جلسه نقد و بررسی کتاب «به سمت پرواز» راوی خاطرات آزاده ابراهیم اعتصام در تالار اجتماعات موسسه پیام آزادگان برگزار شد.

به گزارش مرور نیوز، امیرمحمد عباس‌نژاد پژوهشگر و مدرس تاریخ شفاهی که اجرای برنامه نقد و بررسی کتاب «به سمت پرواز» را بر عهده داشت طی سخنان کوتاهی به اهمیت ادبیات دفاع مقدس بویژه ادبیات اردوگاهی و بیان خاطرات آزادگان برای انتقال به نسل‌های آینده اشاره کرد و گفت: ادبیات اردوگاهی یا بازداشتگاهی را می‌توان درسه گروه دسته‌بندی کرد:یادداشت‌ها و خاطره‌نویسی روزانه اسرا در دوران اسارت اردوگاه‌ها،خودنگاشت یا خاطره‌نویسی اسرا بعد از آزادی،گفت‌وگوها و مصاحبه‌هایی که نویسندگان با آزادگان انجام می‌دهند و به شکل کتاب منتشر می‌شود. بر این اساس،تقسیم‌بندی کتاب به سمت پرواز نوشته آزاده ابراهیم اعتصام را می‌توان در گروه آثارخود نوشت قرار داد.

سپس آزاده، ابراهیم اعتصام طی سخنان کوتاهی به معرفی خود و انگیزه‌هایش از نوشتن کتاب به سمت پرواز پرداخت و ضمن ابراز قدردانی از مسئولان موسسه پیام آزادگان بویژه خانم قلعه‌قوند معاون پژوهش این موسسه در کمک به تالیف وانتشار این کتاب گفت:من نویسنده نبودم، به عنوان معلمی از سیستان این کتاب را با توسل به روح شهدا و بر اساس احساس تکلیف برای نسل‌های آینده نوشتم.


 در ادامه این جلسه، دکتر کامور بخشایش مدرس و استاد تاریخ شفاهی که تا کنون ۲۸ کتاب در حوزه دفاع مقدس از جمله زندان موصل را تالیف کرده است، به اظهار نظر درباره کتاب به سمت پرواز پرداخت.


کامور بخشایش که به عنوان منتقد در جلسه نقد وبررسی این کتاب حضور یافته بود، نوشتن کتاب‌های "خود نوشت" از نوع کتاب به سمت پرواز را از کارهای سخت در حوزه ادبیات دفاع مقدس وتاریخ شفاهی دانست چرا که در نوشتن این گونه کتابها نویسنده هم در مقام یک رزمنده، هم در موقعیت یک اسیر و هم به عنوان یک نویسنده به بیان خاطرات خود می‌پردازد.این کتاب، خاطرات خود نوشته آزاده ابراهیم اعتصام را که برای مدت ۳۰ ماه به صورت ثبت نشده در اسارت نیروهای عراقی در اردوگاه تکریت در سخت‌ترین شرایط به سر برده است، روایت می‌کند.


وی مهمترین ویژگی ونقطه قوت این کتاب را بیان صادقانه و زلال راوی کتاب است؛ بویژه که در آن از من محوری رایج در این گونه کتاب‌ها چندان خبری نیست و نویسنده بیشتر از خود درباره هم اردوگاهی‌ها و دوستانش در اسارت سخن می گویند.


کامور بخشایش در عین حال کمتر پرداختن به این سوی داستان اسارت یعنی دغدغه‌ها، رنج‌ها، فداکاری‌ها و سختی‌های مادران و همسران آزادگان در دوران اسارت ایشان را از نقاط ضعف این کتاب دانست. با این حال وی تاکید کرد فلاش‌بک‌ها به گذشته و شرح موقعیت‌های اجتماعی اقتصادی و فرهنگی که نویسنده درآن قرار داشته وهمچنین بیان  برخی فضاها و موقعیت‌های عاطفی واحساسی از نقاط قوت این کتاب به حساب می‌آید. به عنوان مثال آنجایی که یکی از فرزندان ایشان با شنیدن خبر آزادی پدرش از اسارت به مادرمی‌گوید: به هم کلاسی‌ها و دوستانم می‌توانم بگویم از امشب هم من بابا دارم.  

در پایان این جلسه، ابراهیم اعتصام نویسنده کتاب به سمت پرواز با تشکر از نقدهای سازنده ابراز امیدواری کرد که این کتاب در چاپ‌های بعدی کامل‌تر شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز