سیزدهم اکتبر به عنوان تاریخ معرفی برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۶ اعلام شد.

به گزارش مرورنیوز، آکادمی سوئدی جایزه نوبل اعلام کرد امسال برنده نوبل ادبیات روز ۱۳ اکتبر (پنج‌شنبه ۲۲ مهرماه) یعنی یک هفته دیرتر نسبت به سال گذشته، معرفی خواهد شد.

به طور معمول نام برنده جایزه نوبل ادبیات در همان هفته‌ای که برندگان دیگر جوایز نوبل معرفی می‌شوند، اعلام می‌شود، اما امسال برنامه‌ریزی آکادمی نوبل باعث به تأخیر افتادن این رویداد شده است.

«پر واستبرگ» یکی از اعضای آکادمی نوبل در گفت‌وگو با «آسوشیتدپرس» گفت: اعضای آکادمی همیشه چهار پنج‌شنبه پیاپی را در فصل پاییز برای بررسی کاندیداهای نوبل به بحث می‌نشینند، که اولین آن‌ها در ماه سپتامبر است. امسال این روز به ۲۲ سپتامبر افتاد، یعنی دیرتر از هر سال و این به معنای این است که چهارمین و آخرین جلسه ما، ۱۳ اکتبر خواهد بود.

جایزه ادبیات معمولا آخرین بخش جوایز نوبل است که برنده‌اش مشخص می‌شود. اولین جایزه، نوبل پزشکی است که امروز (دوشنبه) برنده‌اش را شناخته و پس از آن برندگان فیزیک و شیمی در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه معرفی می‌شوند. جایزه صلح نوبل نیز روز جمعه برنده‌اش را معرفی می‌کند.

جایزه یادبود نوبل در علم اقتصاد که در سال ۱۹۶۸ به دیگر جوایز این آکادمی اضافه شد هم روز دهم اکتبر برنده‌اش را معرفی می‌کند. به هر یک از برندگان جوایز نوبل هشت میلیون کرون سوئدی (برابر ۹۳۰ هزار دلار) اعطا خواهد شد.

سال گذشته «سوتلانا الکسی‌یویچ» نویسنده بلاروسی موفق شد جایزه نوبل ادبیات را از آن خود کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز