رئیس حوزه هنری استان آذربایجان شرقی گفت: هم‌زمان با آغاز ماه محرم آلبوم صوتی ترکی نواهای عاشورایی با نوای گروه بین‌المللی تواشیح طارق تبریز با نام «شبیر» تولید و منتشر شد.

به گزارش مرورنیوز، حسن میلانی با اعلام خبر فوق افزود: آلبوم صوتی ترکی نواهای عاشورایی «شبیر» ویژه ایام محرم، با هدف برجسته سازی نماد‌ها و ارزش‌های دینی، ارتقای سلیقه مخاطبین در شنیدن نواهای دینی، ترویج مضامین رفیع اسلامی و انسانی تولید شده است.

وی ادامه داد: آلبوم فوق شامل ۸ قطعه به زبان ترکی آذری است که با آهنگ‌سازی و اجرای گروه بین‌المللی طارق ضبط و تنظیم شده است.

میلانی خاطرنشان کرد: قطعات آلبوم شامل زینب عزاسی، طور سینا، شبه پیغمبر، عطش ماجراسی، امداده گل، هجران، لب عطشان و لبیک می شود.

وی با بیان اینکه از شعر شاعران بنام مدایح اصیل ترکی آذری در تولید این آلبوم استفاده شده است، اضافه کرد: از اشعار شاعرانی چون شهاب، طوری، حسینی (سعدی زمان)، صراف، استاد شهریار، کریمی مراغه ای، جعفر پوررضوی و ابراهیم محمدنژاد در تولید این آلبوم استفاده شده است.

رئیس حوزه هنری استان آذربایجان شرقی ادامه داد: این آلبوم شامل 8 قطعه از نواهای اصیل عاشورایی برگرفته از متون کهن ادبی آذری است که با ذائقه و موسیقی فعلی جامعه تلفیق شده است.

میلانی اظهار داشت: ملودی و قطعات آلبوم صوتی قانلی شفق توسط سید محمدحسین بلاغی و میثم ناعمی تنظیم شده است و سید محمد حسین بلاغی، میثم ناعمی، اکبر شوقی، مهدی محمدزاده، مهدی محمدی، ناصر بخت آور و سعید زارعان نیز از دیگر افرادی هستند که در این اثر همکاری داشته اند.

وی تصریح کرد: آلبوم صوتی ترکی نواهای عاشورایی «شبیر» پس از انتخاب اشعار، آهنگ‌سازی و تنظیم قطعات، ضبط کلیه قطعات در استودیوهای معتبر و پیشرفته تولید شده و آماده توزیع است.

بلاغی هدف از تولید این آلبوم را نشر فرهنگ اصیل و فصیح نواسرایی برای ائمه اطهار(ع) و جلوگیری از انحرافات به وجود آمده در شعر و لحن نواهای عاشورایی ذکر کرد.

گفتنی است آلبوم صوتی ترکی نواهای عاشورایی «شبیر» هم‌زمان با هشتمین سوگواره ادبی «بغض واژه» در ایام دهه اول محرم رونمایی خواهد شد.

شایان ذکر است حوزه هنری استان آذربایجان شرقی در سال 93 نیز آلبوم «قانلی شفق» را تولید کرده که با استقبال بی نظیر مخاطبان مواجه شده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز