ هزار جلسه در ایام محرم را پوشش دهیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر حمایت از هیأت‌های مذهبی گفت: سال گذشته نمایشگاهی برپا کردیم و طی آن اقلام و ملزوماتی به هیئت‌ها ارائه می‌شد که اغلب این اقلام برای اطعام عزاداران بود اما امسال با توجه به اینکه امسال در هیچ هیئتی اطعام انجام نمی‌شود سمت و سوی کار را به تهیه ارزاق برای نیازمندان بردیم و این کار با تعامل کامل هیئت‌های مذهبی صورت می‌گیرد، همچنین اگر این حمایت‌ها با سال گذشته مقایسه شود حجم آن نسبت به پارسال بیش از ۴ برابر شده است اما اجرای آن متفاوت است.

عادل در پاسخ به سوالی درخصوص تعطیلی عزاداری امامزاده علی اکبر (ع) چیذر گفت: این امامزاده یکی از برنامه‌های خاص عزاداری را همه ساله برگزار می‌کرد اما امسال مسئولان هیئت تصمیم به تعطیلی آن گرفتند در این راستا ما اعلام آمادگی کردیم که اگر به حمایت خاصی نیاز دارند کمک می‌کنیم تا جلسه محرم در این امامزاده برگزار شود، اما این اتفاق با تصمیم مسئولان هیئت مربوطه گرفته شده است، البته ما در دیگر امامزادگان بیش از ۱۰۰ هیئت شاخص داریم که می‌توان به امامزاده صالح با حضور پویانفر، امامزاده قاضی الصابر با حضور مطیعی، امامزاده معصوم حضور پناهی و امامزاده میر حمزه اصفهان با حضور نریمانی اشاره کرد، همچنین در این راستا برای جلوگیری از شیوع کرونا توزیع ماسک، مواد ضدعفونی کننده و حتی نصب تونل ضدعفونی در برخی امامزادهها در دستور کار قرار دارد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز